BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Mang a ratat la „mustaţă”

Mang a ratat la „mustaţă”

la 22 February 2010 07:26
22 February 2010 07:26
Senatorul PSD de Bihor, Ioan Mang, nu a reuşit să-i convingă pe pesediştii ardeleni să-l voteze „vice” al partidului.
Scris de IM:BIHOR_ONLINE - Senatorul PSD de Bihor, Ioan Mang, nu a reuşit să-i convingă pe pesediştii ardeleni să-l voteze „vice” al partidului.

Trimite articolul

X

Preşedintele interimar al PSD Bihor, senatorul Ioan Mang, a ratat funcţia de vicepreşedinte al PSD, la Congresul partidului, ţinut în weekend. Conform propriilor declaraţii, Mang a obţinut puţin sub 400 de voturi, în condiţiile în care ultimul care a intrat pe lista celor 15 vicepreşedinţi, europarlamentarul Adrian Severin, a fost votat de 506 delegaţi. ,

„Victor Ponta a fost opţiunea participanţilor. Din câte ştiu eu, marea majoritate a delegaţilor bihoreni a votat cu Mircea Geoană iar pentru secretar general cu Liviu Dragnea. Pot spune că au fost maximum patru excepţii”, ne-a declarat ieri Ioan Mang, dezamăgit că nu a reuşit să-i convingă pe colegii pesedişti din judeţele vecine să-l voteze pentru poziţia de vicepreşedinte al partidului. De remarcat că, dacă în primă fază s-a decis ca vicepreşedinţii să fie puşi pe listele candidaţilor pentru preşedinţia partidului, în cele din urmă s-a votat uninominal. „De obicei, în asemenea situaţii, organizaţiile judeţene fac alianţe între ele. Nu am reuşit să-i conving pe toţi colegii din celelalte filiale judeţene din Ardeal să mă voteze, astfel că tot Ardealul are acum un singur vicepreşedinte: pe Niţă de la Braşov. Probabil că dacă eram mai uniţi, noi, ardelenii, am fi reuşit să avem mai mult de un vicepreşedinte. Însă chiar şi aşa, deşi sunt doar de un an în fruntea filialei PSD Bihor, am avut cele mai multe voturi dintre candidaţii ardeleni, după colegul Niţă”, a arătat Mang, care consideră că o dată ce lupta internă din partid s-a tranşat, PSD trebuie să se întoarcă la munca de Opoziţie.

Cu Geoană

Înainte de alegerile desfăşurate sâmbătă în Capitală, la Romexpo, Ioan Mang şi-a exprimat deschis sprijinul pentru Mircea Geoană.

Merită precizat că în ciuda faptului că Mircea Geoană nu a fost reales preşedinte al PSD, totuşi, unsprezece din cei cincisprezece vicepreşedinţi aleşi figurau şi pe lista sa iniţială. E vorba despre Ecaterina Andronescu, Dan Nica, Gheorghe Nichita, Ioan Toma, Marian Vanghelie, Rodica Nassar, Constantin Niţă, Ion Prioteasa, Ioan Câlea, Marian Oprişan şi Ioan Chelaru. Titus Corlăţean, Valeriu Zgonea, Robert Negoiţă şi Adrian Severin sunt cei patru vicepreşedinţi care l-au susţinut pe Victor Ponta.

C.C.

Victor Ponta este noul preşedinte al PSD

Trimite articolul

X
Taguri:
Ardeal ,
bihor ,
ioan mang ,
mircea geoana ,
PSD ,
victor ponta
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    VIDEO
    Ilie Bolojan, atac dur la adresa PSD: „aruncarea în aer a guvernării este o lipsă totală de respect față de cetățeni"
    Ilie Bolojan critică dur decizia PSD de retragere a sprijinului, o numește iresponsabilă și anunță că va continua să conducă Guvernul pentru a asigura stabilitatea țării.

    România

    Surse: Bolojan nu demisionează, membrii PNL fac zid în jurul premierului. Chiar și contestatarul Hubert Thuma și-a anunțat sprijinul
    Ilie Bolojan beneficiază de susținerea partidului pentru a rămâne în funcția de premier și pentru a merge la consultările de la Cotroceni alături de Nicușor Dan în această formulă, potrivit unor surse participante la ședința PNL desfășurată luni seara, citate de Antena 3 CNN.

    România

    PSD retrage sprijinul lui Bolojan cu 97,7% din voturi: Grindeanu – „Mai bine Opoziție cu voce, decât o guvernare cu capul plecat”
    Liderii PSD au intrat în ședința pentru a vota dacă îi vor retrage sprijinul politic premierului Ilie Bolojan. 1

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Cinci incendii de vegetație în Bihor: pompierii au împiedicat extinderea flăcărilor către păduri
    În perioada 18–20 aprilie, pompierii bihoreni au intervenit în patru localități pentru stingerea a cinci incendii de vegetație uscată, ultimul dintre acestea izbucnind în noaptea de duminică spre luni.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un suflet neajutorat la 12 metri înălțime: pisică blocată de două zile pe un stâlp a fost salvată de pompieri
    Sâmbătă, 18 aprilie, pompierii bihoreni au fost solicitați, printr-un apel la 112, să intervină în localitatea Săucani, comuna Răbăgani, pentru salvarea unei pisici rămase blocată pe un stâlp de electricitate, cu înălțimea de aproximativ 12 metri. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primul an fără Bolojan. Aproximativ 1.500 de persoane, majoritatea elevi, prezente la manifestările festive dedicate zilei de 20 aprilie
    În organizarea primăriei Oradea și garnizoanei Oradea, în 20 aprilie au avut loc o serie de manifestări dedicate împlinirii a 107 ani de la intrarea trupelor române În Oradea, sub comanda generalului Traian Moșoiu, și instaurarea administrației românești. 5
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X