Conform actului normativ, din sumele încasate până la data de 31 mai 2025, se aprobă repartizarea unui total de 231.458.960,88 lei către bugetele locale ale unităților administrativ-teritoriale din întreaga țară. Fondurile sunt destinate exclusiv susținerii instituțiilor publice de spectacole, contribuind la consolidarea activității culturale la nivel local. Pentru județul Bihor, suma totală repartizată este de 10.857.016,89 lei, distribuită astfel: Teatrul „Regina Maria” – 3.651.576,69 lei, Teatrul „Szigligeti Színház” – 4.145.333,12 lei, Filarmonica de Stat Oradea – 3.061.107,08 lei. Sumele vor fi virate de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației în termen de 5 zile de la publicarea hotărârii, în conturile specifice ale autorităților locale. Ulterior, acestea vor fi cuprinse în bugetele locale prin rectificare bugetară.
Peste 10 milioane de lei de la Guvern pentru cele două teatre și filarmonica din Oradea
Peste 10 milioane de lei de la Guvern pentru cele două teatre și filarmonica din Oradea
În ședința din 4 iulie, Guvernul României a adoptat hotărârea privind repartizarea sumelor destinate finanțării instituțiilor publice de spectacole, teatre, opere și filarmonici, aflate în subordinea autorităților administrației publice locale.
Trimite articolul
Xpowered by Surfing Waves
FC Bihor
Ultima etapă a Ligii 2 a stabilit echipele calificate în play off.
Economic
Consumatorii din România au dreptul legal de a-și schimba furnizorul de energie electrică sau de gaze naturale, ori de câte ori doresc.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Îşi împărtăşesc experiențele în mediul online, pentru a demonta mitul că aventura se oprește atunci când apar copiii.
FC Bihor
Duelul dintre echipele cu cea mai bună apărare, respectiv cel mai bun atac, s-a încheiat cu victoria liderei, Corvinul Hunedoara, scor 2-1.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un bărbat de 23 de ani, din Bratca, acuzat de pornografie infantilă după ce a deținut în telefon nu mai puțin de 9.000 de fotografii și clipuri video cu minori în ipostaze sexuale, a fost condamnat, joi, de Tribunalul Bihor la un an și 6 luni de închisoare, cu executare.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Președintele Consiliului Județean Bihor, Mircea Mălan, a avut vineri, 13 martie, o întâlnire cu apicultorii din Depresiunea Beiușului, la care a fost prezent și Cristian Buzlea, directorul Agenției pentru Finanțarea Investițiilor Rurale Bihor.
Citiți principiile noastre de moderare aici!