BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Orădeancă lovită în cap cu o pungă cu apă, aruncată de un adolescent pe trotinetă. Autorul nu a fost identificat

Orădeancă lovită în cap cu o pungă cu apă, aruncată de un adolescent pe trotinetă. Autorul nu a fost identificat

De Adrian Laboș
la 27 August 2026 13:12

Orădeancă lovită în cap cu o pungă cu apă, aruncată de un adolescent pe trotinetă. Autorul nu a fost identificat

FOTO: IA
27 August 2026 13:12
Un incident mai puțin obișnuit, consumat într-o intersecție din Oradea, unde o femeie a fost lovită în cap cu o pungă cu apă, aruncată de un adolescent aflat pe o trotinetă, a rămas cu autori necunoscuți, după ce anchetatorii au renunțat la urmărirea penală, iar instanța le-a confirmat soluția.
Scris de Adrian Laboș - Un incident mai puțin obișnuit, consumat într-o intersecție din Oradea, unde o femeie a fost lovită în cap cu o pungă cu apă, aruncată de un adolescent aflat pe o trotinetă, a rămas cu autori necunoscuți, după ce anchetatorii au renunțat la urmărirea penală, iar instanța le-a confirmat soluția.

Trimite articolul

X

Procurorii orădeni au explicat că nu au găsit probe care să ducă la identificarea agresorului. Până și camerele de supraveghere din zonă s-au dovedit inutile, au explicat magistrații, care au arătat că „eforturile organelor de urmărire penală şi cheltuielile necesare pentru identificarea autorilor acestei infracţiuni, prin care s-a creat un prejudiciu material redus, apar ca fiind nejustificate în raport de pericolul social concret al faptei”.

Întâmplarea a avut loc în seara de 7 aprilie 2026, în jurul orei 22:00, la intersecția străzilor Constantin Nottara și General Nicolae Șova din Oradea, în cartierul Nufărul. Victima se îndrepta spre casă, împreună cu sora sa, și mergeau pe ,marginea drumului, ca să rămână în zona luminată.

La un moment dat în față i-a apărut o trotinetă electrică, pe care erau doi adolescenți. Vehiculul circula cu viteză, a relatat femeia, iar în momentul în care a ajuns în dreptul ei, băiatul aflat în spate a aruncat cu putere o pungă cu apă, care a lovit-o în frunte.

Victima a povestit că lovitura a fost atât de puternică încât, preț de câteva minute, nu a mai putut să vadă nimic și nici să se miște. Totuși, nu a avut nevoie de îngrijiri medicale ulterioare.

Imaginile video, inutile

Sesizați de femeia lovită, polițiștii orădeni au verificat imaginile surprinse de camerele de supraveghere montate pe stâlpii din zona unde a avut loc incidentul, dar fără succes. Chiar dacă sistemul video a înregistrat momentul atacului, agresorul nu a putut fi identificat din cauza distanței mari dintre locul faptei și camera de supraveghere.

„Autorul era în mișcare, deplasându-se pe o trotinetă, iar fapta a avut loc pe timp de noapte, ceea ce determină scăderea calității imaginilor și împiedică evidențierea elementelor care să ajute la identificarea autorului”, au explicat anchetatorii, care nu au găsit alte probe care să ducă la găsirea adolescentului.

Drept urmare, în luna iunie procurorul de caz din cadrul Parchetului Oradea a dispus renunţarea la urmărirea penală, motivat de faptul că fapta nu este pedepsită cu mai mult de 7 ani de închisoare și a adus „o atingere minimă valorilor sociale ocrotite de legea penală”. Recent, Judecătoria Oradea a fost de acord cu decizia, apreciind că „alocarea de noi resurse în scopul investigării acestei infracţiuni ar fi contrară principiului oportunităţii urmăririi penale”.

Trimite articolul

X
Taguri:
adolescent ,
lovita in cap ,
oradeanca ,
punga cu apa ,
trotineta
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Orădeancă lovită în cap cu o pungă cu apă, aruncată de un adolescent pe trotinetă. Autorul nu a fost identificat
    Un incident mai puțin obișnuit, consumat într-o intersecție din Oradea, unde o femeie a fost lovită în cap cu o pungă cu apă, aruncată de un adolescent aflat pe o trotinetă, a rămas cu autori necunoscuți, după ce anchetatorii au renunțat la urmărirea penală, iar instanța le-a confirmat soluția.

    Economic

    Angajatorii bihoreni caută oameni. Ce joburi sunt disponibile în Oradea și județ
    Piața muncii din Bihor rămâne activă la final de august. Potrivit situației transmise de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Bihor, în această săptămână sunt disponibile 758 de locuri de muncă în județ, dintre care 488 în Oradea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Mai multe străzi din Oradea vor rămâne fără apă caldă. Termoficare anunță lucrări la Magistrala 4
    Mai mulți consumatori din Oradea vor rămâne fără apă caldă, începând de marți, 1 septembrie, din cauza unor lucrări necesare pentru devierea rețelei termice de transport din zona străzii General Magheru și a Căii Republicii.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Libertății din Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apa potabilă în Paleu și Săldăbagiu de Munte

    BIHON CAO

    CAO anunță întrerupere alimentării cu apă pentru zona străzilor Gheorghe Doja, Teleki Mihaly, Kabos Endre, Cartier Podgoria

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Luptătorul orădean Vlad Trip a primit o scrisoare de felicitare din partea Ministerului Afacerilor Externe al României
    Sportivul Vlad Trip, legitimat la secția de lupte greco-romane a LPS Bihorul - S Gladiatorul Oradea, a realizat în acest sezon o dublă performanță internațională de excepție.

    BIHON Sport local

    FOTO
    Salbă de medalii cucerite de arcașii de la Menumorut Biharia la Campionatele Naționale și Cupa României
    August a fost o lună solicitantă pentru arcașii de la CS Menumorut Biharia care au concurat la trei competiții, de unde s-au întors cu o salbă consistentă de medalii.

    BIHON Sport local

    Începe campionatul în Liga 3. Transferurile efectuate de cele patru cluburi care vor reprezenta județul Bihor în Seria 8
    Începută în 17 iunie, perioada de transferări din România se încheie în 8 septembrie, astfel că mai pot apărea noutăți în loturile celor patru echipe bihorene. Mai jos vă prezentăm sosirile înregistrate de cele patru echipe bihorene care vor activa în sezonul 2026/2027 în Liga 3, până în data de 26 august. Sezonul debutează vineri și sâmbătă, trei dintre echipele bihorene urmând să evolueze pe teren propriu.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X