BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Mang, despre modificările salariale: „Sunt niște aberații”

Mang, despre modificările salariale: „Sunt niște aberații”

la 31 January 2017 10:12 Reactualizat la: 31 January 2017 10:12

Mang, despre modificările salariale: „Sunt niște aberații”

31 January 2017 10:12 Reactualizat la: 31 January 2017 10:12
Ioan Mang l-a criticat pe Bolojan pentru că a concediat 16 funcţionari, dar a admis că CJ va trebui să aplice creşteri salariale spectaculoase.
Scris de farcas - Ioan Mang l-a criticat pe Bolojan pentru că a concediat 16 funcţionari, dar a admis că CJ va trebui să aplice creşteri salariale spectaculoase.

Trimite articolul

X

Cu ocazia ultimei conferinţe de presă ţinute de PSD la sediul din Piaţa Unirii, vicepreşedintele CJ Bihor a criticat pachetul de măsuri propus de primarul Ilie Bolojan pentru reducerea impactului asupra bugetului de măsurile Guvernului PSD. Bolojan estima că creşterea salariilor funcţionarilor şi anularea unor taxe au ca efect un minus de vreo 2 milioane de euro la bugetul local.

„La Consiliul Judeţean nu ne-am speriat atât de tare de acei 20%”, a comentat, ironic, Ioan Mang. Nu a putut preciza, însă, nicio estimare a impactului noutăţilor legislative asupra bugetului CJ Bihor. Vicele CJ a precizat că bugetul este în lucru, dar că se întrevede o altă problemă, „care va afecta toate UAT-urile până la legea salarizării unice”.

Salt salarial

„Curtea Constituțională a dat o decizie care se aplică de urgență și care cere să uniformizăm salariile la nivel național. Asta înseamnă, de exemplu, că dacă directorul de cabinet al președintelui CJ Bihor este doctor în științe economice și are 15% introdus în salariu acum, toți directorii similari din țară vor trebui să aibă salariul la nivelul de la Bihor, dacă nu cumva e altul mai mare. Creșterile salariale estimate de noi nu sunt de 20%, ci de aproape 50%. Asta ne creează niște probleme”, susţine Mang, apreciind că „este o eroare”, „cu asta se aruncă în aer toate primăriile”.

50% pentru artişti

Spre deosebire de majoritatea primăriilor, care nu au în subordine instituţii artistice, Consiliul Judeţean are de aplicat o creştere salarială de 50% artiştilor.

„Şi nu doar actorilor sau soliştilor, ci şi personalului care organizează spectacole. În plus, dacă este un actor în țară, într-o instituție similară, cu salariul mai mare cu 50%, noi trebuie să mărim prima dată salariile cu acest procent, și la asta adăugăm ce prevede legea. Sunt niște aberații”, comentează Mang.

Vicele CJ spune că se lucrează la buget, dar că, „față de anul trecut, proiectul de buget va avea alocări de plus 30% de la Guvern. Acum vor fi în jur de 65 de milioane”, spune Mang.

Trimite articolul

X
Taguri:
Consiliu Judetean ,
cresteri salariale ,
ioan mang ,
oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Mapamond

    Vești bune pentru elevi: bursele sociale ar putea fi acordate și în vacanțe. Bolojan: „Rămânem pe actualul sistem”
    Premierul interimar Ilie Bolojan a anunțat că este foarte probabil să se renunțe la propunerea de eliminare a burselor sociale pentru elevi pe parcursul vacanțelor școlare.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Anunt finalizare proiect UAT Comuna Cociuba Mare „Reabilitare termoenergetică clădire administrativă”

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 27 august, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 27 august.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Libertății din Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apa potabilă în Paleu și Săldăbagiu de Munte

    BIHON CAO

    CAO anunță întrerupere alimentării cu apă pentru zona străzilor Gheorghe Doja, Teleki Mihaly, Kabos Endre, Cartier Podgoria

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Cei mai buni sneakers bărbați 2026 – tendințe și perechi care merită atenția
    TL;DR: epantofi.ro este cel mai mare magazin online de încălțăminte și accesorii pentru bărbați, femei și copii, care oferă o gamă variată de produse originale.

    Angajari BIHON

    Jurnal Bihorean si Bihari Naplo angajează distribuitori de presă

    BIHON Sport local

    Un fotbalist bihorean s-a transferat la campioana en-titre a Ungariei
    După un sezon în care a evoluat în Superliga, mijlocașul bihorean Efraim Zoltan Bödő a făcut pasul în prima ligă din Ungaria, unde a semnat cu campioana din sezonul trecut.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X