BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Nufărul 1, gata cu „cartierul dormitor”

Nufărul 1, gata cu „cartierul dormitor”

De Cristina Ghilea
la 28 April 2023 09:42
7 Comentarii

Nufărul 1, gata cu „cartierul dormitor”

FOTO: ghidlocal.ro
28 April 2023 09:42
Masterplanul pentru regenerarea urbană din Nufărul 1 a primit aprobarea consilierilor locali, în ședința de joi.
Scris de Cristina Ghilea - Masterplanul pentru regenerarea urbană din Nufărul 1 a primit aprobarea consilierilor locali, în ședința de joi.

Trimite articolul

X

Este vorba despre un proiect în premieră pentru Oradea, finanțat cu bani europeni, în viitorul exercițiu comunitar. Suprafața totală a terenului studiat este de 39,18 hectare.

[eadvert]

O primă etapă în masterplan a fost consultarea publică a cetățenilor, realizată în perioada 30 martie – 24 aprilie 2023. 185 de cetățeni au completat chestionarul propus de Primăria Oradea.

„În urma analizei răspunsurilor formulate de către orădenii care au participat la consultarea publică, s-a putut constatat faptul că soluțiile oferite prin masterplanul PRU Nufărul 1 vin în întâmpinarea tuturor nevoilor identificate de către cetățeni. Problema locurilor de parcare reprezintă o preocupare primordială a cetățenilor care au răspuns în cadrul chestionarului. Alte domenii de interes formulate în cadrul consultării publice se referă la starea spațiilor verzi și pietonale, starea drumurilor și a trotuarelor, precum și problema gestionării deșeurilor. De asemenea, cetățenii și-au exprimat interesul pentru realizarea unor trasee de biciclete și înființarea de noi locuri de joacă, precum și nevoia dezvoltării rețelei de iluminat public cu becuri LED. Toate aceste aspecte sunt vizate în cadrul masterplanului ce va sta la baza realizării proiectului de regenerare urbană. Acesta va transforma cartierul Nufărul 1 într-un cartier model, reper pentru regenerarea urbană din Oradea și nu numai”, transmite Primăria.

Inițiatorii consideră că este necesară dezvoltarea de noi funcțiuni în cartier, care să ofere locuri de muncă, dar și spații pentru activități colective diverse – culturale, de socializare, comerciale sau sportive, astfel încât zona să piardă specificul actual, de „cartier dormitor”.

Trimite articolul

X
Taguri:
cartierul dormitor ,
gata ,
Nufarul 1
7 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Cornel says:
    April 28, 2023 at 10:25 am

    Vreti parcare etajata cu 2000 lei pe an? Ce urmeaza desfiintari de parcari, defrisari de spatii verzi. Nu puneti botul, ca toate se intorc impotriva noastra. Desfiinteaza parcari ca sa va oblige sa parcati in supraetajata, simplu

    Reply
    • sefu says:
      April 28, 2023 at 9:43 pm

      sper ca nu desfintam spatiile verzi pentru parcari…

      Reply
  2. sandu2100 says:
    April 28, 2023 at 10:55 am

    Gata putorilor. Nu mai dormiti, deschideti terase, dati apartamentele in chirie regim hotelier pentru turism. Produceti bani pentru dezvoltare, pistete, pietinale.

    Reply
    • xxx says:
      April 28, 2023 at 3:21 pm

      ce e ma Ciucle Alexandru te strang sosetele, mars de aici in Teleorman

      Reply
  3. sfdfsfs says:
    April 28, 2023 at 3:24 pm

    Din cartier dormior, in cartier desert. Din Nufarul, Atacama.

    Reply
  4. cornel says:
    April 28, 2023 at 7:08 pm

    Alta zona distrusa complet. Tot ce atinge gasca Bolovanului e distrus.

    Reply
    • psd says:
      May 4, 2023 at 11:18 pm

      propaganda psd

      Reply
  5. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Sfânta Lumină a ajuns la Oradea cu o cursă specială de la București
    Lumina Sfântă sau focul haric, este considerată de creștinii ortodocși a fi o minune care se întâmplă în fiecare an la Biserica Sfântului Mormânt din Ierusalim. Focul se aprinde în Sâmbăta Mare, ziua dinaintea Paștelui Ortodox și este minunea ce încălzește sufletele oamenilor.

    BIHON Sport local

    FOTO-VIDEO
    Liga 4 Bihor, etapa 7: Liderul a câștigat derby-ul în play-off! Căpitanii au „spart ouă” la Salonta și Avram Iancu!
    Etapa disputată în Sâmbăta Mare, dinaintea Învierii lui Hristos, a adus momente inedite pe terenurile de fotbal din județ. Derby-ul etapei a fost câștigat de Transilvania Sport Academy. La Salonta golul victoriei a fost marcat de un jucător de 49 de ani. Tradițiile Pascale s-au împletit cu fotbalul la Avram Iancu și Salonta, iar CS Oșorhei și-a apropiat victoria prin golurile marcate de antrenorul principal. La toate jocurile s-au ținut un minut de reculegere în memoria fostului selecționer Mircea Lucescu.

    Cultură

    Bigotti, Cavalieri, Vogue, Premiile Emmy - repere din cariera designerului orădean Mircea Bule
    Creaţiile lui au ajuns din Statele Unite, până în Coreea de Sud, şi din Canada până în Guam.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Condamnat pentru escrocherii și șantaj, un bihorean a ajuns să facă victime în propria familie
    A pozat în comisar de Poliție și a convins două persoane să-i dea bani pentru organizarea unui flagrant delict. 2

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Gheorghe Carp despre o eventuală retragere: „Ar mai fi de lucru 5-6 ani”
    După 24 de ani la conducerea sistemului sanitar din Oradea, Gheorghe Carp spune că ia în calcul retragerea. Într-un dialog amplu cu Jurnal Bihorean, managerul explică transformarea radicală a spitalelor, de la concurență și risipă la un sistem unificat, eficient și chiar pe excedent, dar și ce probleme majore au rămas nerezolvate. 2

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Sprijin pentru început de drum: părinții din Valea lui Mihai ar putea primi 1.000 de lei pentru fiecare copil
    Primăria Valea lui Mihai a lansat în transparență decizională proiectul de hotărâre care prevede acordarea unui stimulent financiar pentru nou-născuți. 3
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X