BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Oradea scoate la licitație două spații comerciale în zone centrale ale orașului

Oradea scoate la licitație două spații comerciale în zone centrale ale orașului

De Sorin Martin Vereș
la 24 May 2026 12:54 Reactualizat la: 22 May 2026 16:56
2 Comentarii

Oradea scoate la licitație două spații comerciale în zone centrale ale orașului

foto: Google Maps
24 May 2026 12:54 Reactualizat la: 22 May 2026 16:56
Consiliul Local Oradea a aprobat, în ultima ședință ordinară, închirierea prin licitație publică a două spații aflate în administrarea municipalității, imobile care au o altă destinație decât cea de locuință.
Scris de Sorin Martin Vereș - Consiliul Local Oradea a aprobat, în ultima ședință ordinară, închirierea prin licitație publică a două spații aflate în administrarea municipalității, imobile care au o altă destinație decât cea de locuință.

Trimite articolul

X

Primul spațiu propus spre închiriere este situat pe strada Republicii nr. 52, într-o zonă centrală și intens circulată a orașului. Imobilul are o suprafață utilă de 30,4 metri pătrați și este compus din două încăperi, hol și un grup sanitar. Potrivit documentelor aprobate de consilierii locali, chiria minimă de pornire la licitație va fi de 441,34 lei pe lună. Contractul de închiriere va fi încheiat pentru o perioadă de cinci ani, cu posibilitatea prelungirii prin acordul părților.

Cel de-al doilea spațiu este amplasat pe strada Traian Lalescu nr. 3 și are dimensiuni considerabil mai mari. Suprafața utilă totală este de 122,5 metri pătrați, iar spațiul este format din șase săli și un grup sanitar. Pentru acest imobil, prețul minim de închiriere stabilit de municipalitate este de 1.167 de lei pe lună. Și în acest caz, perioada de închiriere aprobată este de cinci ani, cu posibilitate de prelungire. Potrivit raportului de specialitate întocmit de Direcția Patrimoniu Imobiliar din cadrul Primăriei Oradea, cele două spații sunt în prezent libere și nu fac obiectul unor contracte de închiriere sau comodat. Pe toată perioada contractului de locaţiune este interzisă modificarea destinaţiei imobilului pentru care s-a încheiat contractul. Orice investiție sau amenajare a imobilului închiriat se va realiza numai în baza şi după obţinerea acordului scris al locatorului şi exclusiv pe cheltuiala locatarului.

Odată cu aprobarea hotărârii, aleșii locali au aprobat și documentația de atribuire necesară pentru organizarea licitației publice. Procedura urmează să fie derulată de Primăria Oradea în perioada următoare, iar spațiile vor putea fi adjudecate de cei care vor oferi cel mai mare preț în cadrul licitației.

Trimite articolul

X
Taguri:
licitatie ,
oradea ,
spatii comerciale ,
zona centrala
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Romania says:
    May 25, 2026 at 6:05 am

    De ce afisati poza unui parc si nu cea a unuia dintre imobilele in cauza?

    Reply
    • observator says:
      May 25, 2026 at 5:23 pm

      Clădirea din dreptul porții(acoperită parțial de brad) este chiar clădirea de pe str. Traian Lalescu nu nr.3.(colț cu str. Sf. Ladislau).

      Reply
  2. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Exhibiționist reținut de polițiști, după ce a făcut gesturi obscene la fereastra apartamentului său din Oradea
    Incident mai puțin obișnuit în cursul serii de marți, pe o stradă din Oradea. Un bărbat de 47 de ani, originar din Republica Moldova, dar stabilit în reședința Bihorului, a fost reținut de polițiștii Serviciului de Investigații Criminale după ce s-a masturbat în văzul mai multor persoane.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Firma a doi miliardari belgieni cumpără 29 de hectare în Oradea pentru un nou parc industrial
    O companie deținută de doi miliardari belgieni a cumpărat un teren de aproximativ 29 de hectare în Oradea.

    FC Bihor

    FC Bihor Oradea își întărește ofensiva cu un atacant care a evoluat în Superliga
    FC Bihor a ajuns la un acord cu atacantul slovac Jozef Dolny (1,82 m - 34 de ani), care a evoluat în prima ligă la FK Csikszereda Miercurea Ciuc. A ajuns la formația ciucană în anul 2024 de la Tatran Presov.

    BIHON CAO

    Compania de Apă Oradea începe încheierea contractelor cu proprietarii vizați de extinderea rețelelor din Tileagd

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Libertății din Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apa potabilă în Paleu și Săldăbagiu de Munte

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Incendiu violent la o locuință de pe strada Lugojului din Oradea. Flăcările au cuprins și casa învecinată
    Incidentul s-a petrecut în dimineața zilei de miercuri, 2 septembrie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    e-Sănătatea Mea a pornit cu stângul din prima zi. Medicii reclamă erori, iar pacienții așteaptă până la trei zile pentru cont
    După ce platforma „e-Sănătatea Mea” fusese testată inclusiv în Bihor și prezentată drept unul dintre pașii importanți pentru digitalizarea sistemului medical, lansarea la nivel național a venit cu probleme încă din prima zi.

    România

    România pregătește portofelul digital de identitate. Ce documente vei putea avea în ROWallet
    Ministerul Afacerilor Interne a anunțat oficial ROWallet, primul portofel digital de identitate din România. Aplicația va fi disponibilă pe iPhone și Android și le va permite utilizatorilor să păstreze documente oficiale pe telefon, să-și gestioneze identitatea digitală mai simplu și să aibă un control mai mare asupra datelor personale.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X