BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Lică Sămădăul, prezentat de Marian Crişan, la Tallin

Lică Sămădăul, prezentat de Marian Crişan, la Tallin

la 28 October 2015 11:41
28 October 2015 11:41
Este unul dintre cele mai importante festivaluri, cotate ca şi cel de la Cannes, ori Veneţia.
Scris de erdei - Este unul dintre cele mai importante festivaluri, cotate ca şi cel de la Cannes, ori Veneţia.

Trimite articolul

X

Marian Crişan propune o readaptare modernă a intrigii din „Moara cu noroc ”. Noul lungmetraj al câştigătorului Palm D’Or Cannes 2008 va ajunge în cinematografe anul viitor. Premiera mondială va avea loc în noiembrie la Tallin. În Orizont, hoţii de lemne preiau ştafeta de la cel care a ajuns celebru furând turmele de porci-Lică Sămădăul din „Moara cu noroc ”.

Regizorul salontan Marian Crişan relochează „Moara cu noroc ” din Ţara Zarandului la interferenţa dintre Bihor şi Cluj. Aici, spune regizorul că a găsit un fundal potrivit pentru eroii lui Slavici, aşa cum îi vede el azi.

„Aceasta opţiune constituie premiza tensiunii care se creează treptat la pensiunea administrată de cei doi soţi Lucian şi Andra în filmul meu-Ghiţă şi Ana în nuvela şi filmul clasic. Tăierile ilegale de pădure sunt parte din lumea actuală românească şi mi s-a părut interesant şi credibil să folosesc acest subplot în scrierea scenariului. Desigur filmul nu este despre tăierile ilegale de pădure, la fel cum nici nuvela nu era despre crescătorii de porci ”, a explicat Marian Crişan pentru cinemaframe.ro.

marian crisan5

Filmările la acest lungmetraj au început în noiembrie anul trecut, atunci când colaboratorul său de succes Bobby Păunescu posta imagini cu primele cadre. Acum regizorul anunţă că Orizont va putea fi văzut în premieră luna viitoare, în cadrul Tallin Black Nights Film Festival.Acesta este considerat unul dintre cele mai importante evenimente cinematografice la nivel mondial, fiind cotat de categoria A, alături de festivalurile de la: Cannes, Berlin, Veneția, Locarno, Karlovy Vary. Titratul regizor continuă să colaboreze şi cu András Hatházi, cunoscut publicului cinefil din ”Morgen”. Din distribuție mai fac parte Emilian Oprea, Maria Seleș, Ioan Paraschiv, Valeriu Andriuță (preotul din “După dealuri”), Elena Purea. “Orizont” este produs de Solar Indiejuction, Mandragora Movies și Rova Film cu sprijinul Centrului Național al Cinematografiei. Producători: Viorel Sergovici, Bobby Păunescu, Mihai Dorobanţu, Marian Crişan.

Trimite articolul

X
Taguri:
lica samadaul ,
marian crisan ,
moara cu noroc ,
tallin
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    GALERIE FOTO
    Transilvania Sport Academy completează „careul” de echipe bihorene din Liga 3. N-au lipsit emoțiile la meciul retur!
    Victorioasă cu 3-0 în deplasare, Transilvania Sport Academy a reușit să promoveze în Liga 3 după ce s-a impus cu 3-2 la Sânmartin în fața Minerului Rodna. Un meci cu două reprize diametral opuse, în care bihorenii au revenit de la 0-2!

    BIHON Sport local

    FOTO+VIDEO
    Învingător în Cetatea Sucevei! Adrian Maxim și-a adăugat în palmares și centura „Colosseum Tournament”
    Probabil cel mai valoros luptător român de K1 la categoria ușoară, bihoreanul Adrian Maxim și-a reconfirmat statutul la gala aniversară „Colosseum Tournament 50”, desfășurată vineri seara în Cetatea de scaun a Sucevei.

    Cultură

    VIDEO
    Interviu cu Cosmin Petruţ, actor, voice-over şi trainer / „Dublajul este una dintre cele mai discrete forme de actorie”
    Actor, voice-over şi trainer, Cosmin Petruţ este cunoscut pentru rolurile din spectacolele Teatrului Regina Maria din Oradea, de la cursurile de teatru, dar şi ca voce a multor personaje din desenele animate.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Scandal la Spitalul Județean din Oradea: medic ATI, amenințat cu bătaia după un incident provocat de 4 persoane
    Un medic de la Secția Anestezie și Terapie Intensivă a Spitalului Județean din Oradea a fost nevoit, sâmbătă dimineața, să sune la 112 și să ceară intervenția Poliției, după ce patru persoane au provocat scandal în incinta unității medicale, iar una dintre ele – o femeie – chiar l-a amenințat cu bătaia. 3

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tribunalul Bihor a dispus începerea judecății în dosarul de mită al fostului director al ISCTR Bihor, Cristin Țepele
    Un judecător de cameră preliminară din cadrul Tribunalul Bihor a dispus, vineri, începerea judecății în procesul în care Cristin Țepele, fostul director al Inspectoratului de Stat pentru Controlul în Transportul Rutier (ISCTR) Bihor, este inculpat pentru două fapte de luare de mită și pentru folosirea de informaţii ce nu sunt destinate publicităţii ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste detalii.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    VIDEO: Dental Plazza by Adrian Oradea: Materialul ales poate face diferența când vă puneți o coroană dentară!
    Când îți pui o coroană dentară, materialul ales poate face diferența dintre un rezultat care ține ani de zile și o cheltuială greșită.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X