Ca urmare a abaterilor constatate, au fost aplicate 183 de sancţiuni contravenţionale în valoare de 27.450 lei. Totodată, 27 de permise de conducere au fost reţinute în vederea suspendării dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice, au fost constatate două infracţiuni şi trei tamponări. 99 de pietoni au fost sancţionaţi pentru traversări neregulamentare, 19 sancţiuni au fost aplicate pentru neacordarea priorităţii de trecere pietonilor, nouă sancţiuni pentru depăşirea limitelor legale de viteză, zece sancţiuni au fost aplicate pentru punerea în circulaţie a unor autovehicule care prezentau defecţiuni tehnice, iar 44 de sancţiuni au fost aplicate pentru alte abateri de la regimul circulaţiei rutiere. Astfel, în jurul orei 21:45, pe strada Matei Corvin din Oradea a fost depistat I.C.F.(27 ani), din Aleşd, în timp ce conducea un autoturism cu viteza de 117 km/h, înregistrată radar.
Nereguli pe sosele
Miercuri, poliţiştii au continuat acţiunile pe şoselele bihorene, pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum şi pentru depistarea, identificarea şi tragerea la răspundere a celor care încalcă prevederile legale sau comit infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice.
Trimite articolul
Xpowered by Surfing Waves
România
Consumatorii vulnerabili de energie ar putea beneficia în continuare de sprijin financiar din partea statului pentru plata facturilor la electricitate.
România
Statul renunță la o parte importantă din facilitățile fiscale acordate până acum acestor vehicule și introduce un nou model de calcul al impozitului auto.
România
Guvernul a decis să renunțe la impozitarea serelor, solariilor și a altor construcții agricole, revenind asupra modificărilor recente aduse Codului Fiscal.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Ministerul Muncii a publicat, la sfârșitul săptămânii trecute, proiectul de hotărâre privind stabilirea salariului minim brut pe țară garantat în plată, propunând majorarea acestuia la 4.325 de lei începând cu 1 iulie 2026.
1
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Consiliul Județean Bihor a aprobat încheierea unui contract de asociere cu UAT Comuna Aușeu pentru asigurarea finanțării pentru lucrările care mai sunt de executat pentru finalizarea proiectului „Lucrări prioritare de extindere și reabilitare alimentare cu apă și canalizare, comuna Aușeu – alimentare cu apă, canalizare și stație de epurare localitățile Groși, Aușeu și Cacuciu Vechi”.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Inspirat de poezia lui Mihai Eminescu, echipa Mario Dance Atelier revine cu un spectacol inedit pe scena Teatrului Regina Maria.
Citiți principiile noastre de moderare aici!