BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Pastele italienești, pregătite de şi pentru elevi

Pastele italienești, pregătite de şi pentru elevi

la 18 May 2015 09:48
18 May 2015 09:48
Elevii din clasa a v-a de la Liceul Don Orione au învățat cum se fac delicioasele paste italienești, direct de la maeștrii italieni. Pentru două ore, directorul și președintele Centrului Cultural din Oradea au devenit bucătari, la dispoziția a 27 de copii, dornici să fure meseria.
Scris de erdei - Elevii din clasa a v-a de la Liceul Don Orione au învățat cum se fac delicioasele paste italienești, direct de la maeștrii italieni. Pentru două ore, directorul și președintele Centrului Cultural din Oradea au devenit bucătari, la dispoziția a 27 de copii, dornici să fure meseria.

Trimite articolul

X

„Acțiunea face parte din proiectul educațional Le citta italiane-storia, geografia, cultura- Orașele italiene-istorie, geografie, cultură, care cuprinde întâlniri și activități pentru cunoașterea Italiei, a regiunilor și orașelor ei, dar și a gastronomiei italiene”, a explicat Raimondo Ercole, președintele Centrului Cultural Italian.

Scopul proiectului este cultivarea interesului pentru limba italiană şi a plăcerii de a comunica în această limbă, a interesului față de alți vorbitori de limbă italiană, insuflarea unei dorințe de a căuta noutăți, de a învăța lucruri noi. „Ne dorim să îi familiarizăm pe elevii noștri cât mai mult cu cultura italiană, să îi ajutăm să învețe limba italiană, de aceea această frumoasă colaborare cu Centrul Cultural Italian”, a spus profesoara Carmen Ungur-Brehoi, coordonatoarea proiectului.

În întâlnirile precedente, elevii au descoperit lucruri interesante despre Roma, Vatican, Milano, Venezia, Verona, Genova sau Mantova. Azi au învățat despre Napoli, despre monumentele și mâncărurile tipice ale zonei.

„Elevii sunt foarte receptivi, asimilează toate informațiile, dar ne-am dorit să le arătăm și practic cât e de frumoasă Italia, să îi învățăm să și gătească italienește”, a declarat Luigi Marzio, directorul Centrului Cultural Italian.

Copiii și-au notat rețeta pastei napoletane, dar au putut să și ajute la prepararea ei. Unii au pregătit sosul, alții brânza, alții au supravegheat cum fierb pastele.

„Mi-a plăcut foarte mult, pentru că am învățat multe despre istoria pastelor, felul lor de preparare”, a spus eleva Ioana Șandor.

Toți copiii au fost încântați de gustul autentic al mâncărurile pregătite chiar de ei. „Pastele cu sos de tomate au fost delicioase. Mi-au plăcut foarte mult. De acum am să pregătesc și eu paste acasă”, a mai spus elevul Alexandru Boldiș.

Le citta italiane-storia, geografia, cultura este un parteneriat județean, de patru luni, între Centrul Cultural Italian din Oradea și Liceul Don Orione, coordonat de profesoarele Carmen Ungur-Brehoi și Violeta Roman.

Trimite articolul

X
Taguri:
elevi ,
liceul don orione ,
paste italienesti
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    UPDATE Accident grav la Șinteu. Un motociclist a murit
    Accidentul a avut loc duminică, 5 aprilie.

    BIHON Sport local

    Medalie de aur pentru Mădălin Călugăr. Alți doi pugiliști orădeni au urcat pe podium la Cupa României
    La Brăila s-a desfășurat Cupa României la box pentru tineret și seniori. În competiția seniorilor s-au înscris 54 de pugiliști, între 4 și 8 pe categorie. Concurența mai mare s-a consemnat la tineret, unde au urcat în ring 146 de sportivi, cei mai mulți la categoriile 70 kg – 29 pugiliști, 60 kg – 25, 65 kg – 24 și 55 kg – 19 pugiliști.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    VW Multivan – ofertă promoțională la D&C Oradea
    Dacă ai nevoie de un microbus modern, confortabil și perfect adaptat atât pentru familie, cât și pentru business, D&C Oradea îți propune noul Volkswagen Multivan Life L, echipat cu motor 2.0 TDI de 150 CP și cutie automată DSG cu 7 trepte, disponibil cu livrare rapidă și ofertă specială.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    StarDeco Oradea – Uși și Parchet pentru casa ta!
    Cauți uși moderne sau parchet rezistent? Te așteptăm în showroomul StarDeco din Oradea!

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Percheziție la muncitorii unor firme care lucrează la calea ferată Oradea – Cluj-Napoca. Ce au căutat polițiștii
    O descindere a avut loc, duminică dimineață, într-un imobil în care sunt cazați muncitori angajați ai unor firme care efectuează lucrări de reabilitare a tronsonului de cale ferată Oradea – Cluj-Napoca.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Trei noi puțuri de apă în Salonta: proiect reluat din buget local
    La Salonta au început lucrările pentru forarea a trei puțuri pentru cișmele publice, un proiect așteptat de mai mulți ani de locuitorii municipiului și care are drept scop asigurarea accesului la apă potabilă în mai multe cartiere.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X