Potrivit informațiilor primite de la viceprimarul Filimon, discuțiile au vizat noua soluție propusă de CAO privind relocarea rețelei de canalizare în zona intersecției Bulevardului Magheru și strada George Enescu.
„Se lucrează la relocarea rețelelor. Compania de Apă a venit cu o nouă soluție de relocare a canalului menajer. Discuțiile purtate în teren au vizat modul de realizare a noii rețele de canalizare. Pe șantierul viitorului pasaj se lucrează la forarea piloților și relocarea rețelelor. Lucrurile merg bine, se lucrează cu un ritm susținut.” ne-a declarat viceprimarul Teofil Filimon.
Întrebat câți piloți de la viitorul pasaj s-au forat deja, viceprimarul Filiomn ne-a prcizat că firma executantă a reușit să foreze 172 de piloți dintr-un total de 850, iar ritmul se va menține pentru a trece cât mai repede de această etapă a proiectului.
„În discuțiile pe care le-am avut cu constructorii am stabilit că vom încerca să facem tot posibilul astfel încât în 15 luni de zile, asta însemnând începutul anului școlar din 2027, circulația auto și circulația tramvaielor să fie reluată în această zonă de bulevard.” declara primarul Florin Birta cu ocazia conferinței de presă organizate în 22 mai, cu ocazia începerii lucrărilor la cele două pasaje subterane de la magazinul Crișul și Gară.
Citiți principiile noastre de moderare aici!