BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Liceeni luați la arme

Liceeni luați la arme

la 23 October 2015 11:36
23 October 2015 11:36
Având în vedere apropierea datei de 25 octombrie, Ziua Armatei Române, Colegiul Național „Mihai Eminescu” din Oradea a fost gazda proiectului „Ziua Armatei Române în școli”, proiect demarat de militarii Centrului de Comunicații 54 R.M.N.C. în colaborare cu Biroul de Informare Recrutare al Centrului Militar Județean Bihor.
Scris de erdei - Având în vedere apropierea datei de 25 octombrie, Ziua Armatei Române, Colegiul Național „Mihai Eminescu” din Oradea a fost gazda proiectului „Ziua Armatei Române în școli”, proiect demarat de militarii Centrului de Comunicații 54 R.M.N.C. în colaborare cu Biroul de Informare Recrutare al Centrului Militar Județean Bihor.

Trimite articolul

X

Cu această ocazie, joi, liceenii de la Eminescu au avut parte de o lecție de istorie a ceea ce înseamnă armata română, implicarea și aportul adus de ea în cel de al doilea război mondial, precum necesitatea cunoașterii din partea tinerei generații a instituției militare în vederea unei eventuale opțiuni educaționale în învățământul militar, pentru a deveni militari de carieră. Ora de istorie a Armatei Române a fost susținută de gl.bg. (r) Vasile Creț , ajutat de Mircea Ioniță – preotul militar al Garnizoanei Oradea și lt. Alexandra Câmpeanu-Avram (comandant de subunitate la Cntrul 54 R.M.N.C. Oradea). Pentru a prezenta o situație mai clară a ceea ce însemnă învățământul militar, la eveniment au fost prezenți și au destăinuit din experiența lor liceenilor, studenți de la școli miltare (std. cap. Mirela Pantea – Academia Tehnică Militară București, std. cap. George Șumălan – Academia Forțelor Aeriene „Henri Coandă” Brașov, std. cap. Flavius Buciuman – Academia Forțelor Terestre „Nicolae Bălcescu” Sibiu, elevii militari Andreea Moisa și George Pintiuță – Colegiul Național Militar „Mihai Viteazu” din Alba Iulia).

Atracția evenimentului a fost prezentarea tehnicii militare, organizate în curtea liceului. Aici liceenii cu ajutorul cadrelor militare, au putut vedea și pune mâna pe arme ușoare de infanterie (Pistol Carpați model 1974 – calibru 7,65mm.; Pistol -mitralieră model 1963 – calibru 7,62mm este varianta autohtonă a automatului rusesc AKM ; PSL – Pușcă semiautomată cu lunetă model 1974, pușcă mitralieră de companie), dar și aparatură de transmisiuni, binocluri și busole militare . Elevii s-au arătat foarte încântați de tehnica militară, mai ales că au putut să le și manevreze, iar de la cadrel militare au primit informații privind carcteristicile tehnico-tactice ale armelor și aparturii militare.

Conform celor de la Biroul de Informare Recrutare profesia militară este atractivă în rândul tinerilor bihoreni. Astfel, pînă în luna septembrie a acestui an, 182 de tineri au contactat Biroul pentru a-și exprima diferite opțiuni în vederea urmări cursurilor instituțiilor de învățământ militar aparținând M.Ap.N.

Trimite articolul

X
Taguri:
colegiul mihai eminescu ,
liceeni ,
oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    ERA Shopping Park adoptă măsuri pentru un consum responsabil de energie
    În contextul actual al sistemului energetic național, ERA Shopping Park implementează o serie de măsuri voluntare pentru reducerea consumului de energie electrică și utilizarea mai eficientă a resurselor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Unul cu executare, altul cu suspendare. Pedepse diferite în cazul hoților care au comis 9 furturi în 6 luni, în Marghita
    Judecătoria Marghita a pronunțat sentința în cazul lui Valentin Balogh, zis „Buletin”, și Sandor Lakatos, cei doi tineri din comuna Petreu acuzați că au comis nu mai puțin de 9 furturi în decurs de 6 luni, din magazine, cafenele, mașini și blocuri din Marghita.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Incendiu de proporții la Tărcăița. Peste 60 de pompieri luptă pentru limitarea extinderii flăcărilor
    În perioada 8-9 august, pompierii militari bihoreni au intervenit în nouă localități, unde au desfășurat 10 misiuni pentru stingerea incendiilor de vegetație uscată și litieră, izbucnite la terenuri virane, pășuni și într-o pădure. În cazul incendiului la pădurea din localitatea Tărcăița, comuna Tărcaia, misiunea de stingere continuă și în cursul zilei de astăzi, 10 august.

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Uzinei din Tileagd

    BIHON CAO

    Locuitorii din Chișirid pot încheia contracte cu Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO
    Vitezomani trași pe dreapta de polițiști în Bihor. Patru șoferi au rămas fără permis după ce au fost prinși conducând cu viteză excesivă
    Patru șoferi au fost depistați de polițiștii rutieri din Bihor circulând cu viteze mult peste limitele legale, în timpul unor controale desfășurate pe DN 1 și DEx 16.

    Economic

    Recrutarea muncitorilor străini se mută online. Ce schimbări aduce noul sistem pentru firme
    România schimbă modul în care companiile pot recruta lucrători din afara Uniunii Europene.

    România

    Rovinieta dispare pentru vehiculele de marfă de peste 3,5 tone. De când începe taxarea la kilometru prin TollRo
    Vehiculele de marfă de peste 3,5 tone vor fi taxate, de la 1 octombrie, în funcție de distanța parcursă, odată cu introducerea sistemului TollRo, care va înlocui actuala rovinietă.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X