BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Patrule romano-maghiare in zonele de interes

Patrule romano-maghiare in zonele de interes

la 15 July 2011 13:39
15 July 2011 13:39
De luni şi până la finele lunii august ordinea publică în zonele turistice ale regiunii Bihor- Hajdu-Bihar va fi asigurată de echipe mixte.
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - De luni şi până la finele lunii august ordinea publică în zonele turistice ale regiunii Bihor- Hajdu-Bihar va fi asigurată de echipe mixte.

Trimite articolul

X

Patrule mixte formate din poliţişti bihoreni şi poliţişti maghiari se află la dispoziţia cetăţenilor până la sfârşitul lunii august, în zonele turistice ale Euroregiunii Bihor – Hajdu – Bihar: Hajdúszoboszló / Padiş – Boga – Şuncuiuş – Vadu – Crişului

Având în vedere istoria de acţiuni comune, schimburi de practici şi acţiuni comune, în perspectiva unei bune cooperări în lupta împotriva criminalităţii transfrontaliere, Inpectoratul de Poliţie al Judeţului Bihor a adresat Căpităniei de Poliţie a Judeţului Hajdu – Bihar, Ungaria, invitaţia de a forma două patrule mixte româno – maghiare, care vor activa în zonele turistice ale Judeţului Bihor, în perioada 18 iulie – 21 august. În acelaşi timp, patru agenţi de poliţie din cadrul Poliţiei Bihorene vor fi prezenţi în staţiunea Hajdúszoboszló din Judeţul Hajdu – Bihar, Ungaria.

„În urma succesului activităţilor desfăşurate în comun de reprezentanţii celor două instituţii pe parcursul a patru ani, acţiunea din acest an este menită să prevină victimizarea turiştilor români şi maghiari, vizând, totodată, compatibilizarea modului de acţiune a poliţiştilor din cele două judeţe învecinate”, declară inspectorul principal Alina Dinu, purtătorul de cuvânt al IPJ Bihor.

La munte şi la ştrand

Patrulele comune româno – maghiare vor acţiona, în Judeţul Bihor, în zona turistică montană – în Parcul Natural Apuseni, zona carstică Padiş şi Valea Boga, precum şi în zona turistică Şuncuiuş – Vadu Crişului, puncte de atracţie importante pentru turiştii maghiari. În paralel, poliţiştii bihoreni vor acţiona în patrule mixte alături de colegii maghiari în ştrandul Hajdúszoboszló – Ungaria, unul dintre cele mai mari ştranduri în aer liber din estul Europei, cu un mare aflux de turişti români în sezonul estival.

„Acţiunea prezintă o importanţă practică deosebită, prin menţinerea şi dezvoltarea acţiunilor în bază comună în cadrul Euroregiunii Bihor – Hajdu – Bihar. Totodată, poliţiştii bihoreni se vor documenta în legătură cu funcţionarea structurilor Poliţiei Maghiare şi îi vor integra în activitatea zilnică pe partenerii maghiari, prezentându-le modul de lucru al Poliţiei Române şi oferind lămuriri suplimentare profesionale, utilizând pentru comunicare limba maghiară, cunoscută de poliţiştii bihoreni selectaţi”, subliniază Alina Dinu.

Schimbul de patrule va avea lor luni în punctul de trecere al Frontierei Aratand / Borş.

V.T.

Trimite articolul

X
Taguri:
bihor ,
hajdu bihar ,
politie
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Carne fără acte și nereguli în lanț: controale masive în Bihor înainte de sărbători
    Inspectorii sanitar-veterinari din Bihor au intensificat verificările în perioada premergătoare sărbătorilor pascale, iar bilanțul acțiunilor scoate la iveală nereguli serioase în sectorul alimentar și zootehnic.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Captură uriașă de droguri în Oradea: bărbat prins în flagrant cu „cristal”, peste 150 kilograme descoperite
    Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate (BCCO) Oradea, împreună cu procurorii DIICOT au documentat activitatea unui bărbat polonez, în vârstă de 41 de ani, care este cercetat pentru trafic internațional și trafic intern de droguri de mare risc.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Avansează lucrările la pasajul suprateran de pe Centura Oradea: muncitorii au început montarea grinzilor
    Lucrările de montare a celor 24 de grinzi la pasajul suprateran carea de pe Centura Oradea, la intersecția cu calea ferată care leagă Oradea de Băile Felix au fost demarate în cursul zilei de miercuri, 22 aprilie.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    Bihon CSM Oradea

    Golgheterul Filip Gardasevic anunță că va pleca de la CSM Oradea
    Conform site-ului SO POLO, frații Filip și Martin Gardasevic vor juca din sezonul viitor la echipa A-Polo Sport Management, din Georgia.

    FC Bihor

    O nouă confruntare FC Bihor – Sepsi Sfântu Gheorghe. CCA a delegat un arbitru cu ecuson FIFA
    FC Bihor Oradea joacă joi, 23 aprilie, de la ora 17:15, pe Stadionul Iuliu Bodola, cu Sepsi Sfântu Gheorghe în ziua în care creștinii îl sărbătoresc pe Sf. Gheorghe.

    Bihon Decese

    Decese 22.04.2026
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X