BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
O seară a colindelor la Hidișelul de Sus

O seară a colindelor la Hidișelul de Sus

la 21 December 2016 15:16 Reactualizat la: 21 December 2016 15:20

O seară a colindelor la Hidișelul de Sus

<p>Ansamblul Datina Hidișelului</p>
21 December 2016 15:16 Reactualizat la: 21 December 2016 15:20
În cea din urmă săptămână a Postului Crăciunului, la Căminul Cultural din comuna Hidișelu de Sus atmosfera a fost încălzită și luminată, după tradiție, cu versul și melodia minunată a colindelor românești.
Scris de Raul Simea - În cea din urmă săptămână a Postului Crăciunului, la Căminul Cultural din comuna Hidișelu de Sus atmosfera a fost încălzită și luminată, după tradiție, cu versul și melodia minunată a colindelor românești.

Trimite articolul

X

Preotul Parohiei Ortodoxe ,,Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Hidișelu de Sus, Eugen Hercuț, a organizat o seară memorabilă atât pentru cei tineri, cât și pentru cei bătrâni, aducând în fața lor invitați cu mare drag de a cânta colinde. Pentru început, preotul inițiator și organizator al acestei seri a rostit câteva cuvinte despre originile colindului, acesta având inițial o funcție rituală, anume aceea de urare pentru felicitare, rodire și belșug.

Obiceiul colindatului era, la început, legat fie de începutul anului agrar, fie de sfârșitul acestuia. Peste timp, din semnificația inițială a colindelor s-a păstrat doar atmosfera sărbătorească, de ceremonie, petreceri și urări. De peste 2000 de ani, prin colind, creștinii vestesc Nașterea Pruncului Sfânt în staulul din Betleem, purtând din casă în casă bucuria, speranța și lumina. Programul a fost deschis de Ansamblul ,,Datina Hidișelului”, coordonat de doamna Dana Pop.

Membrii ansamblului au interpretat cu mult talent colinde tradiționale românești, îmbrăcați fiind în frumosul costum popular specific zonei de proveniență. Pe scenă au urcat apoi elevii Școlii Gimnaziale nr. 1 din Hidișelu de Sus, coordonați de prof. Elena Moza, directorul școlii, și de prof. de religie Călinescu Anca. Caracterizați prin simplitate și gingășie, aceștia au reușit să transmită celor prezenți lumina din sufletele lor și bucuria Nașterii Domnului Iisus Hristos. Un alt moment înălțător a fost prezența preotului parohiei Marghita 1, Filip Constantin, care a pus în scenă, cu talentul și dăruirea tinerilor din parohia amintită, o piesă de teatru ce amintește de magi, păstori, îngeri, cu toții bucuroși de Nașterea unui Împărat cum nu a mai fost altul. În aceeași notă a luminii magice de la Răsărit, tinerii Parohiei Ortodoxe Cuzap, conduși de părintele Ioan Toma, au interpretat minunate colinde tradiționale culese de pe meleagurile lor.

Păstrând tradiția, Ansambul ,,Florile Hidișelului”, coordonați de instructorul de dans popular George Șimon, a exprimat prin jocul popular și talentul copiilor, veselia din casele creștinilor care sărbătoresc Crăciunul. La finalul programului, toți participanții au primit, prin grija deosebită a părintelui paroh Eugen Hercuț, daruri dulci pentru suflete calde. Mulțumim inițiatorului acestei seri minunate, elevilor, tinerilor parohiilor prezente, preoților coordonatori, instructorului de dans popular, elevelor Paula Andor și Oana Berdie și celor prezenți în sală.

Prof. Călinescu Anca

Trimite articolul

X
Taguri:
ansamblul florile hidiselului ,
colinde ,
dana pop ,
Hidişelul de Sus
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Spectacol pe cerul Oradei: un curcubeu impresionant a apărut după o scurtă ploaie
    După o zi marcată de ploaie și nori amenințători, cerul Oradei a oferit sâmbătă seara, 30 mai, o imagine deosebită.

    BIHON Sport local

    GALERIE FOTO
    Investiție de 7,6 milioane de lei. Bază sportivă nouă inaugurată la Sânmartin cu nume importante din fotbal și Cupa Lotus
    Festivalul fotbalistic aflat în desfășurare la Stadionul Lotus din Sânmartin a fost întregit cu inaugurarea Bazei Sportive tip I construită cu fonduri de la Compania Națională de Investiții. O inaugurare fără tăieri de panglică.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Scandal la un service auto din Bihor. Angajații au fost înjurați și amenințați de un client nemulțumit
    A fost scandal într-un service auto din Bihor, unde patronul și angajații s-au trezit sub o ploaie de amenințări din partea unui bărbat nemulțumit că nu a fost primit fără programare pentru o lucrare la mașină. Individul a pus mâna pe o unealtă de metal și a început să-i înjure și să îi amenințe cu bătaia și cu moartea. 1

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă în zona Ogorului

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă Sântandrei

    BIHON CAO

    Stop branșamentelor și racordurilor frauduloase

    Cultură

    Interviu cu fashion stylistul Marius Molan, de 20 de ani în domeniul modei: „Vreau să aduc un aport de imagine pentru acest oraş”
    Marius Molan a fost marcat încă din copilărie de eleganţa şi prestanţa bărbatului în uniformă: tatăl său a fost colonel de armată, iar bunicul său a păstrat pe perete portretul Regelui Mihai. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Parc fotovoltaic cu peste 200 de panouri, finalizat în comuna Câmpani
    Primăria Câmpani a anunțat finalizarea lucrărilor la parcul fotovoltaic realizat în localitate, urmând ca în perioada următoare să aibă loc recepția finală a investiției.

    Economic

    Regula din bloc pe care mulți o contestă: plătești chiar dacă nu folosești
    În blocurile de locuințe din România, regulile privind întreținerea și repararea spațiilor comune sunt stabilite clar de legislația în vigoare, iar implicațiile financiare îi privesc pe toți proprietarii, indiferent de etaj sau de gradul de utilizare a anumitor zone ale imobilului.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X