BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Ochii sunt oglinda sufletului dar si un indicator fidel al starii de sanatate a organismului

Ochii sunt oglinda sufletului dar si un indicator fidel al starii de sanatate a organismului

la 18 April 2019 15:12

Ochii sunt oglinda sufletului dar si un indicator fidel al starii de sanatate a organismului

18 April 2019 15:12
Pastrarea sanatatii ochilor trebuie sa ne preocupe permanent.
Scris de Demian - Pastrarea sanatatii ochilor trebuie sa ne preocupe permanent.

Trimite articolul

X

Puterea razelor soarelui nu trebuie subestimate. Bineînțeles, ele ne ademenesc să petrecem timp în aer liber, mângâie marea și ne aduc un zâmbet pe buze. Razele ultraviolete, pe scurt raze UV, pot fi extrem de dăunătoare ochilor noștri.

Protecție solară pentru ochi

Razele soarelui sunt cea mai importantă sursă de radiații UV și pot leza diverse țesuturi oculare. Suprafața ochilor (fotocheratită), cristalinul (cataracta, cunoscută și sub denumirea de opacitate) și retina (maculopatie solară, degenerescența maculară) sunt în mod deosebit expuse pericolului.

Razele UV se compun din raze UV-A (duc la bronzarea pielii, dar și la îmbătrânirea acesteia), razele UV-B (provoacă arsuri solare și cancer de piele) și razele UV-C (acestea sunt cele mai periculoase, dar sunt aproape în întregime blocate de stratul de ozon).

Știați că și ochii pot suferi arsuri solare? Corneea și conjunctiva sunt cele mai afectate. Cel mai mare risc este întotdeauna atunci când razele soarelui sunt puternic reflectate, de exemplu într-un peisaj acoperit de zăpadă sau atunci când petrecem timp pe malul apei.

Totuși, cu ochelarii potriviți, cu toții ne putem proteja într-un mod optim ochii de razele UV dăunătoare. Lucruri de care trebuie să țineți cont atunci când achiziționați o pereche de ochelari de soare:

  • Protecție împotriva luminii UV: Ochelari de soare care absorb cel puțin 99% din razele UV sau razele de lumină de până la 400 nm.
  • Filtru galben: Denumit și blocator albastru deoarece blochează toată lumina albastră. Ca urmare, ochii percep împrejurimile într-o nuanță gălbuie. Beneficiul: Un contrast intensificat pentru obiectele aflate la distanță foarte mare, mai ales într-o zi noroasă sau cu zăpadă. Recomandate în special schiorilor, vânătorilor, marinarilor și piloților.
  • Filtre polarizante: Acestea blochează lumina difuză. De exemplu, lumina reflectată de pe suprafața apei sau de pe străzile pavate. În mod special utile pentru conducerea auto și pescuit.
  • Protecţie laterală: Ochelarii de soare cu această funcție protejează ochii de lumina care pătrunde din ambele părți.
  • Lentile colorate în degrade: Acestea sunt închise la culoare în partea de sus a ochelarilor, și deschise la culoare în partea de jos. Așadar blochează lumina strălucitoare în partea superioară dar permit o vedere normală privind în jos. Ele sunt utile conducătorilor auto, dar nu sunt recomandate pentru plajă sau zăpadă deoarece strălucirea puternică poate pătrunde prin partea inferioară.
  • Lentilele fotosensibile: Acestea se închid în mod automat la culoare în condiții de lumină puternică și se deschid la culoare la întuneric. În funcție de radiațiile UV și de temperatură, datorită noilor tehnologii, aceste procese adesea durează mai puțin de cinci minute.

Protecţia ochilor este adesea recomandată și din motive medicale. Acest lucru se aplică în primul rând persoanelor cu risc crescut de radiații UV. Acestea includ:
Pacienți cu degenerescență maculară și retiniană. Când se află în aer liber, aceștia trebuie să poarte întotdeauna ochelari cu un bun filtru UV.

