BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Lucrările la Aquapark Toldi din Salonta avansează: bazinul de valuri și zona SPA prind contur

Lucrările la Aquapark Toldi din Salonta avansează: bazinul de valuri și zona SPA prind contur

De Tudor Bușu
la 18 March 2026 07:15 Reactualizat la: 17 March 2026 18:09

Lucrările la Aquapark Toldi din Salonta avansează: bazinul de valuri și zona SPA prind contur

FOTO: Construcții Erbașu Facebook
18 March 2026 07:15 Reactualizat la: 17 March 2026 18:09
Lucrările la viitorul Aquapark Toldi din Salonta avansează, odată cu venirea primăverii și a condițiilor meteo favorabile. Proiectul începe să prindă contur, iar Construcții Erbașu anunță progrese în mai multe zone ale complexului.
Scris de Tudor Bușu - Lucrările la viitorul Aquapark Toldi din Salonta avansează, odată cu venirea primăverii și a condițiilor meteo favorabile. Proiectul începe să prindă contur, iar Construcții Erbașu anunță progrese în mai multe zone ale complexului.

Trimite articolul

X

În prezent, echipele de construcții lucrează la realizarea structurii de rezistență a bazinului de valuri, una dintre principalele atracții ale aquaparkului. În paralel, în clădirea principală se desfășoară lucrări de montare a lifturilor, precum și instalarea capacelor de atice.

Progrese semnificative sunt înregistrate și în zona SPA, unde a fost finalizat montajul mozaicului în frigidarium și în camera de aburi. În perioada următoare, lucrările vor continua cu finisajele pereților interiori, menite să contribuie la crearea unui ambient confortabil și relaxant.

FOTO: Lucrările la Aquapark Toldi din Salonta avansează, 17.03.2026

După finalizare, complexul va avea o suprafață totală de 8.282 de metri pătrați și va putea primi până la 1.500 de persoane. Investiția este realizată cu finanțare de la Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, prin Compania Națională de Investiții, și este așteptată să devină un punct important de atracție atât pentru locuitorii din zonă, cât și pentru turiști.

Lucrările, începute în primăvara anului 2023, ar urma să fie finalizate în luna iunie 2026. Contractul de execuție a fost atribuit în urma unei licitații lansate în decembrie 2021, la care au participat cinci companii. În numele câștigătorilor licitației, documentul a fost semnat de directorul general Cristian Erbașu, valoarea contractului fiind de aproximativ 98 de milioane de lei.

Aquapark „Toldi”, la Salonta: Contract de aproape 20 de milioane de euro pentru perla turismului de la graniță

Trimite articolul

X
Taguri:
aquapark ,
lucrari ,
salonta ,
Toldi
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Au început înscrierile pentru comercianții care vor participa la Festivalul Medieval Oradea 2026
    Festivalul Medieval Oradea revine în Cetatea Oradea în perioada 3-5 iulie 2026, pregătind un nou weekend spectaculos dedicat cavalerilor, turnirurilor, muzicii medievale și experiențelor autentice pentru întreaga familie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Compania Verde Magnesium pregătește la Beiuș o investiție de 51 milioane lei. Proiect strategic european pentru magneziu metalic
    Președintele Consiliul Județean Bihor, Mircea Mălan, a semnat contractul de concesiune pentru parcela nr. 1 din Parcul de Specializare Inteligentă Beiuș cu societatea Verde Magnesium S.R.L., reprezentată de administratorul Alexandru Roșu.

    România

    Ministrul Culturii și-a anunțat demisia: „îmi bag p... în interesul național, pentru că eu sunt ungur!”
    Ministrul interimar al Culturii, Demeter András István, și-a anunțat demisia după scandalul provocat de apariția unei înregistrări audio controversate, în care folosește un limbaj vulgar la adresa interesului național al României.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă privind înlocuirea și extinderea rețelelor de apă din Cartierul Nufărul

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere a furnizării de apă potabilă Calea Aradului spre DN79 – Aeroportul Internațional Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Zona Ogorului și comunele Sânmartin, Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica, Lăzăreni

    Educație

    Orădeanul care a ajuns bestseller pe Amazon cu o carte despre Inteligența Artificială: „Lumea se va schimba radical”
    Stabilit de peste cinci ani în Malta, orădeanul Cristian Bolocan a ajuns în topurile Amazon Kindle din Canada, SUA, Marea Britanie și Australia cu volumul „The Father We Never Had: Artificial Intelligence Before and After”.

    BIHON Sport local

    GALERIE FOTO
    Medalie de bronz pentru echipa de handbal LPS Bihorul la Olimpiada Națională a Sportului Școlar
    Sala de jocuri sportive a Liceului cu Program Sportiv „Bihorul” și Arena „Antonio Alexe” au găzduit, în perioada 22-24 mai, turneul final de handbal masculin la categoria de vârstă elevi de liceu, din cadrul Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar (ONSȘ).

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Rapperul orădean Cartier, condamnat cu executare în primă instanță, după o răfuială în plină stradă
    Un scandal care i-a avut ca protagoniști pe doi artiști orădeni – Luigi Kerezsi, de 27 de ani, un rapper cunoscut sub numele de Cartier, respectiv S.Boi, numele de scenă al trapperului Alex Șipoș – a fost soluționat recent, în primă instanță, de către Judecătoria Oradea, care i-a aplicat primului o condamnare la 10 luni de închisoare cu executare, pentru lovire sau alte violențe și i-a interzis ca timp de 3 ani să comunice ori să se apropie la mai puțin de 30 de metri de S.Boi. 2
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X