BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Micii eminescieni se simt inghesuiti de scolareii de la Szacsvay Imre

Micii eminescieni se simt inghesuiti de scolareii de la Szacsvay Imre

la 5 October 2012 10:16
5 October 2012 10:16
Edilii asigură că vor soluționa nemulțumirea părinților „eminescieni” privind comasarea cu școlăreii de la „Szacsvay”.
Scris de Cristian Horgoș - Edilii asigură că vor soluționa nemulțumirea părinților „eminescieni” privind comasarea cu școlăreii de la „Szacsvay”.

Trimite articolul

X

Școlăreii de la două unități de învățământ cu nume de poeți, nu prea „au rimat” împreună. Iar în urma sesizărilor depuse de Comitetul de părinți a elevilor de ciclu primar de la Colegiul „Mihai Eminescu”, primarul Ilie Bolojan l-a delegat pe șeful Administrației Imobiliare Oradea (AIO) să rezolve problema apărută.

„Am convenit ca mâine (vineri – n.red.), să găsim împreună cu Inspectoratul Școlar Județean o soluție convenabilă pentru ambele părți. Spații există, rămâne doar să stabilim varianta optimă, ținând cont de avizele sanitare și de doleanțele părinților”, ne-a declarat ieri Cristian Beltechi, șeful AIO.

„Cantină” fără aviz sanitar

În sesizări trimise Primăriei Oradea, Prefecturii și la IȘJ Bihor, comitetul de părinți a elevilor de ciclu primar din cadrul CN „Mihai Eminescu” a reclamat faptul că nu s-a aplicat încă reorganizarea rețelei de învățământ în Oradea, recte extinderea CN „Mihai Eminescu” și în clădirea de pe str. Stănișoarei.

Astfel, Școala „Szacsvay Imre” (unitate formată din clasele cu predare în limba maghiară de la Școala „Dacia” și de la fosta Școală „George Coșbuc” în sediile de pe străzile Mihai Eminescu și Tudor Vladimirescu) a mai păstrat un spațiu pentru luat masa, de către elevi, în clădirea de pe Stănișoarei. Aceasta în ciuda hotărârii Consiliului Local Oradea și a deciziei IȘJ Bihor privind clădirile în care Colegiul „Eminescu” și Școala „Szacvay” își pot desfășura activitatea.

„Într-o sală a clădirii de pe strada Stânișoarei, trei clase de la maghiară plus clasa zero aflată în clădire iau masa zilnic, sala de mese fiind fără avize sanitare, fapt asupra căruia IȘJ Bihor a fost informat”, reclamă Vasile Moza, reprezentant al părinților elevilor eminescieni. Acesta mai arată că școlarii de la „Eminescu” iau masa la cantina IȘJ Bihor, dar lecțiile lor sunt deranjate, la amiază, de elevii care vin de la „Szacsvay Imre” să ia masa în clădirea de pe strada Stânișoarei.

Îngrijorarea părinților a fost alimentată și de faptul că pe lângă placa Colegiului „Mihai Eminescu” de pe clădirea de pe strada Stânișoarei a fost postată și placa Școlii „Szacsvay Imre”, ceea ce le-a dat sentimentul că situația nu ar fi una temporară.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
mihai eminescu ,
oradea ,
szacsvay imre
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    FC Bihor

    GALERIE FOTO
    FC Bihor a condus în Ghencea, dar se întoarce la Oradea fără niciun punct
    Steaua București s-a luat revanșa după înfrângerea, scor 2-4, de la Oradea și s-au impus miercuri seara la o diferență de două goluri.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Start la Olimpiada Națională de Istorie: cei mai buni elevi din țară se întrec la Oradea
    350 de elevi din toată țara participă, până sâmbătă, la ediția a XLIX-a a Olimpiadei Naționale de Istorie. Festivitatea de deschidere a avut loc miercuri, de la ora 16.30, la Teatrul „Regina Maria”.

    România

    Ultimatum pentru Bolojan: PSD îi acordă 72 de ore să demisioneze sau scoate miniștrii din Guvern
    PSD analizează retragerea susținerii politice acordate premierului, decizia finală urmând să fie luată luni, 20 aprilie, în cadrul unei reuniuni decisive organizate la Palatul Parlamentului, programată la ora 17.00. 7

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anunț Compania de Apă

    Angajari BIHON

    Anunț de angajare Administrația Domeniului Public

    Anunturi intreruperi energie electrica

    IEE 20.04.2026 - 24.04.2026 - PL Alesd + PL Salonta + PL Beius + PL Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primăria Oradea reduce organigrama cu 3 posturi vacante. La CSM dispar doi ingrijitori însă apar doi inspectori
    Pe ordinea de zi a ședinței extraordinare din 15 aprilie a Consiliului local Oradea s-au aflat două proiecte de hotărâri privind ajustarea organigramei Primăriei Oradea ca urmare a stabilirii numărului maxim de posturi de către Prefectură, respectiv modificări în schema de personal de Clubul Sportiv Municipal Oradea.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X