BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
„Oameni şi arme”, spectacol invitat la Sala Transilvania. Joacă pentru prima dată acasă actriţa orădeancă Maria Morar

„Oameni şi arme”, spectacol invitat la Sala Transilvania. Joacă pentru prima dată acasă actriţa orădeancă Maria Morar

De Camelia Buşu
la 28 November 2025 05:03 Reactualizat la: 28 November 2025 12:06

„Oameni şi arme”, spectacol invitat la Sala Transilvania. Joacă pentru prima dată acasă actriţa orădeancă Maria Morar

28 November 2025 05:03 Reactualizat la: 28 November 2025 12:06
Povești și experiențe descoperite de echipa proiectului la fabrica de armament din Cugir sunt ficționalizate într-un spectacol de brigadă artistică.
Scris de Camelia Buşu - Povești și experiențe descoperite de echipa proiectului la fabrica de armament din Cugir sunt ficționalizate într-un spectacol de brigadă artistică.

Trimite articolul

X

În luna decembrie, Teatrul Regina Maria continuă seria de colaborări naționale prin proiectul de schimb de spectacole, aducând în fața publicului orădean încă o producţie relevantă și curajoasă a scenei independente românești.

După spectacolul de performance „Acting out” din 30 noiembrie, tot la Sala Transilvania se va juca în 9 decembrie, de la ora 19:00, spectacolul „Oameni şi arme”, scenariul şi regia fiind semnate de David Schwartz. Este un spectacol produs de Platforma de Teatru Politic & Reactor de creație și experiment, co-finanţat de Administrația Fondului Cultural Național şi UNITER.

Din distribuția spectacolului „Oameni și arme” face parte orădeanca Maria Morar, fostă voluntară a Teatrului Regina Maria, absolventă a Facultății de Teatru și Film din Cluj-Napoca, care joacă în acest spectacol nu mai puțin de 7 roluri diferite.

„Joc pentru prima oară acasă la Oradea primul spectacol pe care l-am făcut în afara facultății”, spune Maria Morar.

Din distribuţie mai fac parte: Alexandra Harapu, Oana Rotaru, Doru Taloș, Tavi Voina. Scenografia aparţine lui Mihai Păcurar, direcție coregrafică Paulei Dunker iar muzica lui Alexandru Condurat. Parteneri sunt: Asociația Evocativ, Centrul Cultural Cugir, Centrul de Teatru Educațional Replika, Universitatea Babeș-Bolyai – Facultatea de Teatru și Film și Facultatea de Sociologie și Asistență Socială
Biletele pot fi acthiziționate de la agenția teatrului sau online: www.teatrulreginamaria.ro/program

„ARMĂ, arme, substantiv feminin = Obiect, unealtă, aparat, mașină care servește în lupta împotriva inamicului, la vânat, în unele probe sportive etc.” (DEX, 2009) Cum se fabrică o armă? Care sunt condițiile de muncă, avantajele și pericolele muncii într-o fabrică de arme? Cât de bine se trăia din producția de arme înainte de 1989 și cum se trăiește astăzi? În ce fel integrează persoanele care fabrică armament contradicțiile inerente acestui proces, în proximitatea războiului și în plină criză economică?”

Ideea spectacolului a fost dezvoltată în cadrul atelierului DocLab, organizat de Beykoz Kundura (Istanbul, 2023). Povestea porneşte de la cea mai mare fabrică de armament din România care funcţionează la Cugir încă din 1928.

Fabrică deținută de stat, care în perioada socialistă a exportat mitraliere Kalașnikov în spațiul est-european și în țările nealiniate, în prezent produce armament pentru parteneri occidentali. În ultimii ani, au avut loc la Cugir mai multe accidente de muncă, unele mortale, și un protest susținut împotriva salariilor mici, condițiilor grele de lucru și tehnologiei învechite.

Pe parcursul anului 2023, echipa proiectului a cercetat istoria recentă a fabricii, prin interviuri, discuții informale și ateliere cu muncitoare și muncitori, atât activi cât și pensionați. Poveștile și experiențele descoperite sunt ficționalizate într-un spectacol de brigadă artistică, ce combină trecutul și prezentul, documente și speculații, date obiective și opinii subiective, amintiri personale, cântece, poezie și momente coregrafice.

Prin prezentarea spectacolului „Oameni şi arme”, dar şi „Acting out” din 30 noiembrie, Teatrul Regina Maria își continuă misiunea de a deschide scena locală către forme diverse de expresie artistică și către dialogul cu creatorii independenți. Publicul orădean are astfel ocazia să descopere perspective noi, abordări inovatoare și teme esențiale pentru societatea de astăzi.

Trimite articolul

X
Taguri:
cugir ,
maria morar ,
oameni si arme ,
oradea ,
teatrul regina maria oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Bolojan și-a depus candidatura la șefia PNL. Cine face parte din echipa cu care intră în cursa pentru conducerea partidului
    Ilie Bolojan va merge la Congresul extraordinar al PNL de duminică, 21 iunie, cu o echipă din care fac parte Dan Motreanu, Oana Gheorghiu și Dragoș Pîslaru, potrivit moțiunii depuse odată cu candidatura sa la șefia partidului.

    Cultură

    Artistul orădean Alex Stîngu a lansat 4/4, o platformă dedicată scenei alternative din România
    Proiectul aduce în prim-plan trupele, concertele și poveștile mai puțin știute din sfera underground, dezvăluind realitatea din spatele industriei muzicale care evoluează dincolo de cultura de masă.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Momente de groază pe Centura Oradea: un tânăr s-a aruncat în fața mașinilor și și-a provocat răni în fața șoferilor, cu cioburile unei sticle
    Incidentul s-a produs în seara zilei de joi, 18 iunie, puțin după ora 22. 2

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Fermier din Bihor, disperat după lucrări la o linie electrică: „Mi-e teamă că voi fi inundat din nou”
    Un agricultor din satul Câmpani de Pomezeu s-a adresat redacției Bihon.ro, pentru a transmite mesajul său de disperare.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cabinet stomatologic, kinetoterapie și sală IT într-un nou centru destinat comunității din Viișoara
    În comuna Viișoara a fost inaugurat , obiectiv realizat de Compania Națională de Investiții, având o valoare totală de 6,14 milioane de lei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    O nouă prelevare de organe. O tânără de 31 de ani, aflată în moarte cerebrală, a salvat mai multe vieți
    Ficatul, rinichii și corneea unei femei aflate în moarte cerebrală în urma unui anevrism cerebral rupt au fost prelevate la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bihor și trimise către centre de transplant din București și Cluj-Napoca.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X