BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
O noapte la muzeu

O noapte la muzeu

la 17 May 2015 14:12
17 May 2015 14:12
Sâmbătă seara și noaptea, drumurile a mii de orădeni s-au îndreptat spre muzeele orașului și, mai ales, spre Muzeul Țării Crișurilor. „Noaptea muzeelor” le-a oferit ocazia de a admira, gratuit, hainele de epocă din cadrul expoziției „Haina îl face pe om - Șase secole de istorie vestimentară”, expoziție care aparține Muzeuluii Național de Istorie al României.
Scris de erdei - Sâmbătă seara și noaptea, drumurile a mii de orădeni s-au îndreptat spre muzeele orașului și, mai ales, spre Muzeul Țării Crișurilor. „Noaptea muzeelor” le-a oferit ocazia de a admira, gratuit, hainele de epocă din cadrul expoziției „Haina îl face pe om - Șase secole de istorie vestimentară”, expoziție care aparține Muzeuluii Național de Istorie al României.

Trimite articolul

X

„Prin intermediul veștmintelor laice și ecleziastice, uniformelor militare sau diplomatice, precum și a unor accesorii vestimentare, expoziția ne deschide o fereastră spre lumea fascinată a veșmintelor utilizate în spațiul românesc medieval și modern al secolelor XV- XX, prezentându-ne câteva obiecte de mare valoare artistică și patrimonială”, se spune în broșura de prezentare a expoziției.

DSCF9340

Alaturi de piese „anonime”, expoziția prezintă obicte obiecte care au aparținut unor principi medievali sau moderni – Alexandru cel Bun, Gabriel Bathory, Alexandru Ioan Cuza – regilor și reginelor României – Carol I, Elisabeta, Ferdinand I, Maria – unor oameni politici, conducători militari, diplomați, oameni de cultură. Expoziția „Haina îl face pe om – Șase secole de istorie vestimentară” va putea fi vizitată la Muzeul Țării Crișurilor până în 14 iunie.

Tot sâmbătă noaptea, vizitatorii au putut admira expoziția „Valori primordiale din colecția de etnografie a Muzeului Țării Crișurilor”.

Trimite articolul

X
Taguri:
muzeul tarii crisurilor ,
Noaptea muzeelor ,
oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Fotbalistul orădean Ricardo Farcaș a schimbat echipa în Liga 2
    Poli Iași nu va mai continua în Liga 2 din cauza problemelor financiare, iar jucătorii au fost nevoiți să-și caute alte angajamente.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    ISO Summer Leaders Lab: Încă o șansă pentru copilul tău să descopere, să creeze și să crească
    Înscrierile continuă pentru ultimele patru săptămâni ale ISO Summer Leaders Lab 2026

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Alle Cafe, cafenea/bistro, preparate proaspete! Stație Rompetrol, teren fotbal, parcare, închirieri birouri, evenimente
    Alle Cafe este o cafenea/restaurant, situată pe Str Matei Corvin 1b, aproape de ieșirea din Oradea, care duce spre Satu-Mare.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Întrerupere parțială pentru alimentare cu apă în localitatea Ceișoara

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Sentință în cazul unui accident petrecut pe DN1, lângă Săcădat, în care tatăl șoferului și-a pierdut viața
    Judecătoria Oradea a pronunțat în această săptămână sentința în cazul unui accident produs în urmă cu aproape 2 ani, pe DN1, lângă Săcădat, unde un conducător auto din București s-a izbit cu mașina de un cap de pod, iar tatăl său, pasager în autoturism, a murit la scurt timp, pe patul de spital.

    Cultură

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Târgul Meşterilor Populari, ediţia cu cei mai mulţi meşteri participanţi în parcul Muzeului Ţării Crişurilor
    136 de meşteri sunt din România, Ungaria, Republica Moldova, Camerun şi Serbia sunt prezenţi la cea de a XXXIII-a ediţie.

    BIHON Sport local

    „Va fi un an provocator pentru noi, dar privim cu încredere spre viitor”
    După foarte mulți ani fotbalul bihorean va fi reprezentat de 4 echipe la nivel de Liga 3, după ce și proiectul ACS Transilvania Sport Academy a reușit promovarea în urma dublei de baraj câștigate în fața Minerului Rodna.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X