BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Parc industrial în locul fermei de porci Nutrientul

Parc industrial în locul fermei de porci Nutrientul

la 19 June 2019 15:41
19 June 2019 15:41
Pe amplasamentul actualei ferme de porci Nutrientul va fi amenajat un parc industrial cu o suprafață de 6,5 hectare.
Scris de Demian - Pe amplasamentul actualei ferme de porci Nutrientul va fi amenajat un parc industrial cu o suprafață de 6,5 hectare.

Trimite articolul

X

În baza protocolului semnat cu Primăria Oradea, firma Nutrientul mai are la dispoziție încă un an și jumătate pentru mutarea suinelor. Firma Nutripork are o concesiune de teren de 18 hectare până în anul 2048. Din aceste 18 ha, pe 11,4 ha firma are clădiri şi batale de colectare a deşeurilor, iar 6,5 ha sunt terenuri nefolosite. Conform înţelegerii încheiate, pe cele 6,5 ha predate Consiliului Local, municipalitatea va dezvolta un parc industrial, care va fi administrat de ADLO.

Parc industrial IV

După ce a obținut suprafața de 6,51 ha, reprezentanții Primăriei au început documentația pentru obținerea titlului de parc industrial.

„În urma analizei documentației aferente trimisă de către municipalitate, ministrul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice a emis Ordinul viceprim-ministrului nr. 1.863/05.06.2019 privind acordarea titlului de parc industrial Societății Agenția de Dezvoltare Locală Oradea S.A., pentru infrastructura de afaceri Eurobusiness IV”, informează municipalitatea.

Durata titlului de parc industrial este de 50 de ani, iar terenul unde se va realiza parcul industrial este amplasat pe strada Corneliu Baba nr. 21-23 și are o suprafață de 6,51 ha.

Având în vedere că ordinul s-a și publicat în Monitorul Oficial, după ce vor fi parcurse etapele necesare și se va obține titlul propriu-zis, administrația locală va trece la amenajarea efectivă a parcului industrial prin dezafectarea terenului până în anul 2020 și introducerea utilităților necesare.

,,Obiectivul nostru este să dezvoltăm economic această zonă, în așa fel încât locuitorii din Ioșia și Sîntandrei să aibă locuri de muncă în apropiere și să nu fie nevoiți să facă naveta. Până la finalul anului, prin preluări de teren, ne dorim să dublăm suprafața parcului, în așa fel încât să punem terenuri la dispoziția investitorilor, să oferim terenuri ieftine pentru firmele care doresc să deschidă o afacere sau să-și relocheze activitatea în parcul industrial. Totodată în paralel lucrăm la documentațiile de urbanism pentru realizarea acceselor în parcul industrial”, a declarat primarul Ilie Bolojan.

Trimite articolul

X
Taguri:
ferma de porci ,
Nutrientul ,
oradea ,
parc industrial IV
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Profesoară acuzată de înșelăciune și obligată să achite 105.000 de euro. Sentința nu e definitivă
    2 ani și 6 luni de închisoare, cu suspendare pe un termen de supraveghere de 3 ani.

    Economic

    Tarifele de bază ale chiriilor pentru locuințele de stat, actualizate după aproape două decenii
    O hotărâre de Guvern publicată în Monitorul Oficial modifică sistemul de calcul al chiriilor pentru locuințele aflate în proprietatea statului și a unităților administrativ-teritoriale, prin actualizarea tarifelor de bază exprimate în lei pe metru pătrat.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Oradea Job Expo: FrescoVerde oferă noi oportunități de angajare în producția de legume congelate
    Persoanele aflate în căutarea unui nou job au șansa de a întâlni direct angajatori și de a accesa noi oferte de muncă în cadrul Oradea Job Expo

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Sport local

    Liga 4 Bihor: Etapă cu rezultate surpriză în play-off și play-out
    Sâmbătă și duminică s-au desfășurat meciurile din etapa a VIII-a, în ambele faze ale campionatului.

    FC Bihor

    Erik Lincar: „Nu poate să zică lumea că noi nu jucăm, că nu venim doar să stăm pe teren și să ne uităm la soare”
    Corvinul Hunedoara și-a continuat seria victoriilor în duelurile cu FC Bihor și a obținut-o pe a patra, duminică, scor 3-1, pe Stadionul Iuliu Bodola.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    7.000 de lei, „amenda” pentru neatenție. Un minor a furat banii de încasări dintr-un bar și o sală de jocuri din Oradea
    Un adolescent de 16 ani a fost obligat, printr-o sentință dată, vineri, de Judecătoria Oradea să se supună măsurii educative a asistării zilnice pe o durată de 5 luni, după ce a profitat de neatenția angajaților unui bar și ai unei săli de jocuri din oraș și le-a furat încasările, aproape 7.000 de lei.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X