BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Odată cu venirea verii vine și bucuria pescarilor! Balta Meritabio de la Cheresig, o alternativă excelentă pentru pescari amatori și profesioniști!

Odată cu venirea verii vine și bucuria pescarilor! Balta Meritabio de la Cheresig, o alternativă excelentă pentru pescari amatori și profesioniști!

la 21 June 2024 13:49

Odată cu venirea verii vine și bucuria pescarilor! Balta Meritabio de la Cheresig, o alternativă excelentă pentru pescari amatori și profesioniști!

21 June 2024 13:49
Populată cu o mare varietate de pești, Balta Meritabio este alegerea ideală atât pentru o partidă reușită de pescut, cât și pentru relaxare.
Populată cu o mare varietate de pești, Balta Meritabio este alegerea ideală atât pentru o partidă reușită de pescut, cât și pentru relaxare.

Trimite articolul

X

Fie ca sunteți începător sau profesionișt în pescuit, la Balta MeritaBio veți găsi toate condițiile pentru o recreere liniștită și plină de capturi. Crap, crap koi, caras, lin, oblete, plătică, roșioară, știucă, biban, amur, novac, șalău, somn sunt doar câteva dintre speciile care pot fi capturate pe Balta MeritaBio.

[eadvert]

Balta de pescuit sportiv MeritaBio, din localitatea Cheresig a fost concepută și amenajată cât mai natural ca o oază de verdeață și liniște în jurul luciului de apă, lin curgătoare în anul 2012 pe locul bălții din localitate care era părăsită și colmatată. În urma săpăturilor și amenajărilor făcute a rezulta balta actuală cu o adâncime de 2,5 m. Drumurile din jurul bălții sunt mărginite de arbuști și arbori, malurile sunt înierbate și toate acestea sunt înconjurate de cultură ecologică. Dezvoltându-se vegetația sa dezvoltat și fauna și se pot întalni animale și păsări de apă. Apa din baltă este curgătoare. Alimentarea este din Canalul Colector iar vărsarea se face în Crișul Repede.

Compartimentare

Balta MeritaBio este compusă din trei zone: prima zonă este zona canalelor (2ha) și este formata dintr-un canal drept și îngust (5m) și un canal mai lat (40m) cu trei insule și mai multe curburi unde speciile de pești dominante sunt știuca, carasul, bibanul și roșioara. A doua zonă este balta principală (3ha) cu două insule și o porțiune cu stuf. Aici sunt amenajate 26 locuri de pescuit cu loc de acces la apă și masă cu acoperiș , gratar , cos pentru deseuri iar speciile de pești dominante sunt crapul, carasul, amurul, novacul, șalăul, crapul koi, plătica și știuca.

Cea de-a treai zonă este o baltă mică (0,2ha) care este populată cu amur, roșioară și caras. Prima populare cu pești s-a făcut în anul 2013 când s-au introdus crapi de două veri, crapi reproducători, amuri, novac, lin și șalău. În anii următori balta a fost populate regulat cu 2-3 tone de peste in fiecare an (CRAP ,AMUR ,CARAS).

Regulament

Tariful perceput pentru fiecare pescar este de 100 de lei.

Pe Balta MeritaBio se poate pescui cu trei bețe și se pot reține două kg de pește cumulat din speciile caras , babusca , platica, roșioară

Conform regulamentului, se eliberează imediat, crapul mai mic de 1 kg și mai mare de 3 kg, amurul mai mic de 3 kg, linul, știuca, șalăul și crapul koi. Somnul, bibanul soare și somnul pitic nu se eliberează.

La răpitori se poate pescui numai cu momeli artificiale, taxa fiind la această categorie de 100 lei/pescar.

DOTĂRI

26 Locuri , 3 Filigorii , 1 Terasa.

Asfalt pana la poarta, drum pietruit, parcare pentru vizitatori in curte , parcare pentru pescari la fiecare stand , foisor pentru opt personae la fiecare stand , gratar si cos pentru deseuri la fiecare stand , baie, frigider, apă potabilă. Intrarea se face prin prima stradă din spatele gării. Fir întins!

Mai multe informații puteți găsi accesând www.baltameritabio.ro,contact@meritabio.ro

sau la numărul de telefon 0723 426 491. Sau poze cu peștii și informații de populare https://www.facebook.com/BALTAMERITABIO

Advertorial CH 23120

Trimite articolul

X
Taguri:
Balta MeritaBio ,
pescuit
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Doi șoferi din Oradea, prinși cu aproape 180 km/h pe drumurile din Bihor
    În perioada 15 -17 mai, polițiștii au desfășurat o nouă campanie de tip razie pe șoselele din Bihor, în cadrul căreia au fost legitimate peste 1.800 de persoane.

    România

    Efectul Ilie Bolojan: PNL depășește PSD în sondaje, pentru prima dată în ultimii șase ani
    Conform celui mai recent sondaj INSCOP, PNL se află pe locul al doilea în intențiile de vot pentru alegerile parlamentare, depășind astfel PSD.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Se reia circulația în sensul giratoriu aflat deasupra pasajului subteran de pe Oneștilor
    Începând din data de 19 mai, ora 12:00, se va relua circulația în sensul giratoriu aflat deasupra pasajului subteran de pe Oneștilor, potrivit unui anunț al Consiliului Județean Bihor.

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere a furnizării de apă potabilă Calea Aradului spre DN79 – Aeroportul Internațional Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Zona Ogorului și comunele Sânmartin, Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica, Lăzăreni

    BIHON CAO

    CAO lansează un portal digital pentru depunerea, preluarea și emiterea documentațiilor pentru avize și contracte

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    76 de echipe s-au bucurat de fotbal pe Stadionul Iuliu Bodola. „Fiecare copil participant este un câștigător”
    Sâmbătă, 16 mai, Stadionul „Iuliu Bodola” a fost epicentrul fotbalului juvenil bihorean. Peste 1.100 de copii proveniți de la 76 de echipe bihorene de la U9 până la U13 au jucat la ediția a VI-a a campaniei „Luna curățeniei”, care are și o componentă sportivă.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Lucrările de reabilitare a Școlii gimnaziale „Dimitrie Cantemir” din Oradea au trecut de 60%. Investițiile depășesc 9 milioane lei
    Lucrările de eficientizare energetică desfășurate la cele două corpuri ale Școlii Gimnaziale „Dimitrie Cantemir” din Oradea avansează, potrivit unui comunicat transmis de Primăria Oradea.

    România

    Ilie Bolojan după ultimele consultările de la Cotroceni: În condițiile în care PSD se va regăsi la guvernare, PNL va fi în opoziție
    Președintele PNL, Ilie Bolojan, a declarat luni, după consultările cu președintele Nicușor Dan la Palatul Cotroceni, că în condițiile în care PSD se va regăsi la guvernare, PNL va fi în opoziție. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X