BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
O carte unica in peisajul cultural: „Cantecul de dupa cantec”

O carte unica in peisajul cultural: „Cantecul de dupa cantec”

la 7 January 2011 08:06

O carte unica in peisajul cultural: „Cantecul de dupa cantec”

7 January 2011 08:06
<p>Ioan Degău şi Miron Blaga au făcut o muncă de pionerat şi numai „de dragul artei”</p>
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - <p>Ioan Degău şi Miron Blaga au făcut o muncă de pionerat şi numai „de dragul artei”</p>

Trimite articolul

X

„Noi credem în cântec. În cântecul care comunică şi se comunică. În cântecul care cuminecă. Credem, aşadar, în cântecul care afectează şi-n care se recunoaşte fiinţa. Fiindcă numai acest cântec naşte ceea ce sugerăm noi prin sintagma «cântecul de după cântec». Credem, aşadar, în singurătăţile cântecului şi-n cântecul singurătăţii învinse”. Aceasta este mărturisirea celor doi autori: Ioan Degău şi Miron Blaga, ai celui de-al doilea volum al lucrării „Cântecul de după cântec”, volum lansat aseară la Restaurantul „Transilvania”. Aproximativ 200 de invitaţi, interpreţi, instrumentişti, oameni de litere, dar şi finanţişti, jurişti şi ziarişti au participat la eveniment. Ambii autori sunt nume consacrate în peisajul publicistic.

Ioan Degau a condus sucursala Bihor a BNR, este iniţiatorul, finanţatorul şi coordonatorul principal al monumentalului studiu monografic „Beiuşul şi lumea lui”, a publicat, în trei volume Pagini din istoria BNR, Monografia comunei Bunteşti, dacă ar fi să enumerăm doar câteva dintre titlurile care l-au consacrat ca publicist. Autor a peste 2000 de note, informaţii, articole, reportaje, recenzii, cronici, a coordonat apariţia a peste 100 de volume la Editura Anotimp, iniţiator şi conducător al unor publicaţii, Miron Blaga spune că volumul este „o perspectivă- destul de vastă, este adevărat, dar incompletă- care se cere îmbogăţită şi, pe alocuri, corectată în timp”. 

Deschizători de drum

„Credem  că, înmulţindu-se filologii şi absolvenţii de muzică bihoreni se vor găsi în timp câţiva entuziaşti care să abordeze folclorul şi melosul popular mai aplicat şi mai profund decât am făcut-o noi. Am încercat să deschidem un drum, şi în acelaşi timp, să nu lăsăm uitarea să se depună peste mesagerii cântecului românesc din Bihor, şi totodată, poate cu îndreptăţire sau nu, să vă propunem atenţiei o pleiadă de tinere talente, sugerându-le, acestora calea autenticităţii”, a precizat Ioan Degău. 

Autorii au ţinut să precizeze că numărul de pagini alocate unuia sau altuia dintre interpreţi nu definesc valoarea lor ci doar cantitatea datelor şi documentelor aflate la îndemână. În scopul comunicării cât mai precise şi clare a intenţiilor referitoare la obiectivele cărţii, Ioan Degău şi Miron Blaga au colaborat cu Constantin Mălinaş, Petrică Popa, Oana Lianu, Tiberiu Alexandru. Despre carte au vorbit nume grele ale vieţii culturale locale: reputatul ziarist Ioan Laza, istoric Viorel Faur, Ligia Mirişan, directorul Bibliotecii Judeţene, muzeograful Mihoc Blaga şi naista Oana Lianu. Autorii au ţinut să mulţumească unor colaboratori care au înţeles exact importanţa demersului lor: Florica Ungur, Elvira Lerinţiu, Daniela rada, Geta Negrean, balogh Timea, Cătălina Hannel, Ioana Urs, Diana Oţet, Florea Crişu, Corneliu Biuciuman, petrică Popa, Constantin Bailef, Nicolae Meseşean,  Monica şi Horia Neag, Octavian Blaga, Gabriela Chişe, Virginia Pop, şi nu în ultimul rând jurnalistului Mircea Stroe care s-a îngrijit de corectura cărţii. 

V.B.

Trimite articolul

X
Taguri:
bihor ,
BNR ,
carte ,
Ioan Degău
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    GALERIE FOTO
    Lotus Băile Felix s-a impus în derby-ul bihorean cu Crișul Sântandrei
    După 1-1 la Sântandrei și 1-3 la Sânmartin în sezonul regular, Lotus Băile Felix a echilibrat balanța duelurilor din acest sezon cu Crișul Sântandrei cu victoria cu 2-0 (1-0) obținută vineri pe „dreptunghiul verde” din Sânmartin în play-out-ul din Liga 3, Seria 8.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Orădenii, chemați să-și exprime părerea despre unde să fie amplasate păcănelele în municipiu
    Primăria Oradea a lansat în consultare publică un proiect de hotărâre care vizează „Regulamentul privind emiterea autorizației de funcționare locală pentru desfășurarea jocurilor de noroc pe raza municipiului Oradea”. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Mesaj al premierului Ilie Bolojan către medicii din Bihor: „Mulțumesc că ați tratat-o, așa cum se cuvine, pe mama mea!”
    Sală plină și atmosferă frumoasă la Festivitatea de deschidere a Zilele Medicale ale Spitalului Clinic Județean de Urgență Bihor desfășurată la Filarmonica de Stat din Oradea. 2

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    România

    Criza din coaliție: plecarea PSD nu doboară Guvernul — cum își poate păstra Ilie Bolojan controlul la Palatul Victoria
    Ilie Bolojan poate rămâne în funcția de prim-ministru chiar și fără PSD.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Două case din Oradea, stropite cu benzină și incendiate. Atacatorul le-a trimis proprietarilor mesaje de amenințare
    Un bărbat de 44 de ani, din Oradea, a fost reținut de polițiștii Biroului de Combatere a Infracțiunilor contra Persoanei Oradea sub acuzațiile de amenințare și distrugere prin incendiere, după ce a dat foc unor case din municipiu. 2

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Pasajele din Centrul Civic, curățate de echipajele RER
    Vineri dimineața, 17 aprilie, echipele Serviciului de salubritate din cadrul Direcției Tehnice au intervenit pentru curățarea pereților pasajelor din zona Centrului Civic.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X