BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Nordic Walking, lansat la Oradea

Nordic Walking, lansat la Oradea

la 15 October 2015 11:18
15 October 2015 11:18
Nordic walking-ul sau mersul nordicilor, este o activitate sportivă în aer liber, care poate fi practicată în orice anotimp, contribuind la un stil de viaţă sănătos şi activ.
Scris de erdei - Nordic walking-ul sau mersul nordicilor, este o activitate sportivă în aer liber, care poate fi practicată în orice anotimp, contribuind la un stil de viaţă sănătos şi activ.

Trimite articolul

X

Este o tehnică de mers sau alergat care implică folosirea unor beţe speciale NW, din aluminiu sau carbon, asemănătoare celor de ski. Acestea sunt adaptabile pentru terenul pe care se desfăşoară activitatea: asfalt, iarbă, nisip, zăpadă.

Nordic Walking-ul este preluat din antrenamentul schiorilor finlandezi, care optează pentru continuitatea antrenamentelor şi în cursul verii. Acest sport a apărut în anul 1930 în Finlanda, dar Federaţia Internaţională de Nordic Walking a fost înfiinţată abia în anul 2000. În România se practică din 2010. În Oradea, Nordic Walking-ul a fost lansat la finele lunii septembrie, cu ocazia Crosului „Aleargă pentru inima ta”, unde a fost practicat de un grup de concurenţi.

Tehnica Nordik Walking-ului constă în împingerea braţ-picior opus în mod alternativ, poziţia corpului fiind cea naturală. Mişcarea braţelor se execută din umăr, aproape de corp, cu mişcări rectilinii în faţă şi în spate. Lungimea pasului e moderată, tapla piciorului luând contact cu solul mai întâi cu călcâiul. Nordic Walkingul este recomandat pentru cei care vor să se obişnuiască cu efortul fizic, care vor să slăbească sau să combată stresul. Comparativ cu mersul tradiţional, Nordic Walking-ul are o eficacitate sporită datorită beţelor, care antrenează muşchii din partea superioară a corpului. Orădenii care doresc să practice acest sport pot fi instruiţi în cadrul unor cursuri care au loc zilnic, între orele 16-18, în Parcul „IC Brătianu”.

Trimite articolul

X
Taguri:
nordic walking ,
oradea ,
parcul bratianu
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Băut bine la volan, un bărbat din Sântandrei s-a izbit cu mașina de un cap de pod. A fost reținut
    Incidentul s-a petrecut în seara zilei de vineri, 28 august.

    Cultură

    INTERVIU cu Claudia Droc, manager TIFF Oradea / „Oradea, cea mai frumoasă sală de cinema din România”
    TIFF Oradea revine în perioada 25-27 septembrie 2026 cu a 9-a ediție, cu filme în avanpremieră, invitați speciali și cine-concerte, desfășurate în locațiile consacrate: Piața Unirii Open Air, Teatrul de Stat Oradea, Filarmonica de Stat și Sinagoga Sion.

    România

    Ai un copac în curte? Nu-l tăia până nu verifici asta. Poți avea nevoie de aprobare
    Toamna începe sezonul curățeniei în curțile românilor. Frunzele sunt strânse, gardurile vii sunt tunse, crengile uscate sunt îndepărtate, iar copacii care au îmbătrânit sau au devenit incomozi ajung, uneori, pe lista lucrărilor de făcut.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Libertății din Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apa potabilă în Paleu și Săldăbagiu de Munte

    BIHON CAO

    CAO anunță întrerupere alimentării cu apă pentru zona străzilor Gheorghe Doja, Teleki Mihaly, Kabos Endre, Cartier Podgoria

    România

    Un cunoscut brand românesc de cosmetice, amendat cu 5.000 de euro după un atac informatic
    Unul dintre brandurile românești cunoscute de cosmetice, Gerocossen, a ajuns în atenția autorității pentru protecția datelor după ce compania a fost ținta unui atac informatic.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Peste 91 de milioane de lei investiți în Ștei, după finalizarea a 17 proiecte PNRR
    În orașul Ștei au fost finalizate toate cele 17 proiecte finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență, investițiile având o valoare totală de peste 91 milioane de lei. Proiectele au vizat 25 de clădiri și au acoperit domenii precum educația, sănătatea, serviciile sociale, eficiența energetică, administrația publică și dezvoltarea urbană.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Pagube de 8.000 de lei pentru un orădean, după ce un vecin i-a zgâriat de două ori mașina de serviciu
    Un orădean s-a ales cu ambele mașini de serviciu avariate și cu pagube evaluate la aproape 8.000 de lei, după ce un vecin i-a zgâriat de două ori caroseria. A făcut-o la adăpostul întunericului, la un interval de o lună, în fața unui bloc de pe bulevardul Dacia, din Oradea.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X