BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Pazuric: Nutripork pleacă, dar rămân alți poluatori!

Pazuric: Nutripork pleacă, dar rămân alți poluatori!

la 25 May 2018 17:01
25 May 2018 17:01
Patronul companiei ce deține ferma de porci din Ioșia crede că orădenii vor constata că problemele de poluare olfactivă vor rămâne și după relocarea fermei.
Scris de farcas - Patronul companiei ce deține ferma de porci din Ioșia crede că orădenii vor constata că problemele de poluare olfactivă vor rămâne și după relocarea fermei.

Trimite articolul

X

Până în 2020, ferma de porci va dispărea din Ioșia, urmând să fie relocată la Sânnicolau Român. Informația a fost confirmată pentru JURNAL BIHOREAN & BIHON chiar de către patronul Nutrientul, Iosif Pazuric. În cursul zilei de joi, primarul Ilie Bolojan anunțase că ferma de porci Nutripork din Ioșia va fi relocată din Oradea, până în 2020.

Pazuric vede alți poluatori

Deși a obținut prelungirea autorizației de mediu, Nutripork nu a reînceput, deocamdată, activitatea. Dar o va face.

„Până în 2020 continuăm activitatea, deoarece avem flux integrat și nu avem încotro. Când avem cealaltă facilitate funcțională, ne mutăm acolo”, precizează antreprenorul.

Totuși, Pazuric consideră că problemele de poluare olfactivă ale Oradiei nu vor dispărea odată cu relocarea fermei de porci. „Noi acum nu avem nicio activitate, dar luni am trecut pe podul de pe Centură (Densușianu – n.red.) și am constatat o duhoare insuportabilă, de canal și cadavre. Și lumea crede că tot de la noi e”, constată, mâhnit, Pazuric.

2020 – termen îndestulător

În locul fermei Nutripork, va apărea un parc industrial. Compania Nutrientul va cumpăra 10 din cele 18 hectare pe care le are concesionate, cu care va participa la planurile industriale ale Primăriei, pentru zona străzii Corneliu Baba din Ioșia, de dincolo de Centură. Celelalte opt vor fi predate Primăriei.

Pazuric a declarat pentru JURNAL BIHOREAN & BIHON că va renunța la cele opt, ce reprezintă terenuri fără construcții.

Patronul Nutripork, Iosif Pazuric, a confirmat faptul că ferma de porci din Ioșia va fi relocată în comuna Sânnicolau Român. „Avem acolo teren cumpărat. Sunt 10 hectare. Avem un proiect depus la Consiliul Județean și urmează să obținem autorizația de construcție”, declară Pazuric. Acesta vede anul 2020 ca un „termen îndestulător de realizare a investițiilor”.

Acesta arată că va elibera opt hectare de teren deținute în Ioșia, către Primăria Oradea, renunțând la concesiune. Celelalte 10 hectare vor fi cumpărate de Nutrientul/Nutripork, urmând să le pună la dispoziție investitorilor industriali. „Totul este în fază de proiect. Urmează să fie aprobat de către Consiliul Local”, spune Pazuric.

Trimite articolul

X
Taguri:
ferma de porci ,
iosif pazuric ,
Nutripork
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Dr. Graffiti: un medic cunoscut din Oradea, acuzat că a vandalizat mașini parcate lângă garajul său
    Dănuț Crihană este acuzat de mai mulți locatari și chiriași din zona Pieței 1 Decembrie că ar fi vandalizat mai multe autoturisme parcate în apropierea imobilului în care locuiește.

    Economic

    Plafonarea adaosului comercial la alimentele de bază, posibil extinsă până la finalul anului 2026
    Măsura care limitează adaosul comercial aplicat alimentelor de bază ar putea rămâne în vigoare încă șase luni, până la 31 decembrie 2026.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Viitorul Spital de Boli Infecțioase și Pneumologie din Oradea prinde contur. Structura de rezistență a fost finalizată
    Lucrările la viitorul Spital de Boli Infecțioase și Pneumologie din Oradea avansează, iar proiectul finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență începe să prindă contur.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere alimentare apă în Nojorid

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă în zona Ogorului

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Târg de machete auto, concerte și spectacole. Vezi ce poți face în acest weekend în Oradea
    Bihon.ro îți prezintă evenimentele care vor avea loc în Oradea în perioada 5-7 iunie.

    Bihon CSM Oradea

    Cristian Achim explică faza ultimului atac din meciul decisiv al finalei
    CSM CSU Raiffeisen Oradea a pierdut meciul decisiv al finalei cu U-BT Cluj-Napoca la o singură posesie, scor 72-74.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Au mai rămas două săptămâni pentru înscrierea la creșă. Câte locuri sunt disponibile în Oradea
    Înscrierile la creșele din Oradea continuă: dosarele mai pot fi depuse până pe 17 iunie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X