BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Orădeancă arestată după ce a lovit un bărbat de 87 de ani și i-a furat 10 lei. Tâlhăria a fost comisă în holul unui bloc

Orădeancă arestată după ce a lovit un bărbat de 87 de ani și i-a furat 10 lei. Tâlhăria a fost comisă în holul unui bloc

De Adrian Laboș
la 11 September 2025 16:28
6 Comentarii

Orădeancă arestată după ce a lovit un bărbat de 87 de ani și i-a furat 10 lei. Tâlhăria a fost comisă în holul unui bloc

Sursă: weradio.ro
11 September 2025 16:28
O femeie de 40 de ani, din Oradea, a fost reținută de polițiștii Biroului de Combatere a Infracțiunilor contra Persoanei la o zi după ce a atacat un octogenar în casa scării unui bloc din municipiu.
Scris de Adrian Laboș - O femeie de 40 de ani, din Oradea, a fost reținută de polițiștii Biroului de Combatere a Infracțiunilor contra Persoanei la o zi după ce a atacat un octogenar în casa scării unui bloc din municipiu.

Trimite articolul

X

Katalin Rebeca Farkas a comis fapta în după-amiaza de 9 septembrie, în jurul orei 16:30, pe Strada Ialomiței, din Oradea. A intrat într-un bloc din zonă și „l-ar fi deposedat, prin violență, pe un bărbat de 87 de ani de suma de 10 lei, pe care i-ar fi sustras din borseta acestuia”, a explicat comisarul-șef Alina Fărcuța, purtătorul de cuvânt al Poliției Bihor.

În urma incidentului, victima a suferit răni pentru vindecarea cărora are nevoie de cel mult 5 zile de îngrijiri medicale.

Pe 10 septembrie, Katalin Farkas a fost reținută pentru 24 de ore, iar în cursul zilei de joi un judecător de drepturi și libertăți a admis propunerea Parchetului Oradea și a arestat-o pe femeie pentru 30 de zile. Magistratul a respins cererea inculpatei de a o trimite în arest la domiciliu, dar hotărârea poate fi contestată în următoarele 48 de ore.

Specialistă în furturi

Potrivit portalului instanțelor, Katalin Rebeca Farkas a fost condamnată de mai multe ori în ultimii cinci ani sub acuzațiile de furt.

Prima pedeapsă a fost o amendă penală de 4.600 de lei pentru un furt comis în 2019, când a venit cu microbuzul din Oradea în Marghita și a furat dintr-un magazin un portofel cu banii proveniți din încasări. Și-a cumpărat haine, mâncare și țigări, iar o parte din bani i-a dat unor prietene. Ulterior, pentru că nu a putut plăti amenda, sancțiunea a fost înlocuită cu 230 de zile de închisoare.

În 2021 a mai primit două condamnări, date de Judecătoria Oradea. Prima, la 2 ani și 2 luni de detenție după ce, alături de o altă femeie, a intrat într-un cabinet medical din municipiu și a furat un telefon mobil. A doua pedeapsă, de 2 ani de detenție, i-a fost dată tot pentru că a sustras un telefon din biroul unei firme.

Doi ani mai târziu a fost condamnată la 9 luni de închisoare pentru furtul unei perechi de pantaloni, dar și a patru rame de ochelari dintr-un magazin cu produse optice.

Toate aceste pedepse i-au fost contopite, în 2023, într-o condamnare definitivă la 3 ani 1 lună şi 76 de zile de închisoare, cu executare.

Trimite articolul

X
Taguri:
10 lei ,
arestare ,
femeie ,
octogenar ,
oradea ,
talharie
6 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Tonya Sisu says:
    September 11, 2025 at 5:33 pm

    Orice metropola mare are crime, talharii si violuri in fiecare zi. Oradea e dezvoltata a devenit metropola, sa va obisnuiti sau sa va mutati daca nu va place

    Reply
    • ... says:
      September 12, 2025 at 11:43 am

      Daca ne mutam devine sat, adica raman numai taranii ca tine, aia care cresc gaini in balcon la etajul 9. oradea dezvoltata, orasul cel mai sigur, povesti vanatoresti pentru debili ilioti. Vitrinele goale din centru spun altceva.

      Reply
  2. traian says:
    September 11, 2025 at 9:49 pm

    Oradea, cel mai sigur oras … daca politia si-ar face treaba

    Reply
    • x says:
      September 12, 2025 at 6:53 am

      Și ce să facă poliția mai mult decât să prindă tâlhărița?! Să păzească fiecare scară de bloc?!

      Reply
    • sandu2100 says:
      September 12, 2025 at 8:08 am

      E metropola nu oras. Nu iti place poti sa pleci

      Reply
  3. minulake says:
    September 12, 2025 at 7:30 am

    în 2023, într-o condamnare definitivă la 3 ani 1 lună şi 76 de zile de închisoare, cu executare

    Reply
  4. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anxietatea socială nu este timiditate: „Mulți copii ajung să evite școala, prezentările sau chiar relațiile cu ceilalți”
    Teama de a fi judecat, privit critic sau considerat „ciudat” îi împinge pe tot mai mulți adolescenți și tineri spre izolare socială.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Roșia investește în protejarea naturii: centru modern pentru observarea biodiversității
    În comuna Roșia se implementează proiectul de cooperare transfrontalieră „Biodiversity Research & Education Across Cross-border Habitats” – BREACH, finanțat prin Programul Interreg VI-A România–Ungaria.

    Economic

    Statul schimbă regulile din securitatea privată: licențe permanente, controale periodice și noi obligații pentru firmele de pază
    Noile prevederi reduc o parte din birocrație, dar introduc și obligații suplimentare legate de evaluarea riscurilor, transportul de valori și controlul activității din domeniu.

    BIHON CAO

    CAO lansează un portal digital pentru depunerea, preluarea și emiterea documentațiilor pentru avize și contracte

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    Economic

    Legea care îi obligă pe proprietari să permită accesul în apartament pentru reparații. Ce amenzi riscă cei care refuză
    Accesul în apartament pentru reparațiile la bloc poate deveni obligație legală. Refuzul se sancționează cu amenzi de mii de lei.

    Economic

    Reguli actualizate pentru închiderea balcoanelor: ce trebuie să știe proprietarii și cum se obține autorizația
    Închiderea balconului rămâne condiționată de autorizație, însă procedura este mai simplă.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Investiție majoră la Sânmartin: drumul dintre Sânmartin și Cihei intră în modernizare completă
    Lucrările de reabilitare a străzii Ștefan cel Mare, drumul comunal DC63 care face legătura între Sânmartin și Cihei, sunt în plină desfășurare, administrația locală derulând unul dintre cele mai importante proiecte de infrastructură rutieră din comună.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X