BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Parcare subterană în jurul Catedralei Ortodoxe din Centrul Civic

Parcare subterană în jurul Catedralei Ortodoxe din Centrul Civic

la 19 July 2018 13:48 Reactualizat la: 19 July 2018 15:33
19 July 2018 13:48 Reactualizat la: 19 July 2018 15:33
Primăria Oradea anunță că va construi o parcare subterană în jurul Catedralei Ortodoxe din Centrul Civic, care va fi destinată turiștilor și navetiștilor. 
Scris de Demian - Primăria Oradea anunță că va construi o parcare subterană în jurul Catedralei Ortodoxe din Centrul Civic, care va fi destinată turiștilor și navetiștilor. 

Trimite articolul

X

Primarul Ilie Bolojan, alături de viceprimarul Florin Birta, a prezentat planurile de realizare a unei parcări subterane de tip „park & ride”.  Locația parcării a fost stabilită în jurul Catedralei, pentru că cel mai important flux de circulație este dinspre Cluj Napoca și, de asemenea, linia de tramvai are punctul cel mai apropiat către intrarea dinspre Cluj în această zonă.

„Această parcare are scopul de a prelua mașina cu care vii în oraș, iar de acolo să călătorești cu mijloacele de transport alternative: tramvai, bicicletă sau pe jos”, transmite Ilie Bolojan.

Față de celelalte parcări, aceasta va fi operată în colaborare cu OTL și este destinată navetiștilor și turiștilor. Cu o capacitate de 265 de locuri, aceasta va fi subterană, pe un singur nivel, cu două intrări dinspre Șanțul Cetății. Pe lângă faptul că tariful va fi unul mai mic față de restul parcărilor, șoferii care vor parca aici vor putea călători gratuit cu mijloacele de transport în comun în baza tichetului de parcare emis în cursul aceleiași zile. Parcare va fi dotată și cu o stație de încărcare a mașinilor electrice.

Valoarea proiectului se ridică la aproximativ 3,6 milioane de euro.

Primarul a precizat că după ce va fi finalizat studiul de fezabilitate, proiectul va fi depus spre finanțare europeană. În cazul în care proiectul va fi primi fondurile necesare, lucrările ar urma să înceapă în cursul primăverii anului 2019.

http://www.bihon.ro/bolojan-anunta-mega-proiect-cu-pasaje-subterane-in-centrul-civic/2076757

Trimite articolul

X
Taguri:
catedrala ortodoxă ,
centrul civic ,
oradea ,
parcare subterana
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Carne fără acte și nereguli în lanț: controale masive în Bihor înainte de sărbători
    Inspectorii sanitar-veterinari din Bihor au intensificat verificările în perioada premergătoare sărbătorilor pascale, iar bilanțul acțiunilor scoate la iveală nereguli serioase în sectorul alimentar și zootehnic.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Captură uriașă de droguri în Oradea: bărbat prins în flagrant cu „cristal”, peste 150 kilograme descoperite
    Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate (BCCO) Oradea, împreună cu procurorii DIICOT au documentat activitatea unui bărbat polonez, în vârstă de 41 de ani, care este cercetat pentru trafic internațional și trafic intern de droguri de mare risc.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Avansează lucrările la pasajul suprateran de pe Centura Oradea: muncitorii au început montarea grinzilor
    Lucrările de montare a celor 24 de grinzi la pasajul suprateran carea de pe Centura Oradea, la intersecția cu calea ferată care leagă Oradea de Băile Felix au fost demarate în cursul zilei de miercuri, 22 aprilie.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    Bihon CSM Oradea

    Golgheterul Filip Gardasevic anunță că va pleca de la CSM Oradea
    Conform site-ului SO POLO, frații Filip și Martin Gardasevic vor juca din sezonul viitor la echipa A-Polo Sport Management, din Georgia.

    FC Bihor

    O nouă confruntare FC Bihor – Sepsi Sfântu Gheorghe. CCA a delegat un arbitru cu ecuson FIFA
    FC Bihor Oradea joacă joi, 23 aprilie, de la ora 17:15, pe Stadionul Iuliu Bodola, cu Sepsi Sfântu Gheorghe în ziua în care creștinii îl sărbătoresc pe Sf. Gheorghe.

    Bihon Decese

    Decese 22.04.2026
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X