BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Locuitorii comunei Brusturi așteaptă, de opt ani, finalizarea rețelelor de apă și canalizare

Locuitorii comunei Brusturi așteaptă, de opt ani, finalizarea rețelelor de apă și canalizare

De Sorin Martin Vereș
la 16 March 2026 06:45 Reactualizat la: 12 March 2026 15:31
1 Comentarii

Locuitorii comunei Brusturi așteaptă, de opt ani, finalizarea rețelelor de apă și canalizare

FOTO: PRIMĂRIA BRUSTURI
16 March 2026 06:45 Reactualizat la: 12 March 2026 15:31
După aproape zece ani de la semnarea contractului de finanțare prin Programul Național de Dezvoltare Locală, unul dintre cele mai importante proiecte de infrastructură din comuna Brusturi face un pas decisiv spre finalizare.
Scris de Sorin Martin Vereș - După aproape zece ani de la semnarea contractului de finanțare prin Programul Național de Dezvoltare Locală, unul dintre cele mai importante proiecte de infrastructură din comuna Brusturi face un pas decisiv spre finalizare.

Trimite articolul

X

Primarul comunei, Radu Gavra, a anunțat semnarea actului adițional la contractul de finanțare pentru realizarea rețelei de canalizare, prin care a fost aprobată suplimentarea fondurilor necesare pentru continuarea și finalizarea lucrărilor. Astfel, investiția se apropie de momentul punerii în funcțiune, așteptat de toți locuitorii comunei. Proiectul a avut un parcurs dificil, marcat de întârzieri generate atât de lipsa fondurilor, cât și de diverse aspecte tehnice, care au impus modificări ale soluțiilor inițiale de execuție.

Potrivit edilului, prin acest act adițional a fost obținută o finanțare suplimentară în valoare de 4.314.380,04 lei, sumă care va permite continuarea și finalizarea investiției. În urma acestei suplimentări, valoarea totală a proiectului ajunge la 21.106.669,37 lei.

Investiția vizează realizarea rețelei de canalizare, a racordurilor și a stației de epurare din comuna Brusturi, fiind finanțată prin Programul Național de Dezvoltare Locală, în baza contractului nr. 3511 din 29 noiembrie 2017, încheiat cu Ministerul Dezvoltării. Contractul pentru proiectare și execuție a lucrărilor a fost semnat la data de 9 noiembrie 2018. În etapa de elaborare a proiectului tehnic au fost necesare mai multe ajustări pentru adaptarea soluțiilor la condițiile din teren și pentru asigurarea funcționării optime a sistemului de canalizare.

Aceste modificări au presupus, în principal, suplimentarea cantităților de materiale și extinderea unor componente ale rețelei. Pe parcursul implementării investiției, a devenit necesară și suplimentarea bugetului, în contextul în care sumele alocate inițial s-au dovedit insuficiente pentru acoperirea costurilor reale ale lucrărilor. De exemplu, lungimea conductelor de refulare a crescut considerabil față de estimările inițiale, de la aproximativ 1.100 de metri la aproape 4.000 de metri, iar proiectul a fost completat cu trei microstații de pompare, care nu erau prevăzute inițial.

La acestea s-au adăugat și schimbările legislative apărute în ultimii ani, precum majorarea salariului minim în domeniul construcțiilor, care a dus la creșterea costurilor cu forța de muncă pentru proiectele aflate în derulare. În timpul execuției au fost emise mai multe dispoziții de șantier, necesare pentru adaptarea soluțiilor tehnice la realitățile din teren și pentru optimizarea rețelei. În prezent, prin alocarea fondurilor suplimentare, primarul Radu Gavra estimează că proiectul canalizării va fi finalizat în cursul acestui an, iar locuitorii se vor putea racorda, în sfârșit, la rețea.

Rețeaua de alimentare cu apă va deveni operațională în acest an

Proiectul de canalizare face parte dintr-un program mai amplu de modernizare a infrastructurii de utilități din comuna Brusturi. În paralel, administrația locală implementează și proiectul de alimentare cu apă, tot prin Programul Național de Dezvoltare Locală. Această investiție are o valoare totală de 14.556.131,84 lei și prevede realizarea unui sistem de alimentare cu apă pentru localitățile Brusturi (inclusiv Tătaruș), Păulești, Picleu, Țigănești de Criș și Cuieșd.

