BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Patru ani și șase luni cu executare în cazul tânărului ucis cu motocoasa

Patru ani și șase luni cu executare în cazul tânărului ucis cu motocoasa

De Crina Dobocan
la 13 August 2021 10:15 Reactualizat la: 13 August 2021 11:39
1 Comentarii

Patru ani și șase luni cu executare în cazul tânărului ucis cu motocoasa

Părinții sunt nemulțumiți de pedeapsa primită de cel care le-a ucis copilul
13 August 2021 10:15 Reactualizat la: 13 August 2021 11:39
Curtea de Apel Oradea a pronunțat joi, 12 august 2021, sentința definitivă în cazul lui Gabriel Cudi, tânărul de 19 ani din Țețchea, ucis cu motocoasa de un vecin.
Scris de Crina Dobocan - Curtea de Apel Oradea a pronunțat joi, 12 august 2021, sentința definitivă în cazul lui Gabriel Cudi, tânărul de 19 ani din Țețchea, ucis cu motocoasa de un vecin.

Trimite articolul

X

UPDATE! Bărbatul care a ucis cu motocoasa un tânăr de 19 ani din Țețchea a fost încarcerat la Oradea.

„Cel în cauză a fost încarcerat în Penitenciarul Oradea, pentru executarea pedepsei la care a fost condamnat”, a precizat comisarul-șef Alina Fărcuța.

Patru ani și șase luni de închisoare cu executare este pedeapsa aplicată de judecătorii de la Curtea de Apel Oradea lui Vasile Onița, bărbatul care l-a ucis cu motocoasa pe tânărul Gabriel Cudi din Țețchea. Decizia finală în dosar a fost pronunțată joi, 12 august.

[eadvert]

Inițiat, pe 2 aprilie 2021, instanța de fond – Tribunalul Bihor, l-a condamnat pe Onița la 10 ani de închisoare pentru omor, însă instanța de apel a schimbat încadrarea juridică a faptei din omor în ucidere din culpă și l-a condamnat la 4 ani și 6 luni de închisoare în regim privative de libertate.

Protest pentru Gabriel, băiatul din Țețchea ucis cu motocoasa

Cazul s-a petrecut în luna august 2017, iar de atunci cauza a născut multe controverse, anchetatorii schimbând încadrarea juridică a faptei de mai multe ori – din omor în ucidere din culpă, pe urmă înapoi în omor, pentru ca în final bărbatul să fie condamnat definitiv pentru ucidere din culpă.

„Respinge ca nefondate apelurile declarate de părţile civile împotriva sentinţei penale din data de 02 aprilie 2021 pronunţată de Tribunalul Bihor. Admite apelul declarat de inculpatul Onița Vasile Crăciun împotriva sentinţei penale din data de 2 aprilie 2021 pronunţată de Tribunalul Bihor, pe care o desfiinţează în parte, după cum urmează: înlătură dispoziţia de condamnare a inculpatului Onița Vasile Crăciun pentru infracţiunea de omor, prevăzută de art. 188 alin. 1 Cod penal, şi de aplicare a pedepsei complementare şi accesorii, în raport de această infracţiune. Constată că prin încheierea din 15.07.2021, Curtea de Apel Oradea a schimbat încadrarea juridică dată faptei inculpatului Onița Vasile Crăciun, din infraţiunea de omor în infracţiunea de ucidere din culpă, încadrare juridică în raport de care condamnă pe inculpatul Onița Vasile Crăciun la o pedeapsă de: 4 ani şi 6 luni închisoare în regim privativ de libertate. În baza art. 404 alin. 4 lit. a Cod de procedură penală, art. 72 alin. 1 Cod penal, deduce din pedeapsa de mai sus, durata reţinerii de 24 de ore. Menţine în rest dispoziţiile sentinţei apelate care nu contravin prezentei decizii. În baza art. 275 alineat 2 Cod procedură penală, obligă părţile civile apelante la plata a câte 300 lei, cheltuieli judiciare către stat în apel. În temeiul art. 275 alin. 3 Cod procedură penală, restul cheltuielilor judiciare în apel rămân în sarcina statului. Definitivă”, se arată în minuta instanței.

