BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Locuitorii din Chijic reclamă „patinoarele” de pe străzile din sat. „Așa e iarna” a fost reacția primarului comunei Copăcel

Locuitorii din Chijic reclamă „patinoarele” de pe străzile din sat. „Așa e iarna” a fost reacția primarului comunei Copăcel

De Sorin Martin Vereș
la 12 January 2026 12:14
2 Comentarii

Locuitorii din Chijic reclamă „patinoarele” de pe străzile din sat. „Așa e iarna” a fost reacția primarului comunei Copăcel

12 January 2026 12:14
Mai mulți locuitori din satul Chijic, comuna Copăcel, au transmis redacției bihon.ro o serie de mesaje de nemulțumire legate de modul în care Primăria a acționat pentru asigurarea condițiilor de circulație pe străzile din localitate.
Scris de Sorin Martin Vereș - Mai mulți locuitori din satul Chijic, comuna Copăcel, au transmis redacției bihon.ro o serie de mesaje de nemulțumire legate de modul în care Primăria a acționat pentru asigurarea condițiilor de circulație pe străzile din localitate.

Trimite articolul

X

Oamenii susțin că, în loc să fie practicabile, majoritatea drumurilor s-au transformat în adevărate „patinoare”, punând în pericol atât pietonii, cât și șoferii. Potrivit sesizărilor primite, intervențiile autorităților locale ar fi fost insuficiente sau realizate necorespunzător.

„Nu s-a aruncat niciun material antiderapant, ci doar au trimis un utilaj cu lamă dar care nu prea a curățat. Pe unele străzi nu s-a intervenit deloc, iar acum este gheață continuă. Abia ne putem deplasa pe jos, ca să nu mai vorbim de mașini”, ne-a transmis un localnic.

Alții spun că vârstnicii și copiii sunt cei mai afectați, existând riscul unor accidente serioase. Localnicii reclamă și lipsa unei comunicări clare din partea Primăriei Copăcel, afirmând că nu au fost informați cu privire la un plan de intervenție sau la motivele pentru care anumite străzi au fost ignorate.

„Plătim taxe, dar când avem nevoie de ajutor, suntem lăsați să ne descurcăm singuri”, se arată într-un alt mesaj trimis redacției.

Oamenii cer autorității locale să revină de urgență cu intervenții eficiente, folosind materiale antiderapante adecvate și acoperind toate străzile din sat, nu doar anumite zone.

Pentru a afla și punctul de vedere al autorității locale, am luat legătura cu primarul comunei Copăcel, Silviu Ioan Petrița, care a avut o reacție destul de ciudată.

„Așa e iarna, Am trimis utilajul pe care îl are primăria pentru a îndepărta zăpada de pe drumuri, care a îndepărtat cât a putut, însă a mai rămas ceva zăpadă. În cursul acestei zile (12 ianuarie- n.r.) vom interveni și cu material antiderapant pe străzi, inclusiv în satul Chijic. Însă prioritate zero a primăriei a fost să asigurăm condiții bune de trafic pe drumul dintre satele Poiana Tășad și Bucuroaia, unde circulă autobuzul care transportă elevii și cetățenii, iar ulterior intervenim și pe drumurile adiacente din satele aparținătoare comunei, unde traficul nu este foarte mare.” ne-a comunicat primarul Petrița.

La finalul dialogului, primarul din Copăcel a ținut să le transmită locuitorilor nemulțumiți că urmează încă un episod de ninsori, probabil pentru a-i pregăti pentru un nou episod în care starea străzilor din Chijic va fi motiv de noi nemulțumiri.

Trimite articolul

X
Taguri:
chijic ,
localnici ,
patinoar ,
reclamatii ,
sosea
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. țiți says:
    January 12, 2026 at 1:01 pm

    nu, boss, iarna nu e așa, e cu înghețată de lămâie pe jos, ca în țările civilizate. și deszăpezirea se face cu biscuți. cât mai trebuie să rabde dacii liberi bătaia de joc a guvernanților? ce proști, mă….

    Reply
    • Gheorghe says:
      January 12, 2026 at 6:22 pm

      Puneți mâna pe o lopată nu vă mai tot smiorcăiți …. cu așa și pe dimcolo cu guvernul ! Așa se făcea și pe vremuri mai rele , un pic de sare pe jos , puțină lopată și e mai bine !

      Reply
  2. powered by Surfing Waves

    Cultură

    Interviu cu fashion stylistul Marius Molan, de 20 de ani în domeniul modei: „Vreau să aduc un aport de imagine pentru acest oraş”
    Marius Molan a fost marcat încă din copilărie de eleganţa şi prestanţa bărbatului în uniformă: tatăl său a fost colonel de armată, iar bunicul său a păstrat pe perete portretul Regelui Mihai.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Parc fotovoltaic cu peste 200 de panouri, finalizat în comuna Câmpani
    Primăria Câmpani a anunțat finalizarea lucrărilor la parcul fotovoltaic realizat în localitate, urmând ca în perioada următoare să aibă loc recepția finală a investiției.

    Economic

    Regula din bloc pe care mulți o contestă: plătești chiar dacă nu folosești
    În blocurile de locuințe din România, regulile privind întreținerea și repararea spațiilor comune sunt stabilite clar de legislația în vigoare, iar implicațiile financiare îi privesc pe toți proprietarii, indiferent de etaj sau de gradul de utilizare a anumitor zone ale imobilului.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă în zona Ogorului

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă Sântandrei

    BIHON CAO

    Stop branșamentelor și racordurilor frauduloase

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Peste 100 de vârstnici vor beneficia de îngrijire la domiciliu printr-un nou proiect. Unde va fi implementat
    În comuna Tinca va fi implementat un proiect dedicat îngrijirii persoanelor vârstnice vulnerabile, finanțat prin Fondul Social European Plus, potrivit datelor transmise de primarul Vlad Popa.

    România

    A murit Sanda Țăranu, una dintre cele mai apreciate și longevive jurnaliste ale Televiziunii Române
    Sanda Țăranu, una dintre cele mai cunoscute și apreciate figuri ale Televiziunii Române, a murit vineri, la vârsta de 87 de ani. Anunțul a fost făcut de familie, potrivit Rador. 1

    BIHON Sport local

    FOTO
    Club Atletic Oradea a triumfat în Campionatul Județean la juniori U19. Duminică debutează în faza regională
    Cu 49 de puncte acumulate din 16 victorii, un egal și o înfrângere, Club Atletic Oradea a triumfat în Campionatul Județean rezervat juniorilor U19.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X