
Evenimentul va avea loc între orele 12:00 și 14:00, în Aula Magna a Universității din Oradea și este deschis tuturor celor interesați de domeniul psihologiei, sănătății mintale și intervenției în adicții.
Coordonată de prof. univ. dr. habil. Camelia Maria Dindelegan, lucrarea reunește contribuțiile unor specialiști din domeniu și propune o abordare integrată și multidisciplinară a proceselor de evaluare și intervenție în cazul dependențelor.
„Adicțiile reprezintă o problematică clinică majoră a societății contemporane, cu implicații asupra funcționării psihologice, relaționale și sociale”, subliniază Camelia Dindelegan.
Cartea se adresează psihologilor clinicieni, psihoterapeuților, specialiștilor în sănătatea mintală, studenților și tuturor celor interesați să înțeleagă mecanismele dependenței dintr-o perspectivă bazată pe dovezi științifice. Volumul integrează modele de conceptualizare a cazurilor, strategii de intervenție și principii de prevenire a recăderilor, oferind repere utile atât în practica profesională, cât și în activitatea de cercetare.
„Adicții – Evaluare și intervenție” se înscrie în tradiția lucrărilor orientate spre rigoare teoretică și aplicabilitate clinică, propunând o abordare a dependenței ca problemă psihologică tratabilă în cadrul unui model terapeutic coerent și susținut de dovezi științifice”, afirmă Camelia Dindelegan.
Lansarea va reuni cadre didactice, specialiști, practicieni, studenți și membri ai comunității interesați de această temă de actualitate, oferind un cadru de dialog și schimb de experiență în jurul unui subiect cu un impact major asupra societății.
Citiți principiile noastre de moderare aici!