Daune de 100.000 de euro

Judecătorii Curții de Apel Oradea au menținut decizia judecătorilor instanței de fond în privința daunelor material și morale. Astfel, Vasile Onița este obligat să plătească familiei tânărului ucis cu motocoasa daune material de 18.580 lei și daune morale de 100.000 de euro (60.000 euro pentru mamă, 30.000 euro pentru soră şi 10.000 euro pentru bunică).

Așa cum JB&bihon.ro a mai scris Gabriel Cudi a murit pe 19 august 2017, după ce a fost tăiat cu o motocoasă de un vecin – Vasile Onița, venit să ajute la tăierea ierbii de pe un teren al unchiului băiatului.

Acolo a avut loc o altercație între Onița și tatăl vitreg al tânărului. Părinții copilului susțin că băiatul ar fi intervenit în conflictul celor doi, dorind să-i despartă și a fost tăiat cu motocoasa de către Onița.

La rândul lor, Onița a declarat că Crăciun Tușe, tatăl vitreg al tânărului mort, a luat un par cu care l-a lovit pe condamnatul în dosar, în vreme ce cel din urmă ar fi ridicat motocoasa pornită, iar băiatul, care se afla lângă tatăl său, a ajuns în bătaia aparatului, care i-a tăiat pieptul și o mână. Părinții au sunat atunci la 112. Tânărul a fost dus pe terenul de sport, unde echipajul sosit cu elicopterul SMURD a încercat să-l salveze, însă acesta s-a stins din cauza hemoragiei puternice. Onița a pledat în fața instanței că nu l-a observat pe băiat și astfel l-a ucis „din greșeală”.

Sentința a fost așteptată cu nerăbdare de părinții băiatului ucis. Aceștia au protestat de miercuri până la pronunțarea sentinței în fața Palatului de Justiție, declarându-se revoltați pentru schimbarea încadrării juridice și pentru pedeapsa mai blândă primită de Vasile Onița.

„Este nedrept! Patru ani pentru omor?! Este o pedeapsă prea mică pentru uciderea unui copil nevinovat”, a declarat Mihaela Tușe, mama băiatului după aflarea sentinței.

Trimite articolul

X
Taguri:
copil ucis tetchea ,
Gabriel Cudi ,
mihaela tuse ,
sentinta definitiva ,
ucis cu motocoasa
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Cayde-6 says:
    August 13, 2021 at 4:40 pm

    Putin. Extrem de putin.

    Reply
  2. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 15 iulie, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 15 iulie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Deschiderea circulației pe lotul Chiribiș - Suplacu de Barcău al Autostrăzii Transilvania, amânată până în septembrie
    Lotul de 26,35 kilometri al Autostrăzii Transilvania dintre Chiribiș și Suplacu de Barcău nu va fi deschis circulației înainte de sfârșitul lunii septembrie, potrivit estimărilor Asociației Pro Infrastructură (API).

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Moment istoric la Schitul Vârtop: prima Sfântă Liturghie va fi oficiată în noua biserică
    Cu binecuvântarea lui Dumnezeu și cu aleasă bucurie duhovnicească, toți credincioșii sunt invitați să participe la un moment deosebit din viața Schitului Vârtop, așezământ monahal dependent de Mănăstirea Izbuc, prilejuit de săvârșirea, pentru prima dată, a Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii în noua biserică.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Ce soluții folosesc orădenii să economisească atunci când mănâncă din oraș
    Oradea este unul dintre orașele care s-au schimbat cel mai vizibil în ultimul deceniu.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Haos în Aleșd: Scandal între mai multe persoane, soldat cu avarierea unei autospeciale de poliție
    Incidentul s-a petrecut în seara zilei de marți, 14 iulie.

    FC Bihor

    Mai buni ca slovenii! Angelo Cocian a reușit un hattrick la al treilea meci de pregătire jucat de FC Bihor în cantonament
    În al treilea meci test jucat în Slovenia, FC Bihor Oradea a întâlnit echipa NK Kety Emmi Bistrica (locul 6 în ediția trecută în Liga 2 din Slovenia), în poarta căreia au marcat de patru ori.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X