BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Milioane de euro pentru reabilitarea energetică a blocurilor din Sânmartin: sute de apartamente vor fi modernizate

Milioane de euro pentru reabilitarea energetică a blocurilor din Sânmartin: sute de apartamente vor fi modernizate

De Sorin Martin Vereș
la 17 March 2026 06:45 Reactualizat la: 12 March 2026 15:49

Milioane de euro pentru reabilitarea energetică a blocurilor din Sânmartin: sute de apartamente vor fi modernizate

FOTO: GOOGLE MAPS
17 March 2026 06:45 Reactualizat la: 12 March 2026 15:49
Primăria comunei Sânmartin a obținut o finanțare europeană de peste 4,1 milioane de euro pentru reabilitarea energetică a șapte blocuri de locuințe, cu 117 apartamente.
Scris de Sorin Martin Vereș - Primăria comunei Sânmartin a obținut o finanțare europeană de peste 4,1 milioane de euro pentru reabilitarea energetică a șapte blocuri de locuințe, cu 117 apartamente.

Trimite articolul

X

Contractul de finanțare a fost semnat în cadrul Programului Regional Nord-Vest 2021–2027. Proiectul are ca obiectiv principal reducerea semnificativă a consumului de energie al clădirilor, prin lucrări de eficientizare energetică, menite să îmbunătățească confortul termic al familiilor care locuiesc în aceste imobile.

Conform datelor prezentate, intervențiile ar urma să reducă cu circa 87% consumul anual de energie pentru încălzire. În urma reabilitării, locuințele vor pierde mult mai puțină căldură prin pereți, acoperișuri sau ferestre, iar energia necesară pentru menținerea unei temperaturi constante în apartamente va scădea considerabil. Estimările arată că, după finalizarea lucrărilor, consumul anual de energie primară va fi de aproximativ 864 MWh.

În același timp, emisiile de gaze cu efect de seră vor fi reduse anual cu aproximativ 165 de tone de CO2 echivalent. Energia finală utilizată pentru încălzire este estimată la circa 350.000 kWh anual, iar o parte din necesar va fi acoperită din surse regenerabile, care ar urma să asigure aproximativ 78.000 kWh pe an. Pentru locatari, efectele vor fi vizibile în primul rând în interiorul locuințelor.

Apartamentele, situate în blocurile PB14C, PB14D, PB21A, PB21D, D18, D19, D20, vor fi mai bine izolate, temperatura se va menține constantă în sezonul rece, iar facturile la încălzire ar putea scădea semnificativ. În același timp, modernizarea blocurilor va însemna un consum mai redus de resurse și clădiri mai eficiente energetic. Investiția este corelată cu obiectivele prevăzute în Strategia de dezvoltare locală a comunei Sânmartin pentru perioada 2021-2027 și a fost pregătită în urma unor consultări publice, autoritățile locale susținând că proiectul răspunde unor nevoi reale ale locuitorilor.

Termenul estimat pentru finalizarea lucrărilor este luna august 2028. Pentru realizarea investiției, Consiliul Local Sânmartin a aprobat o hotărâre, în luna martie 2025 , privind contribuția financiară a comunei. Astfel, administrația locală va asigura din bugetul propriu suma de 2.474.920,10 lei, cu TVA inclus, reprezentând cheltuieli neeligibile ale proiectului, la care se adaugă cofinanțarea de 2% din valoarea eligibilă, în cuantum de 369.699,79 lei, cu TVA inclus.

Hotărârea adoptată prevede și că eventualele cheltuieli suplimentare care pot apărea pe durata implementării proiectului vor fi acoperite din bugetul local, astfel încât lucrările să poată fi realizate în condiții optime.

Potrivit informațiilor oferite de primarul Cristian Laza, în comuna Sânmartin au fost deja reabilitate peste 20 de blocuri de locuințe, fondurile fiind alocate de la bugetul local sau prin programe europene.

„Ne-am concentrat mult pe accesarea fondurilor europene pentru proiectele din comună. Considerăm că aceste fonduri sunt cele mai viabile și sigure în derularea investițiilor. Până în prezent am reușit să accesăm peste 80 de milioane de euro, lucru pentru care le mulțumesc colegilor mei din primărie, care au depus și depun un efort constant”, ne-a declarat primarul Cristian Laza.

Trimite articolul

X
Taguri:
apartamente ,
blocuri sanmartin ,
modernizare ,
reabilitare energetica
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    FC Bihor

    Se pun în vânzare biletele pentru meciul dintre FC Bihor și Farul Constanța, din play off-ul Cupei României
    Conducerea FC Bihor pune în vânzare biletele de acces la meciul dintre FC Bihor și Farul Constanța, din play off-ul Cupei României, care va avea loc miercuri, 19 august, cu începere de la ora 17:30, pe Stadionul „Iuliu Bodola”.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    După codul galben de caniculă, vremea se schimbă brusc în Bihor: urmează vijelii, ploi și răcire accentuată
    Meteorologii au emis un Cod galben de caniculă pentru mai multe regiuni, unde temperaturile vor urca până la 37 de grade, dar și o informare pentru vijelii, averse și răcire accentuată, valabilă de luni seara până marți seara.

    Stiri Inter(Nationale)

    Accident cumplit pe o autostradă din Ungaria: 12 morți și 47 de răniți după răsturnarea unui autocar cu turiști polonezi
    Un accident grav produs în Ungaria, în care a fost implicat un autocar polonez, s-a soldat cu 12 morți și aproximativ 47 de răniți.

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în Oradea – strada Tudor Vladimirescu

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Motorina s-a ieftinit în Oradea după reducerea cu 20% a accizei. Cât costă litrul și unde sunt cele mai mici prețuri
    Motorina s-a ieftinit duminică, 16 august 2026, cu până la 68 de bani pe litru în unele benzinării din Oradea, însă reducerea nu a fost aplicată de toate marile lanțuri, în ciuda intrării în vigoare a noii accize reduse. 1

    Cultură

    Desenele artistului orădean Mircea Cantor sărbătoresc aurul dacilor, într-o emisiune de mărci poştale
    Artistul a realizat desenele de pe marca poştală și de pe plicul „prima zi”, din emisiunea de mărci poștale introduse de Romfilatelia și Poşta Română.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un polițist și soția sa, inspector DSP, condamnați de Tribunalul Bihor pentru luare de mită. Sentința nu e definitivă
    Tribunalul Bihor a pronunțat în această săptămână sentința în cazul unui polițist sătmărean și al soției sale, inspector în cadrul Direcției de Sănătate Publică Satu Mare, judecați într-un dosar în care au fost acuzați de luare de mită.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X