BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Oradea Summer Film revine în Cetate după o pauză de 4 ani. În premieră la Oradea, co-producţia „Spre Nord”

Oradea Summer Film revine în Cetate după o pauză de 4 ani. În premieră la Oradea, co-producţia „Spre Nord”

De Camelia Bușu
la 3 August 2023 15:47

Oradea Summer Film revine în Cetate după o pauză de 4 ani. În premieră la Oradea, co-producţia „Spre Nord”

3 August 2023 15:47
Regizorul Mihai Mincan va răspunde întrebărilor spectatorilor, iar Andreea Chiper, critic de film, va modera discuția de după proiecție.
Scris de Camelia Bușu - Regizorul Mihai Mincan va răspunde întrebărilor spectatorilor, iar Andreea Chiper, critic de film, va modera discuția de după proiecție.

Trimite articolul

X

Oradea Summer Film, una din cele mai îndrăgite tradiții ale serilor de vară, revine după o pauză de patru ani în Parcul Cetății Oradea – în perioada 16-20 august. Intrarea este liberă, având ca scop facilitarea participării la activități culturale pentru toți membrii comunității. Anul acesta, Oradea Summer Film se mândrește cu o selecție de filme care au fost prezentate în premieră mondială la cele mai prestigioase festivaluri de film din lume, precum cele din Cannes, Berlin și Veneția.

[eadvert]

În prim plan este Tema migrației. Filmele din programul Oradea Summer Film 2023 explorează experiența migrației ca un proces complex care angrenează dorința umană de a descoperi noi orizonturi, curajul de a o lua de la capăt, fascinația față de necunoscut, dar și provocările identitare, marcate de abuzuri, suferință și singurătate.

Festivalul va debuta miercuri, 16 august, cu filmul „Spre Nord”, regizat de Mihai Mincan, o co-producție între cinci țări (România, Franța, Grecia, Bulgaria, Cehia), care va fi proiectat în premieră la Oradea, în prezența regizorului. Mihai Mincan va răspunde întrebărilor spectatorilor, iar Andreea Chiper, critic de film, va modera discuția de după proiecție. Filmul a fost lansat în 2022 la Festivalul de la Veneția, unde a fost premiat cu premiul Bisato D’Oro pentru Cel Mai Bun Film din partea Criticilor Independenți. Acest film de debut este o producție impresionantă, în care un marinar filipinez care lucrează pe o navă transatlantică descoperă un român ascuns clandestin la bord și decide să-l ascundă, în ciuda avertismentelor superiorilor săi taiwanezi.

În cazul unor avertizări meteo de vreme nefavorabilă, proiecțiile programate pentru serile în cauză se vor anula. Informația va fi transmisă pe pagina de Facebook și Instagram Oradea Summer Film, precum și în evenimentul dedicat Oradea Summer Film 2023.

Organizatorii Oradea Summer Film sunt: Asociația pentru promovarea turismului din Oradea și regiune (Visit Oradea) cu sprijinul Primăriei Municipiului Oradea și al Cetății Oradea

Votul publicului

Ediția din acest an a Oradea Summer Film se anunță a fi una cu totul specială, deoarece spectatorii vor fi implicați activ într-un proces de votare pentru a premia filmul cu cel mai mare impact. În fiecare seară, publicul va avea oportunitatea să acorde un calificativ de la 1 la 5 filmelor prezentate, iar regizorul celui mai apreciat film al festivalului va primi Premiul Publicului, în valoare de 1.000 euro, acordat în parteneriat cu Banca Transilvania.

Program Oradea Summer Film:

16 august, miercuri, ora 21:00

„Spre Nord”, regizat de: Mihai Mincan

Anul lansării: 2022 la Festivalul de la Veneția

Țările de co-producție: România, Franța, Grecia, Bulgaria, Cehia

Sinopsis: 1996, oceanul nesfârșit. Joel, un marinar credincios filipinez, descoperă un pasager român, urcat clandestin pe vasul pe care lucrează. Știind că tânărul Dumitru riscă să fie aruncat peste bord dacă va fi descoperit de căpitan și ofițeri, Joel intră într-un joc periculos de-a-l salva, implicând echipajul, credința în Dumnezeu și deopotrivă, viața unui om nevinovat. Rating: AP12

Cu prezența regizorului, după proiecție va urma o sesiune de întrebări și răspunsuri (Q&A) cu publicul moderată de Andreea Chiper, critic de film și cineastă

