BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Luni e grevă japoneză în Sănătate

Luni e grevă japoneză în Sănătate

la 9 October 2013 15:12
9 October 2013 15:12
Halatele albe nu cred în promisiuni şi nu mai aşteaptă.
Scris de erdei - Halatele albe nu cred în promisiuni şi nu mai aşteaptă.

Trimite articolul

X

Sanitarii din ţară fac pregătiri pentru grevă generală în toată ţara. Liderul Federaţiei Sanitas, Marius Sepi, a anunțat că sindicaliștii din sistemul sanitar au declanșat deja procedura de conflict de muncă pe lângă Ministerul Sănătăţii şi s-au strâns deja circa 10.000 de semnături. Luni, 14 octombrie a.c. se declanşează greva japoneză, sanitarii din Sănătatea românească lucrând normal, dar cu o banderolă tricoloră pe halate.

Pentru 2 noiembrie a.c. a fost deja stabilit un marş amplu, dar și un miting de protest la București. Greva generală în sistemul sanitar românesc ar urma să se declanşeze pe la jumătatea lunii noiembrie, dar data exactă se va stabili doar prin 7 noiembrie.

Decizia sanitarilor de a respecta calendarul de proteste a fost luată pentru că nu sunt până la urmă de acord cu propunerile legislative iniţiate de ministrul Eugen Nicolăescu.

Sanitarii nu acceptă promisiuni de genul – vom mări bugetul la 6% din PIB până în 2016 sau putem mări salariile rezidenţilor cu maxim 20% şi nu dublu (aşa cum au cerut reprezentanţii Coaliţiei profesioniştilor din sistem).

Pe de altă parte, Jurnal bihorean are informaţii că nici situaţia cadrelor medicale din unităţile medicale bihorene nu e roz şi unii bolnavi chiar au de suferit prin unele spitale.

În primăvară, angajaţii din domeniile sanitare (inclusiv sindicaliştii Sanitas) s-au unit în Coaliţia profesioniştilor sistemului sanitar şi au emis o serie de revendicări în favoarea lor şi a pacienţilor.

Trimite articolul

X
Taguri:
Eugen Nicolăescu ,
grava japoneza ,
Sanitas
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Cultură

    VIDEO
    Interviu cu Cosmin Petruţ, actor, voice-over şi trainer / „Dublajul este una dintre cele mai discrete forme de actorie”
    Actor, voice-over şi trainer, Cosmin Petruţ este cunoscut pentru rolurile din spectacolele Teatrului Regina Maria din Oradea, de la cursurile de teatru, dar şi ca voce a multor personaje din desenele animate.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Scandal la Spitalul Județean din Oradea: medic ATI, amenințat cu bătaia după un incident provocat de 4 persoane
    Un medic de la Secția Anestezie și Terapie Intensivă a Spitalului Județean din Oradea a fost nevoit, sâmbătă dimineața, să sune la 112 și să ceară intervenția Poliției, după ce patru persoane au provocat scandal în incinta unității medicale, iar una dintre ele – o femeie – chiar l-a amenințat cu bătaia. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tribunalul Bihor a dispus începerea judecății în dosarul de mită al fostului director al ISCTR Bihor, Cristin Țepele
    Un judecător de cameră preliminară din cadrul Tribunalul Bihor a dispus, vineri, începerea judecății în procesul în care Cristin Țepele, fostul director al Inspectoratului de Stat pentru Controlul în Transportul Rutier (ISCTR) Bihor, este inculpat pentru două fapte de luare de mită și pentru folosirea de informaţii ce nu sunt destinate publicităţii ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste detalii.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    VIDEO: Dental Plazza by Adrian Oradea: Materialul ales poate face diferența când vă puneți o coroană dentară!
    Când îți pui o coroană dentară, materialul ales poate face diferența dintre un rezultat care ține ani de zile și o cheltuială greșită.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Noul showroom OMODA & JAECOO D&C Oradea și-a deschis porțile
    D&C Oradea vă invită să descoperiți noul showroom dedicat mărcilor OMODA și JAECOO, două branduri care aduc un nou standard în materie de design, tehnologie și eficiență.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    L-ați văzut pe Crișul Repede? Utilajul care „aspiră” aluviunile lucrează din nou în Oradea
    Lucrările de decolmatare a lacului de acumulare de la Priza de Apă Oradea continuă și în acest an, intervențiile desfășurându-se în prezent pe tronsonul Crișului Repede cuprins între Podul Densușianu și Podul Carol I.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X