BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Pactul politic nu ține loc de Opoziție

Pactul politic nu ține loc de Opoziție

la 30 July 2019 21:20 Reactualizat la: 30 July 2019 21:29

Pactul politic nu ține loc de Opoziție

30 July 2019 21:20 Reactualizat la: 30 July 2019 21:29
Consilierii județeni PNL au votat luni împărțirea banilor către primării, pe criterii politice, dar au făcut „nazuri” la rectificare și la asfaltările promise de Mang.
Scris de Demian - Consilierii județeni PNL au votat luni împărțirea banilor către primării, pe criterii politice, dar au făcut „nazuri” la rectificare și la asfaltările promise de Mang.

Trimite articolul

X

PNL votează în primul rând ce-i arde pe primarii săi, în plenul CJ Bihor, după pacul politic semnat, duminică, cu adversarii săi politici din CJ. Totodată, oamenii lui Bolojan încearcă o Opoziție, ce-i drept, mult îndulcită față de vremurile când ba blocau, ba acuzau neregulile din CJ, ba acționau în instanță, ba nu se prezentau la ședințe. Contează că a fost unanimitate în împărțirea celor 28,5 milioane de lei, către primăriile din județ…

În ciuda pactului politic semnat duminică de PNL, PSD, UDMR și ALDE pentru colaborarea pe marile proiecte județene și municipale, ieri, consilierii județeni PNL au votat împotriva rectificării bugetare. Însă fără rezultat palpabil.

De ce acolo, și nu dincolo

Bunăoară, liderul grupului PNL, Ionel Avrigeanu s-a arătat deranjat că, de pildă, se dau bani pentru un drum comunal la Cetariu. „Cred că drumurile județene aveau nevoie mai mare de acești bani”, a opinat Avrigeanu. Cu această ocazie, penelistul i-a dat ocazia vicelui Mang, care îi este și cuscru, de a specula noul avânt asfaltic al Consiliului Județean.

„În 2018 și 2019 vom asfalta 200 km de asfalt. Dacă facem 160 km anul acesta, am terminat toate drumurile care necesită covor asfaltic. Celelalte sunt bune, iar altele sunt în investiții. Nu e problemă că facem rectificări, ci să avem rezultate în traiul bun al bihorenilor”, a reacționat Mang.

Avrigeanu nu a fost întru totul convins de planurile lui Mang, opinând că aceste covoare asfaltice nu vor fi trainice și că doar reabilitările totale pot reprezenta o soluție. „Se fac burdușiri, se fac plombări, apoi se vine cu covor asfaltic. Unde sunt gropi mari, mai întîi se face burdușirea, apoi se plombează, apoi covorul, deci nu e chiar lucrare pe un an. Cel puțin pe 5 ani aceste drumuri vor trebui să fie bune”, a promis vicele PSD de la Județ.

Preiau ieșirile

În altă ordine de idei, Consiliul Județean vrea să preia drumurile comunale ce duc spre ieșirile din țară, din Cheresig (com. Toboliu), Mihai Bravu (com. Tămășeu) și Șimian. De asemenea, vor fi preluate în administrația județeană drumul comunal din Balc, la ieșirea spre județul Sălaj, respectiv cel din Sălacea, care duce spre Pir, județul Satu Mare.

http://www.bihon.ro/mang-bolojan-cseke-blejan-pactul-gulerelor-albe/2293644

Trimite articolul

X
Taguri:
CJ ,
Ionel Arigeanu ,
Opoziţie ,
pact politic ,
PNL
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primarul Florin Birta, despre noul stadion: „municipiul Oradea își va asuma cota de cofinanțare de 25%”
    După tumultoasele lupte politice din ultimele săptămâni, primarul Florin Birta a evidențiat pasul înainte făcut în perspectiva construirii noului stadion de 16.000 de locuri în Oradea. După zece luni de contestații, constructorul desemnat inițial își va putea duce planul. Lucrările ar urma să înceapă în primăvara anului 2027, dar până atunci trebuie mutată și Grădina Zoologică.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Tragedie în Bihor. Un adolescent a murit înecat după ce a ieșit la scăldat alături de un prieten
    Incidentul s-a petrecut în cursul zilei de miercuri, 24 iunie.

    FC Bihor

    Ioan Filip: „Vrem să obținem mai mult sezonul acesta, ca să se vadă o evoluție”
    Ioan Filip are 37 de ani și se pregătește pentru un nou sezon în Liga 2 cu FC Bihor. Revenit la Oradea în 2024, căpitanul echipei speră la un sezon și mai bun al „roș-albaștrilor”.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    Cultură

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Cu coroniţe şi bucheţele de sânziene, fete îmbrăcate în costume tradiţionale au marcat Ziua Internaţională a Iei, la Oradea
    Parada costumelor a fost organizată de Centrul de Cultură al Județului Bihor.

    FC Bihor

    GALERIE FOTO+VIDEO
    31 de jucători au fost prezenți la primul antrenament al FC Bihor. „Obiectivul este să încercăm să ajungem din nou în play-off ”
    Plecați în vacanță după antrenamentul din 20 mai, jucătorii de la FC Bihor au revenit miercuri pe iarbă, dornici să pregătească sezonul 2026/2027.

    Economic

    Oradea: un teren valoros cu potențial economic, ținut pe loc în mijlocul unei povești naționale de pierderi
    Declarațiile recente ale Oanei Gheorghiu au readus în atenție situația companiei de stat Active Conexe SA, o societate înființată în urma reorganizării activelor rezultate din privatizarea Automobile Craiova către Ford.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X