BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Miting de solidaritate anti-gaze de șist, la Oradea

Miting de solidaritate anti-gaze de șist, la Oradea

la 17 October 2013 11:05 Reactualizat la: 17 October 2013 11:51
17 October 2013 11:05 Reactualizat la: 17 October 2013 11:51
Joi, de la ora 18, la Oradea va ava loc o manifestație de solidaritate cu locuitorii comunei Pungești, județul Vaslui, care se împotrivesc exploatării gazelor de șist de către compania Chevron. Locul protestului: Parcul Traian, în fața Prefecturii.
Scris de Demian - Joi, de la ora 18, la Oradea va ava loc o manifestație de solidaritate cu locuitorii comunei Pungești, județul Vaslui, care se împotrivesc exploatării gazelor de șist de către compania Chevron. Locul protestului: Parcul Traian, în fața Prefecturii.

Trimite articolul

X

Anunțul este făcut de către cadrul universitar Orlando Balaș, cunoscut ecologist, reprezentant al Academiei Civice. ”Va fi un miting pașnic și apolitic de solidaritate cu locuitorii din comuna Pungești din Vaslui, care blochează de trei zile instalarea unor sonde pentru extragerea gazelor de șist. De asemenea, participanții cer oprirea operațiunilor de explorare și exploatare a gazelor de șist în Bihor și în toată România, cunoscute fiind riscurile de infestare a apei cu substanțele chimice periculoase folosite pentru fracturarea hidraulică.

Bihorul este unul dintre cele mai amenințate județe, utilajele așteptînd deja să fie instalate în comuna Sîrbi, alte exploatări fiind preconizate în Tulca, Tria, Voivozi și Băile Felix”, susține Balaș printr-un comunicat de presă.

 

 

Trimite articolul

X
Taguri:
gaze de sist ,
miting ,
oradea ,
Pungești ,
vaslui
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    „Leii roșii” s-au calificat în semifinalele turneului play off. CSM CSU Raiffeisen a câștigat seria cu FC Argeș
    Echipa orădeană s-a impus cu scorul de 79-72  în meciul 3 al seriei cu FC Argeș Basketball, contând pentru sferturile de finală din cadrul turneului play off al Ligii Naționale de baschet masculin.

    FC Bihor

    GALERIE FOTO
    FC Bihor a pierdut în ultimele minute lupta din apă de la Voluntari. Finalul meciului a consemnat o accidentare horror
    Meciul a început pe o ploaie torențială, care nu a încetat până la final, iar terenul a fost îmbibat din belșug cu apă, pe alocuri existând băltoace.

    Cultură

    Festivalul Zilele Sfântul Ladislau nu se va organiza anul acesta. Ediţia cu numărul 14 se amână pe anul viitor
    Evenimentele culturale ale festivalului au întărit prin evenimentele culturale, la fiecare ediţie, spiritul de comunitate.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Val de susținere după ce Hadrian Borcea și-a anunțat intenția de a demisiona pentru că a fost prins băut la volan
    Dr. Hadrian Borcea a fost trimis în judecată, fiind cercetat pentru conducerea unui autovehicul sub influența băuturilor alcoolice. 6

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Consiliul Local Oradea aprobă bugetul pe 2026: 3,37 miliarde lei pentru dezvoltare și investiții majore
    Consiliul Local Oradea a aprobat, în ședința ordinară de astăzi, bugetul Municipiului Oradea pentru anul 2026, document care stabilește principalele direcții de funcționare și dezvoltare ale orașului în perioada următoare.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Teren de peste 11 hectare, vizat de o investiție în parcul Eurobusiness IV. Primarul Birta a primit mandat pentru negocieri
    Consilierii locali orădeni au aprobat, în ședința ordinară din 30 aprilie, hotărârea prin care primarul Florin Birta este mandatat să reprezinte Municipiul Oradea în demersurile de atragere a unui investitor în Parcul Industrial Eurobusiness IV. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X