BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Nufărul geotermal, în licitație

Nufărul geotermal, în licitație

De Cristina Ghilea
la 7 August 2020 10:48
2 Comentarii

Nufărul geotermal, în licitație

7 August 2020 10:48
La începutul acestei săptămâni, la data de 3 august, s-a publicat pe SEAP anunțul de participare privind achiziția proiectării și execuției lucrărilor pentru obiectivul de investiții „Valorificarea energiei geotermale în asociație cu pompe de căldură, pentru producerea agentului termic pentru încălzire și apă caldă în cartierul Nufărul I - Oradea”
Scris de Cristina Ghilea - La începutul acestei săptămâni, la data de 3 august, s-a publicat pe SEAP anunțul de participare privind achiziția proiectării și execuției lucrărilor pentru obiectivul de investiții „Valorificarea energiei geotermale în asociație cu pompe de căldură, pentru producerea agentului termic pentru încălzire și apă caldă în cartierul Nufărul I - Oradea”

Trimite articolul

X

Data limită de depunere a ofertelor în SEAP este 07.09.2020, ora 15:00, iar informații suplimentare pot fi obținute accesând site-ul www.e-licitatie.ro – anunț de participare nr. CN1023275 din 03.08.2020.
Valoarea totală estimată este de peste 65,2 milioane de lei fără TVA, iar durata contractului este de 60 de luni.

[eadvert]

Scopul proiectului este creșterea utilizării resurselor locale de energie regenerabilă geotermală, pentru prepararea agentului termic de încălzire și apă caldă de consum, precum şi realizarea de noi capacităţi de producţie a energiei termice în sistemul de termoficare centralizat SACET Oradea, cu energie geotermală provenită de la forajele de adâncime din cartierul Nufărul.

Elementul de noutate din SF este dat de utilizarea pompelor de căldură, care permit recuperarea unei călduri suplimentare din apa geotermală. Beneficiarii direcți ai investiției sunt cei aproximativ 13.625 de locuitori ai cartierului Nufărul I, respectiv 6.217 apartamente, instituții publice și agenți economici, care au spații comerciale în arealul proiectului.

Trimite articolul

X
Taguri:
licitarie nufarul geotermal ,
nufarul geotermal
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. vasi says:
    August 7, 2020 at 2:46 pm

    Sincer pt mine ca cetatean de rand investitiile astea ma lasa rece. Ce rost are pt prostul de rand sa investesti in reducerea pierderilor, sa faci centrala noua mai eficienta, sa reduci costurile prin utilizarea altor surse de energie, ca apoi sa scumpesti anual pretul, pt ati mari profiful propriu. In loc sa scada pretul cum ar fi normal. Cand au venit sa prezinte proiectul nu au spus nimic din avantajele pt noi prostii din Nufarul, poate vom plati mai mult. Niste jegosi ordinari cei din Primaria Oradea. Cea mai scumpa gigacalorie din tara, si au cele mai mici pierderi si cost de productie, raportat la cele mai mici salarii

    Reply
  2. gabriel says:
    August 7, 2020 at 7:54 pm

    Un cacat care aduce profit primariei, ca gigacaloria tot se scumpeste, si de ar fi zero lei costul de productie la noi ar dubla pretul actual, doar a spus cheliosul ca bunastarea sta in betoane, asta trebuie sa ne multumeasca , nu saracirea cetatenilor

    Reply
  3. powered by Surfing Waves

    FC Bihor

    Greu cu Corona! FC Bihor a condus de două ori dar a agonisit doar un punct la debutul în grupele Cupei României
    În primul meci din Grupa C, FC Bihor Oradea și-a măsurat forțele cu CSM Corona Brașov, pe terenul sintetic al Stadionului Carpați. O nou promovata în Liga 3 întărită semnificativ în această vară cu 6 jucători aduși din Liga 1 și Liga 2. orădenii au condus de două ori, dar n-au știut să gestioneze din nou un final de meci.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Hoață din Oradea, dată de gol după ce s-a spălat pe mâini în apartamentul victimei. Are de executat 5 ani de închisoare
    O femeie de 41 de ani, din Oradea, a primit o pedeapsă de 5 ani de închisoare într-un dosar în care a fost acuzată de două furturi comise în imobile din municipiu.

    Bihon CSM Oradea

    CSM CSU Raiffeisen va disputa un meci de verificare în compania formației CSU Sibiu
    Echipa „leilor roșii” va susține miercuri, 2 septembrie, cel de-al treilea său meci de pregătire din presezon, după cele cu DEAC Debrecen și SCM Politehnica Timișoara.

    BIHON CAO

    Compania de Apă Oradea începe încheierea contractelor cu proprietarii vizați de extinderea rețelelor din Tileagd

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Libertății din Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apa potabilă în Paleu și Săldăbagiu de Munte

    Cultură

    Teatru, concerte, dans şi întâlniri literare, la Zilele Culturii Iudaice de la Oradea. Printre invitaţi, actriţa Maia Morgenstern
    Zilele Culturii Iudaice sunt mai mult decât un festival. Sunt o întâlnire între trecut și prezent, între comunitate și oraș, între oameni care aleg să se cunoască și să se respecte.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Parcările de domiciliu intră la control în Oradea. Ce nereguli pot aduce amenzi de peste 2.000 de lei
    Primăria Oradea anunță controale în parcările de domiciliu din municipiu, pentru a verifica dacă locurile atribuite sunt semnalizate cu plăcuțele de identificare prevăzute de regulament. Obligația se aplică tuturor titularilor, indiferent de modul în care au obținut locul de parcare sau de perioada de când îl folosesc. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Lotul Chiribiș-Biharia a ajuns la 71%. Constructorul ar putea termina lucrările mai devreme decât termenul din contract
    Potrivit unui comunicat transmis de Compania Națională de Investiții Rutiere, se înregistrează o evoluție foarte bună a lucrărilor pe Autostrada Transilvania.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X