BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Peste 150 de elevi din Oradea beneficiază de meditații gratuite printr-un program susținut de DAS Oradea

Peste 150 de elevi din Oradea beneficiază de meditații gratuite printr-un program susținut de DAS Oradea

De Mădălina Cristea
la 8 May 2025 16:23 Reactualizat la: 8 May 2025 18:38

Peste 150 de elevi din Oradea beneficiază de meditații gratuite printr-un program susținut de DAS Oradea

Foto: Direcţia de Asistență Socială Oradea
8 May 2025 16:23 Reactualizat la: 8 May 2025 18:38
Direcția de Asistență Socială (DAS) Oradea desfășoară cu succes, pe parcursul anului școlar 2024–2025, programul „Meditații gratuite pentru elevii din clasele V–VII”, adresat copiilor proveniți din familii cu dificultăți financiare, monoparentale sau aflate în situații sociale vulnerabile, precum și celor care au nevoie de sprijin suplimentar la învățătură.
Scris de Mădălina Cristea - Direcția de Asistență Socială (DAS) Oradea desfășoară cu succes, pe parcursul anului școlar 2024–2025, programul „Meditații gratuite pentru elevii din clasele V–VII”, adresat copiilor proveniți din familii cu dificultăți financiare, monoparentale sau aflate în situații sociale vulnerabile, precum și celor care au nevoie de sprijin suplimentar la învățătură.

Trimite articolul

X

Scopul acestui program este de a oferi elevilor sprijin în dezvoltarea cunoștințelor și efectuarea temelor la limba română, limba engleză și matematică, asigurându-le șanse egale de reușită școlară.

Programul se desfășoară în patru locații-cheie din Oradea, pentru a acoperi cât mai bine nevoile comunității și a facilita accesul elevilor din diverse zone ale orașului:

  • Centrul Social Multifuncțional „Nufărul”;
  • Centrul Social Multifuncțional „Rogerius II”;
  • Centrul Social Multifuncțional „Ioșia”;
  • Sediul Direcției de Asistență Socială Oradea.

În prezent, peste 150 de elevi participă săptămânal la aceste sesiuni, beneficiind de sprijin personalizat din partea celor 28 de voluntari, cadre didactice cu experiență și studenți entuziaști, care și-au dedicat din timp pentru a-i ajuta. Meditațiile se desfășoară în fiecare după-masă în grupuri restrânse, într-un cadru primitor și prietenos, în care elevii pot învăța în ritmul lor, punând întrebări și lucrând pe teme adaptate nevoilor fiecăruia.

„Acest program nu ar fi fost posibil fără devotamentul celor 28 de voluntari – cadre didactice și tineri studenți – care și-au oferit timpul și cunoștințele pentru a sprijini copiii. Ne bucură mult faptul că elevii participă cu seriozitate și entuziasm, le mulțumim lor și familiilor lor pentru încrederea acordată, iar noi le oferim toate resursele necesare pentru a se pregăti temeinic, atât pentru examenele de admitere la liceu, cât și pentru evaluările importante de pe parcursul anului școlar – teze, simulări, testări naționale. Sperăm să le fie de folos acest sprijin și să ne revedem cu ei la ediția din toamnă. Dintr-o idee frumoasă, cu oameni implicați și copii curioși, am reușit să transformăm niște ore de meditații în pași siguri spre reușită, și nădăjduim că investiția în educație se va reflecta în rezultate care se vor vedea în timp”, a declarat Anca Grama, directorul Direcției de Asistență Socială Oradea.

Trimite articolul

X
Taguri:
DASO Oradea ,
matematica ,
meditatii gratuite ,
oradea ,
romana
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    România, împărțită de moțiunea PSD–AUR: aproape jumătate dintre români o consideră inutilă
    Potrivit celui mai recent sondaj realizat de INSCOP Research, aproape jumătate dintre români consideră că moțiunea de cenzură depusă de PSD și AUR împotriva Guvernului Bolojan a fost un demers politic inutil, care riscă să agraveze situația din țară.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Se caută director pentru CAS Bihor. Candidații își pot depune dosarele până la începutul lunii iunie
    Cei care doresc funcția de director general al Casei de Asigurări de Sănătate Bihor își pot depune dosarul până pe 4 iunie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 20 mai, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 20 mai.

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere a furnizării de apă potabilă Calea Aradului spre DN79 – Aeroportul Internațional Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Zona Ogorului și comunele Sânmartin, Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica, Lăzăreni

    BIHON CAO

    CAO lansează un portal digital pentru depunerea, preluarea și emiterea documentațiilor pentru avize și contracte

    BIHON Sport local

    Cine îi va lua locul lui Cristian Achim pe banca CSM CSU Raiffeisen Oradea? „Avem opt variante de posibili viitori antrenori”
    Președintele Clubului Sportiv Municipal Oradea, Șerban Sere, oferă explicații despre speculațiile privind succesorul lui Cristian Achim pe banca tehnică a echipei de baschet.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Șeful stației hidrologice de la Ineu a decedat la doar 56 de ani. Comunitatea este în doliu
    Comunitatea din județul Bihor este în doliu după dispariția bruscă a lui Ioan Marin Sidea, șeful Stației Hidrologice Ineu din cadrul ABA Crișuri Oradea, care a încetat din viață la sfârșitul săptămânii trecute.

    BIHON Sport local

    Studenții fotbaliști orădeni joacă miercuri finala Campionatului Național Universitar
    Echipa de fotbal a Universității din Oradea participă în aceste zile cu succes la turneul final al Campionatului Național Universitar 2026, care se desfășoară în județul Constanța.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X