17 august, joi, ora 21:00

„Aici”, regizat de Bas Devos

Anul lansării: 2023 la Festivalul de la Berlin

Țara de producție: Belgia

Sinopsis: Ștefan, un muncitor român în construcții care locuiește în Bruxelles, este pe cale să se întoarcă definitiv acasă. El gătește o oală mare de supă cu resturile din frigider, pentru a o oferi cadou de rămas bun prietenilor și familiei. În momentul în care este pregătit să plece, întâlnește o tânără belgiano-chineză care pregătește o teză de doctorat despre plantele de mușchi. Atenția ei pentru lucrurile aproape invizibile îl oprește din loc. Rating: AG

18 august, vineri, ora 21:00

„Ali, fruca mănâncă sufletul”, regizat de Rainer Werner Fassbinder

Anul lansării: 1974 la Festivalul de la Cannes

Țara de producție: Germania

Sinopsis : O văduvă singuratică (Brigitte Mira) întâlnește un muncitor arab mult mai tânăr (El Hedi ben Salem) într-un bar în care se adăpostește din calea furtunii. Cei doi se îndrăgostesc, spre propria lor surpriză – și spre șocul total al familiilor, colegilor și prietenilor lor. Rating: AP12

19 august, sâmbătă, ora 21:00

„Tori şi Lokita”, regizat de Jean-Pierre și Luc Dardenne

Anul lansării: 2022 la Festivalul de la Cannes

Țările de co-producție: Belgia, Franța

Sinopsis: Un băiat și o fată adolescentă care au călătorit singuri din Africa își pun prietenia invincibilă în fața condițiilor dificile ale exilului lor în Belgia. Rating: AP12

20 august, dumunică, ora 21:00

„Zero F***S Given”, regizat de Julie Lecoustre și Emmanuel Marre

Anul lansării: 2021 la Festivalul de la Cannes

Țările de co-producție: Belgia, Franța

Sinopsis: Cassandra (26) este însoțitoare de zbor pentru o companie aeriană cu costuri reduse. Stabilită în Lanzarote, în Insulele Canare, ea este întotdeauna dispusă să lucreze ore suplimentare și își îndeplinește îndatoririle cu o eficiență robotică. În afara muncii, ea oscilează între Tinder, petreceri și zile leneșe. Când este brusc concediată, Cassandra este forțată să se întoarcă acasă și să își confrunte trecutul. Rating: N15

Trimite articolul

X
Taguri:
4 ani ,
cetate ,
cetatea oradea ,
Oradea Summer Film ,
revenire ,
santuri
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Intervenție de urgență a salvamontiștilor bihoreni în Remeți. Turist din Ungaria, rănit grav în urma unui accident de ATV
    Un turist din Ungaria a fost implicat într-un accident de ATV produs între localitățile Remeți și barajul Drăgan, intervenția fiind gestionată de echipele S.J. Salvamont-Salvapeo Bihor, din cadrul Consiliului Județean Bihor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Sentință în cazul unui orădean de 75 de ani, care a trecut pe roșu și a ucis un pieton pe Șoseaua Borșului
    Un an și 6 luni de închisoare, cu suspendare – este pedeapsa pe care a primit-o în primă instanță, un bărbat de 75 de ani, din Oradea, acuzat de producerea unui grav accident de circulație în care și-a pierdut viața un pieton de 69 de ani.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Lufthansa reduce masiv zborurile dintre Munchen și mai multe aeroporturi din România. Care este situația pe Aeroportul Oradea
    Compania aeriană germană Lufthansa a anunțat joi, 16 aprilie, o schimbare rapidă a planurilor sale operaționale, care afectează inclusiv câteva dintre zborurile ce leagă Munchen de aeroporturi din România.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Oradea intră în era Tram-tren: a fost semnat contractul pentru rețeaua metropolitană modernă
    Miercuri, 15 aprilie 2026, a fost semnat contractul de finanțare din fonduri europene pentru proiectul Tram-tren, cea mai mare investiție derulată până acum de Consiliul Județean Bihor. 2

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Elev prins cu droguri într-un liceu din Oradea. Le-a dat și altor colegi un „joint” și substanțe psihoactive
    Un tânăr din Oradea a fost condamnat de Tribunalul Bihor la un an și 10 luni de internare într-un centru educativ după ce a fost prins de două ori cu droguri în școală. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Incendiu la un bloc de pe strada Aluminei: o persoană și o pisică au fost evacuate
    În după-amiaza de joi,16 aprilie, pompierii militari orădeni au acționat pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un bloc de locuințe cu patru etaje, situat pe strada Aluminei, din municipiu.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X