BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Parcarea de pe Independenţei va fi finalizată în mai - trei luni de gratuitate

Parcarea de pe Independenţei va fi finalizată în mai - trei luni de gratuitate

De Cristina Ghilea
la 9 March 2020 23:33 Reactualizat la: 10 March 2020 00:06
3 Comentarii

Parcarea de pe Independenţei va fi finalizată în mai - trei luni de gratuitate

9 March 2020 23:33 Reactualizat la: 10 March 2020 00:06
După prelungiri la prelungiri şi refaceri ale proiectului tehinc, parcarea de pe Independenţei ar putea fi deschisă la finalul lunii mai.
Scris de Cristina Ghilea - După prelungiri la prelungiri şi refaceri ale proiectului tehinc, parcarea de pe Independenţei ar putea fi deschisă la finalul lunii mai.

Trimite articolul

X

O altă lucrare care afectează circulația din Oradea este construcția parcării de pe strada Independenței.

Conform spuselor primarului Ilie Bolojan, în aceste zile se lucrează la finalizarea structurii parcării dinspre Sinagogă și se estimează că, până la finalul lunii martie, se va turna ultimul planșeu și se va finaliza structura de rezistență.

„Estimăm că parcarea ar putea fi operațională la sfârșitul lunii mai, iar în paralel cu lucrările la parcarea propriu-zisă mai sunt trei proiecte conexe. Primul este proiectul de realizare a piațetei de deasupra parcării, proiectul tehnic fiind deja finalizat și urmând să se deruleze procedura de licitație pentru contractarea unui constructor, până la finalul lunii martie”, a spus primarul.

Copertina, separat

Un alt proiect prevede realizarea copertinelor de deasupra intrărilor în parcare. Primarul a menționat că în această săptămână va demara concursul internațional de proiecte, care va fi gestionat de către Instituția Arhitectului Șef, în colaborare cu Ordinul Arhitecților din România.

Se estimează o perioadă de 60 de zile, în care tot cei interesați vor putea depune proiecte.

Al treilea proiect se referă la lucrările de pe malul stâng al Crișului Repede, din vecinătatea parcării, realizate împreună cu Apele Române.

„Noi nu putem termina partea de piațetă deasupra parcării, până nu termină Apele Române partea de jos de pe mal, pentru că va trebui să dezafectăm rampa de coborâre și nu ar mai avea acces Apele Române acolo. Sperăm ca ei să termine lucrările până la toamnă, astfel încât să putem definitiva piațeta, iar la finalul acestui an, toată zona să arate așa cum trebuie. Dacă toate lucrările vor decurge conform estimărilor, până la finalul lunii mai, parcarea se va deschide. Întrucât este prima parcare subterană pe care o avem în Oradea, pentru ca orădenii să se obișnuiască cu această parcare, accesul în primele trei luni va fi gratuit, ulterior urmând să stabilim tarifele care vor fi practicate”, a declarat Bolojan.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
oradea ,
parcare independentei
3 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Hobby is lobby says:
    March 10, 2020 at 12:36 am

    Dacă Vulturul integru are vitralii și Cuibul digiţilor meritã.

    Reply
  2. altuss says:
    March 10, 2020 at 11:30 am

    Să ne gândim cum vor încurca circulaţia cei care vor intra, dar mai ales cei care vor ieşi din parcare ! 🙂

    Reply
  3. bolovan says:
    March 10, 2020 at 2:21 pm

    ce repede au trecut cei 10 ani de cand s-a inceput lucrarea , parca a fost ieri :)))

    Reply
  4. powered by Surfing Waves

    România

    VIDEO
    Ilie Bolojan, atac dur la adresa PSD: „aruncarea în aer a guvernării este o lipsă totală de respect față de cetățeni"
    Ilie Bolojan critică dur decizia PSD de retragere a sprijinului, o numește iresponsabilă și anunță că va continua să conducă Guvernul pentru a asigura stabilitatea țării.

    România

    Surse: Bolojan nu demisionează, membrii PNL fac zid în jurul premierului. Chiar și contestatarul Hubert Thuma și-a anunțat sprijinul
    Ilie Bolojan beneficiază de susținerea partidului pentru a rămâne în funcția de premier și pentru a merge la consultările de la Cotroceni alături de Nicușor Dan în această formulă, potrivit unor surse participante la ședința PNL desfășurată luni seara, citate de Antena 3 CNN.

    România

    PSD retrage sprijinul lui Bolojan cu 97,7% din voturi: Grindeanu – „Mai bine Opoziție cu voce, decât o guvernare cu capul plecat”
    Liderii PSD au intrat în ședința pentru a vota dacă îi vor retrage sprijinul politic premierului Ilie Bolojan. 1

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Cinci incendii de vegetație în Bihor: pompierii au împiedicat extinderea flăcărilor către păduri
    În perioada 18–20 aprilie, pompierii bihoreni au intervenit în patru localități pentru stingerea a cinci incendii de vegetație uscată, ultimul dintre acestea izbucnind în noaptea de duminică spre luni.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un suflet neajutorat la 12 metri înălțime: pisică blocată de două zile pe un stâlp a fost salvată de pompieri
    Sâmbătă, 18 aprilie, pompierii bihoreni au fost solicitați, printr-un apel la 112, să intervină în localitatea Săucani, comuna Răbăgani, pentru salvarea unei pisici rămase blocată pe un stâlp de electricitate, cu înălțimea de aproximativ 12 metri. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primul an fără Bolojan. Aproximativ 1.500 de persoane, majoritatea elevi, prezente la manifestările festive dedicate zilei de 20 aprilie
    În organizarea primăriei Oradea și garnizoanei Oradea, în 20 aprilie au avut loc o serie de manifestări dedicate împlinirii a 107 ani de la intrarea trupelor române În Oradea, sub comanda generalului Traian Moșoiu, și instaurarea administrației românești. 5
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X