Pacienți după o intervenție chirurgicală de cataractă. Ochii acestor pacienți sunt deosebit de sensibili la razele UV deoarece cristalinul natural a fost îndepărtat și înlocuit cu unul din plastic (lentile intraoculare). Ochelarii de soare cu 100% protecţie UV sunt necesari pentru modelele mai vechi deoarece acestea absorb o cantitate foarte redusă de raze UV. Noile lentile intraoculare au în prezent protecție UV.
Pacienți care se află sub tratament cu diverse medicamente. Medicamentele pentru psoriazis și ingredientele farmaceutice active precum tetraciclina, doxiciclina, alopurinolul și fenotiazina sunt toate „medicamente fotosensibile.” Ele cresc sensibilitatea ochiului la razele UV. Medicul dumneavoastră vă va recomanda protecția adecvată pentru ochi.

Cel mai frumos si sanatos cadou din partea iepurasului – o pereche de ochelari pentru ochii celor dragi voua.

Va asteptam cu drag la magazinele Margot Optic din județul Bihor

Oradea-Rogerius
Str Corneliu Coposu nr 21
Tel: 0359/451-913

Oradea-Centru
P-ta Regele Ferdinand I Nr 1
Tel:0359/190-845

Marghita
Calea Republicii Nr 28C
Tel:0359/457-783

Sacuieni
Str Libertatii Nr 28
0359/233-991

Advertorial!  

Trimite articolul

X
Taguri:
margot optic
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    GALERIE FOTO
    După trei remize în campionat, Lotus Băile Felix a învins Bihorul Beiuș într-un joc de pregătire
    Colege în Liga 3, Seria 8, Lotus Băile Felix și CS Bihorul Beiuș au terminat la egalitate toate cele trei meciuri jucate în sezonul 2025/2026. A fost 0-0 la Beiuș, apoi 1-1 și 2-2 la Sânmartin.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Doi comisari europeni au transmis un mesaj de solidaritate pentru comunitatea LGBT din Oradea după refuzul avizării Marșului Pride
    Comisara europeană pentru Egalitate, Hadja Lhabib, și comisarul european pentru Justiție, Michael McGrath, au transmis un mesaj de solidaritate cu comunitatea LGBTI din Oradea și au subliniat necesitatea respectării dreptului la liberă întrunire.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bărbat reținut de polițiștii de la Protecția Animalelor Bihor pentru că a lovit cu piciorul un câine, prin gard
    Polițiștii de la Biroul pentru Protecția Animalelor Bihor l-au reținut pentru 24 de ore pe un tânăr de 29 de ani, din localitatea Bistra, acuzat că ar fi rănit cu intenție câinele unui consătean.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ianoșda

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă străzile Piața București, Săvineștilor, Berzei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ceica, Lăzăreni, Drăgești și Hidișelu de Sus

    Economic

    Bolojan consideră justificată amânarea majorării TVA la 21% pentru locuințe, din cauza blocajului ANCPI
    Premierul interimar Ilie Bolojan consideră justificată amânarea majorării TVA pentru locuințe, după atacul cibernetic care a blocat platforma ANCPI. Transferul datelor în Cloudul Guvernamental va fi finalizat miercuri, iar joi autoritățile vor estima când sistemul va redeveni funcțional.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    „Este rușinos pentru primarul Florin Birta să invoce astfel de argumente”. ARK Oradea și ACCEPT condamnă interzicerea Marşului Oradea Pride
    În ciuda acestei noi interdicții, Marșul Oradea PRIDE va avea loc. Peste 150 de organizații din peste 30 de țări și-au exprimat solidaritatea cu Oradea PRIDE și au cerut respectarea dreptului la întrunire pașnică. 8

    FC Bihor

    GALERIE FOTO
    FC Bihor Oradea a răpus „virușii verzi” cu un gol marcat pe final
    Revenită pe plan local, echipa FC Bihor a susținut primul joc pe teren propriu în compania formației Sănătatea Cluj, pe care a învins-o cu 1-0 (0-0), la capătul unei prestații care nu a impresionat.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X