BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Oradea City Running Day: sport si caritate

Oradea City Running Day: sport si caritate

la 11 September 2012 14:35
11 September 2012 14:35
Aşa cum anunţă organizatorii evenimentului Oradea City Running Day(OCRD), aproximativ 800 sau 900 de oameni vor lua startul din faţa Teatrului Regina Maria duminică de la ora 10 sub sloganul „Oradea în mişcare”.
Scris de Cristina Ghilea - Aşa cum anunţă organizatorii evenimentului Oradea City Running Day(OCRD), aproximativ 800 sau 900 de oameni vor lua startul din faţa Teatrului Regina Maria duminică de la ora 10 sub sloganul „Oradea în mişcare”.

Trimite articolul

X

Aflată la a doua ediţie, competiţia a căpătat, din acest an, şi o componentă socială: o parte din banii adunaţi din taxele de organizare vor fi donaţi proiectului „Oradea pune suflet” pentru construirea Centrului de îngrijire paliativă Hospice Oradea. În ton cu acest anunţ, şi mulţumind organizatorilor pentru sprijinul financiar, consilierul local Florica Cherecheş a anunţat că va îmbrăca personal tricoul de jogging. „Voi alerga în cursa populară. Le provoc pe toate bunicile şi mămicile să alerge în această cursă”, a spus aceasta.

Promovat intens pe internet, evenimentul va alinia la start sportivi din ţară dar şi din Ungaria, Franţa, Italia sau Polonia. Chiar şi Camerunul va avea un reprezentant la Oradea, un student care învaţă în Capitală, a precizat Deme Jozsef, în numele organizatorului, clubul Xterra Sport Bihor.

Acesta a spus că graţie promovării susţinute pe site-urile străine, la unele probe sunt deja înscrişi mai mulţi sportivi din Debrecen decât din Oradea. „Am pus Oradea pe harta atletismului naţional”, consideră acesta, referindu-se la Campionatul Naţional de Semimaraton – finala pe tară, care se va ţine duminică în acelaşi cadru. Aceasta este criteriu de selecţie pentru Campionatul Mondial din octombrie, din Kavarna, Bulgaria. Organizatorii au ţinut să precizeze cu mândrie că în proba de 21 de km va lua startul şi olimpicul român Marius Ionescu.

Cu câteva zile înaintea startului taxele sunt : la semimaraton individual – 20 euro, semimaraton ștafetă 2 persoane – 35 euro și semimaraton ștafetă 4 persoane – 60 euro. Participarea în cursa populară este taxată cu de 20 lei pe persoană iar cursa copiilor de un km, este gratuită. Acesta are startul anunţat pentru ora 13.00. Părinţii copiilor care vor alerga în cursa de 1 km sunt aşteptaţi în zona startului cu cel puţin două ore înainte, pentru a semna actele necesare înscrierii copiilor în concurs.

Traseul competiţiei a fost modificat faţă de cel de anul trecut. Startul se dă în Piaţa Ferdinand, sportivii urmând să alerge pe ruta Podul Ferdinand – Strada Principatelor Unite – aleea de pe malul Crişului(malul stâng) – Podul Sovata, aleea de pe malul drept al Crişului – Strada E.M. Chitul – strada Malului – strada Ady Endre – Patrioţilor – Moscovei – Madach Imre – Iosif Vulcan şi sosire în Piaţa Ferdinand. Traficul auto este restricţionat pe străzile afectate direct între orele 6.00 şi 15.00.

Înscrieri se mai pot face pe siteul competiţiei, oradeacityrunningday.ro până pe 14 septembrie sau la terasa Oradea între orele 14.00 şi 18.00 până în ziua concursului.

 

Premiile OCRD

Semimaraton:

locul I – 1.000 lei

locul II – 800 lei

locul III – 600 lei

locul IV – 400 lei

locul V – 200 lei

 

Semimaraton ştafetă în doi şi în patru:

Locul I – 600 lei

locul II – 400 lei

locul III – 200 lei

 

Câştigătorii cursei populare primesc ca premii echipament şi vouchere şi fiecare participant care trece linia de sosire primeşte medalia de „finisher”.

Trimite articolul

X
Taguri:
maraton ,
oradea ,
running day
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    3 ani de detenție, cu suspendare, pentru un bărbat care ar fi agresat sexual două fetițe de 7 și 8 ani
    Judecătoria Marghita a pronunțat zilele trecute sentința în cazul unui bărbat acuzat că ar fi agresat sexual două fetițe, cu vârste de 7, respectiv 8 ani, pe care le-ar fi chemat în curtea locuinței sale din Valea lui Mihai și le-ar fi atins în zone intime.

    BIHON Sport local

    Fostul portar orădean Alin Goia a făcut pasul la un club din Bundesliga
    Plecat în fotbalul german în urmă cu opt ani, portarul orădean Alin Goia, cunoscut după activitatea avută la Luceafărul Oradea și FCM Târgu Mureș, își continuă progresul în cariera de antrenor.

    BIHON Sport local

    FOTO
    Dublu triumf bihorean la Cupa Viitorul 2026. Viitorul Oradea și Viitorul Marghita au câștigat categoriile la care au jucat
    Peste 1.200 de copii și juniori, reprezentând 90 de echipe din toată țara au participat la ediția XXI-a a turneului Cupa Viitorul, desfășurat săptămâna trecută la Zalău. Au fost 9 categorii de vârstă, începând cu 2012 și terminând cu 2020, iar județul Bihor a fost singurul care a avut două câștigătoare.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    Economic

    Construcțiile fără autorizație pot fi legalizate până în 2027. Nota de plată va fi însă de 10 ori mai mare
    Cetățeniicare au ridicat construcții fără autorizație sau au executat lucrări diferite de cele aprobate vor avea, în anumite condiții, posibilitatea de a le aduce în legalitate.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    5 ani de închisoare pentru tranzacții cu drog „cristal”. Suspectul se întâlnea cu clienții lângă un magazin din Oradea
    Un bărbat de 39 de ani, din Oradea, a fost condamnat vineri, 21 august, la 5 ani de închisoare, cu executare, sub acuzația de trafic de droguri de mare risc, după ce polițiștii antidrog și procurorii DIICOT au documentat patru tranzacții efectuate de acesta.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Investiție de 51 de milioane de lei la Dobrești: 120 de locuințe și clădirile publice vor fi încălzite cu biomasă
    În comuna Dobrești se pregătește o schimbare în modul de încălzire a locuințelor și clădirilor publice.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X