BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Memorandumul FOP, agreat şi de CJ Bihor

Memorandumul FOP, agreat şi de CJ Bihor

la 21 April 2017 10:57 Reactualizat la: 21 April 2017 10:57
21 April 2017 10:57 Reactualizat la: 21 April 2017 10:57
Prima asociere patronală la nivel județean din România, FOP Bihor, a finalizat cu CJ Bihor, principiile de colaborare Mediul de Afaceri – Consiliul Județean" privind dezvoltarea armonioasă a județului.
Scris de Demian - Prima asociere patronală la nivel județean din România, FOP Bihor, a finalizat cu CJ Bihor, principiile de colaborare Mediul de Afaceri – Consiliul Județean" privind dezvoltarea armonioasă a județului.

Trimite articolul

X

Planificată doar pentru 40 de minute, întâlnirea Forului Organizațiilor Patronale din Bihor (FOP) cu președintele CJ s-a extins la mai mult de 90 de minute, urmare a seriozității cu care cele două părți au tratat perspectiva dezvoltării județului, într-un mod punctual și pragmatic.

„În acest context, președintele Consiliului Județean, Sándor Pásztor, și-a exprimat susținerea totală a Memorandum-ului, afirmând că instituția condusă de domnia sa va veni cu completări. De asemenea, și-a exprimat acordul unei cooperări periodice pe probleme punctuale din Memorandum-ul înaintat de FOP Bihor, ca proiect pentru strategia politică a evoluției economice a Bihorului, pe câteva obiective care au făcut parte, de-a lungul vremii, din strategiile campaniilor electorale ale tuturor partidelor”, spune Ioan Lucian, preşedintele FPB.

Memorandum-ul nu este altceva decât o creionare scrisă și asumată de factorii politici, economici, academici, culturali și de sănătate ca, împreună, de comun acord, să se susțină reciproc pe aspecte fundamentale, cu prioritate cele legate de dezvoltarea infrastructurii rutiere în Bihor, a concentrării pe reducerea diferențelor dintre sat și oraș în tot județul – ca și condiții de viață, a promovării formei de învățământ dual care să asigure personal calificat, cu locuri de muncă garantate, precum și cea a promovării valorilor turistice ale județului Bihor, cu scopul atragerii unui flux turistic semnificativ în județ, cu atât mai mult cu cât eforturile de dezvoltare ale Aeroportului sunt finalizabile. Întâlnirea s-a finalizat cu stabilirea concretă a Parteneriatelor de colaborare pe direcțiile consemnate în Memorandum.

Direcţiile Memorandumului:

  1. Realizarea infrastructurii rutiere în Bihor, cu următoarele priorități:

– Drumul Apusenilor,

– Centurile pentru localitățile Beiuș, Ștei, Aleșd și legătura cu Autostrada Borș – Brașov

– Finalizarea DN 76

– Autostrada Borș- Suplac

– Drumul de legătură Oradea autostradă

  1. Învățământul dual:

– Implementarea învățământului dual cu scopul asigurării forței de muncă calificate în parcurile industriale ale județului.

  1. Turism:

– Valorificarea potențialului turistic montan și balnear

  1. Parcuri industriale în județul Bihor:
  2. Realizarea unei săli polivalente de minim 5.000 de locuri.
  1. Realizarea unui eveniment de importanță regională europeană care să scoată în evidență potențialul bihorean (Centrul Internațional de Natație și Agrement).
  2. Bihorul să devină primul județul cu cea mai mare mobilitate electrică, cu cea mai mare capacitate de producție a energiei verzi

Trimite articolul

X
Taguri:
cj bihor ,
memorandum FOP ,
oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident la întoarcerea de la cimitir. Băut și fără permis, un bărbat a doborât cu mașina poarta și gardul unei locuințe
    Judecătoria Marghita a dispus începerea judecății în cazul unui bărbat de 49 de ani, din Cubulcut, acuzat că, după ce s-a cinstit cu bere și vodcă, a intrat cu mașina direct în poarta unui localnic, distrugându-i gardul și avariindu-i autoturismul parcat în curte. Mai mult, nici măcar nu avea permis, au constatat polițiștii.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ANCPI, în continuare blocată: Bihorenii încă nu își pot rezolva problemele de cadastru
    La aproape două săptămâni de la atacul cibernetic care a afectat sistemele Agenției Naționale de Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI), activitatea instituției este în continuare grav perturbată.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Premium Used Cars - Oradea: Orice stil ai avea, avem o mașină pentru tine! 
    La Premium Used Cars, showroom-ul și parcarea sunt pregătite cu peste 30 de autoturisme în stoc, pentru ca tu să găsești rapid mașina potrivită.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ianoșda

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă străzile Piața București, Săvineștilor, Berzei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ceica, Lăzăreni, Drăgești și Hidișelu de Sus

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Țețchea va avea o piață agroalimentară modernă. Investiție de peste 500.000 de lei pentru producătorii locali
    Primăria Țețchea a decis să se implice în modernizarea infrastructurii comerciale locale și susținerea micilor producători din zonă, prin demararea lucrărilor de construire a noii piețe agroalimentare din localitate.

    Economic

    INS: Românii au cheltuit mai puțin pe restaurante, saloane și jocuri de noroc. Ce domeniu a crescut puternic
    Cifra de afaceri din sectorul serviciilor de piață prestate populației a înregistrat un declin în perioada ianuarie–mai 2026 comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, arată cele mai recente date publicate de Institutul Național de Statistică (INS).

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Două vouchere de câte 1.000 de lei, pentru nou-născuți, acordate deja în Valea lui Mihai
    Două familii din Valea lui Mihai au beneficiat, de la începutul lunii iunie, de voucherul de sprijin pentru nou-născuți, în valoare de 1.000 de lei, acordat de administrația locală prin Direcția de Asistență Socială.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X