Rețeaua are o lungime totală de aproximativ 33 de kilometri, dintre care peste 30 de kilometri reprezintă rețeaua de distribuție, iar restul rețeaua de aducțiune. Potrivit primarului din Brusturi, operatorul care va prelua gestiunea serviciului de apă și canalizare este compania Apă Canal Nord Vest, care se află în procedura de preluare a rețelelor și din comuna Lugașu de Jos. În aceste condiții, există perspective ca rețeaua de apă să devină operațională chiar în cursul acestui an.

„Cele două proiecte importante pentru comuna noastră, rețeaua de canalizare și rețeaua de alimentare cu apă, au fost începute cu mai mulți ani în urmă, iar eu am preluat mandatul de primar al comunei Brusturi în data de 21 octombrie 2024. De la începutul mandatului meu am considerat că finalizarea acestor investiții reprezintă o prioritate majoră pentru comunitatea noastră. În ultimele luni am făcut toate demersurile necesare pentru deblocarea și continuarea lucrărilor, iar semnarea actului adițional pentru proiectul de canalizare reprezintă un pas esențial pentru ducerea la bun sfârșit a investiției. Îmi doresc ca în acest an, locuitorii comunei Brusturi să poată beneficia în sfârșit de aceste utilități atât de importante pentru un trai modern. Le mulțumesc tuturor cetățenilor pentru răbdare și încredere”, ne-a declarat primarul Radu Gavra.

Trimite articolul

X
Taguri:
asteapta finalizarea ,
brusturi ,
canalizare ,
locuitori ,
retele de apa
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Orădeanul says:
    March 17, 2026 at 12:13 pm

    Da localnici com Capalna ! Sa schimbat primarul :are altă culoare politică !nu mai e psd-ist e pnl-ist . Dar tot cu ist se termină . Așa că tot fără apă suntem .și asta sa început acum 10 ani . După noua legislație mai așteptăm 5 ani să își termine mandatul sau cum spun uni ,”să își facă plinul “. Apoi după mine potopul .

    Reply
  2. powered by Surfing Waves

    Angajari BIHON

    Jurnal Bihorean si Bihari Naplo angajează distribuitori de presă

    Bihon CSM Oradea

    Adversare dificile pentru CSM Oradea la turneul Memorial Ladislav Bottlik 2026 de la Kosice
    Vicecampioana României la polo, CSM Oradea, va participa în perioada 26-28 august la un puternic turneu internațional, Memorialul  Ladislav Bottlik 2026, care va avea loc la Kosice (Slovacia).

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    3 ani de detenție, cu suspendare, pentru un bărbat care ar fi agresat sexual două fetițe de 7 și 8 ani
    Judecătoria Marghita a pronunțat zilele trecute sentința în cazul unui bărbat acuzat că ar fi agresat sexual două fetițe, cu vârste de 7, respectiv 8 ani, pe care le-ar fi chemat în curtea locuinței sale din Valea lui Mihai și le-ar fi atins în zone intime. 3

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON Sport local

    Fostul portar orădean Alin Goia a făcut pasul la un club din Bundesliga
    Plecat în fotbalul german în urmă cu opt ani, portarul orădean Alin Goia, cunoscut după activitatea avută la Luceafărul Oradea și FCM Târgu Mureș, își continuă progresul în cariera de antrenor.

    BIHON Sport local

    FOTO
    Dublu triumf bihorean la Cupa Viitorul 2026. Viitorul Oradea și Viitorul Marghita au câștigat categoriile la care au jucat
    Peste 1.200 de copii și juniori, reprezentând 90 de echipe din toată țara au participat la ediția XXI-a a turneului Cupa Viitorul, desfășurat săptămâna trecută la Zalău. Au fost 9 categorii de vârstă, începând cu 2012 și terminând cu 2020, iar județul Bihor a fost singurul care a avut două câștigătoare. 1

    Economic

    Construcțiile fără autorizație pot fi legalizate până în 2027. Nota de plată va fi însă de 10 ori mai mare
    Cetățeniicare au ridicat construcții fără autorizație sau au executat lucrări diferite de cele aprobate vor avea, în anumite condiții, posibilitatea de a le aduce în legalitate. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X