BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Microhidrocentralele de pe Valea Drăganului, rușinea României, pe „Lista neagră a MHC-urilor europene”

Microhidrocentralele de pe Valea Drăganului, rușinea României, pe „Lista neagră a MHC-urilor europene”

De Dan Birta
la 29 December 2020 12:11
4 Comentarii

Microhidrocentralele de pe Valea Drăganului, rușinea României, pe „Lista neagră a MHC-urilor europene”

Energie „verde”, creată cu prețul mutilării unor râuri @ FOTO: AQUA CRISIUS
29 December 2020 12:11
Asociația Aqua Crisius atrage atenția că microhidrocentralele (MHC) construite pe Valea Drăganului - energie „verde”, create cu prețul mutilării unor râuri, modificări de cele mai multe ori ireversibile și pentru care vor plăti generații întregi, au fost incluse pe ”Lista neagră a MHC-urilor europene”.
Scris de Dan Birta - Asociația Aqua Crisius atrage atenția că microhidrocentralele (MHC) construite pe Valea Drăganului - energie „verde”, create cu prețul mutilării unor râuri, modificări de cele mai multe ori ireversibile și pentru care vor plăti generații întregi, au fost incluse pe ”Lista neagră a MHC-urilor europene”.

Trimite articolul

X

„Recent, MHC-urile de pe Drăgan (situate la limita județelor Bihor și Cluj) au ajuns în atenția Riverwatch, Vienna, Austria și EuroNatur, Radolfzell, Germania, entități care combat realizarea unor astfel de investiții dedicate «băieților deștepți»: https://www.balkanrivers.net”, se precizează în comunicatul semnat de Andrei Togor, președintele Aqua Crisius.

[eadvert]

Valea Drăganului a fost, înainte de mutilarea sa prin amenajarea de MHC-uri, un râu pe care se putea coborâ cu caiacul, unul dintre cele mai legendare din România și care a ajuns în prezent să aibă o albie aproape seacă, pe care se trag lemne, prin locuri unde apa măsura odinioară peste 2 metri adâncime, totul din cauza utilizării apei pentru producerea energiei „verzi”, cu ajutorul centralelor de mică putere construite ilegal în arii protejate, fără să se fi efectuat evaluarea adecvată, impusă de lege!

Aqua Crisius atrage atenția că MHC-urile reprezintă o crimă de mediu, amenajarea lor în vremuri actuale fiind în totală opoziție cu ceea ce se întâmplă râurilor din țările civilizate, unde există o tendință clară în ceea ce privește renaturarea acestora, baraje importante fiind înlăturate pentru a se restabili rute de migrație a peștilor întrerupte timp de zeci de ani (uneori mai mult de un secol). MHC-urile produc o cantitate infimă de curent, în același timp sacrificând râuri și peisaje, transformându-le în adevărate deșerturi pentru biodiversitate!

„Amintim faptul că strategia Uniunii Europene prevede ca până în anul 2030 să aibă loc refacerea cursului natural a cel puțin 25.000 de km din lungimea râurilor din spațiul european!”, se mai precizează în comunicatul Aqua Crisius.

Trimite articolul

X
Taguri:
Aqua Crisius ,
microhidrocentrale ,
valea draganului
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. claudiu says:
    December 29, 2020 at 12:46 pm

    dupa ce au dat gres in haustria si jermania e bune la noi, unde erau cele doua entitati in tarile respective?
    nu sunt de acord cu asceste MHC, dar nici nu vreau explicatii venite din partea unora care nu au facut nimic in tara lor
    ce credibilitate au?

    Reply
  2. Dora says:
    December 29, 2020 at 1:40 pm

    De ce nu ati pus link spre catalogul negru?
    https://balkanrivers.net/sites/default/files/Riverwatch_Black_catalogue_PDF.pdf

    Reply
  3. sode says:
    December 30, 2020 at 3:52 am

    Tot batroneii de 2 lei , directorasi de kk, sunt vectorii care au adus aceste nenorociri locale , ele nu numai ca distrug microclimantul , dar seceta care o provoaca local pe termen lung , va face ca sa importam apa de baut ..aici in Apuseni

    Reply
  4. Austria says:
    December 30, 2020 at 2:44 pm

    În Austria am văzut MHC uri imense care funcționează și nu par sa aibă remușcări. Numai la noi trebuie “respectata” natura?

    Reply
  5. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Mesajul lui Bolojan la finalul ședinței de 5 ore: PNL nu va susține guvernul Veștea. Parlamentarii care îl vor vota, excluși din partid
    Ședința Biroului Politic Național al PNL s-a încheiat cu un vot împotriva susținerii lui Adrian Veștea în Parlament.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Incident grav la o școală din Oradea. O fetiță se află în stare gravă după ce a căzut de pe un tobogan
    Incidentul s-a petrecut în cursul zilei de luni, 15 iunie.

    BIHON Sport local

    Lider nou în Campionatul Județean Bihor de fotbal pentru old-boys
    În ultimele două weekenduri a continuat Campionatul Județean de fotbal pentru old-boys (+40 de ani) cu meciuri disputate la Aleșd, Beiuș și Salonta.

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    Cultură

    VIDEO
    Concurs de gătit, spectacol folcloric şi foc de artificii la cea de a 56-a ediție a Târgului de la Vama Sării, la Vadu Crișului
    Programul ediţiei a mai cuprins tradiţionala vămuire a plutei cu sare, festivitate de premiere şi discotecă în aer liber.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Alexandru Tomescu, cu celebra vioară Stradivarius, va cânta gratuit la Oradea
    Catedrala Greco-Catolică „Sfântul Nicolae” din Oradea va găzdui duminică, 21 iunie, de la ora 19:00, unul dintre concertele Turneului Internațional Stradivarius 2026.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Manevre periculoase în trafic: 9 depășiri neregulamentare sancționate în Bihor
    Acțiunile s-au desfășurat în perioada 12 - 14 iunie, fiind legitimate în total 1.874 de persoane. 2
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X