BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Peste 160 de bihoreni amendați pentru că nu au purtat mască de protecție

Peste 160 de bihoreni amendați pentru că nu au purtat mască de protecție

De Costel Demian
la 6 February 2021 15:30 Reactualizat la: 6 February 2021 15:36
16 Comentarii

Peste 160 de bihoreni amendați pentru că nu au purtat mască de protecție

6 February 2021 15:30 Reactualizat la: 6 February 2021 15:36
Oamenii legii au legitimat peste 3.400 de persoane și au controlat 135 de firme pe parcursul zilei de vineri, 05 februarie.
Scris de Costel Demian - Oamenii legii au legitimat peste 3.400 de persoane și au controlat 135 de firme pe parcursul zilei de vineri, 05 februarie.

Trimite articolul

X

Echipaje mixte formate din polițiști, polițiști locali, pompieri și reprezentanți ai Direcției Sanitar-Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor, a Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorilor, precum și de la Direcția de Sănătate Publică au efectuat controale în zonele publice aglomerate, centre comerciale, piețe, târguri, terase, în trafic, precum și în mijloacele de transport, pentru verificarea respectării prevederilor legale și a măsurilor de protecție sanitară, în vederea prevenirii răspândirii Covid-19 în județul Bihor.

În cadrul acțiunilor desfășurate în ultimele 24 de ore, echipele mixte au acționat integrat, au legitimat 3.422 de persoane și au verificat respectarea prevederilor legale dispuse în contextul stării de alertă și a măsurilor sanitare în 135 de societăți comerciale, marketuri, restaurante, terase, unităţi de tip fastfood, hoteluri, pensiuni şi alte spaţii de cazare, piețe, târguri, parcuri și zone de agrement.

De asemenea, în cadrul acțiunilor punctuale, au fost verificate 109 autoturisme, precum și 210 mijloace de transport, din care 62 de mijloace de transport public în comun.

„În urma neregulilor constatate, au fost aplicate 178 de sancţiuni contravenţionale, cu amenzi în valoare totală de 42.250 de lei. Dintre acestea, 162 de sancțiuni contravenţionale, cu amenzi în valoare totală de 29.750 de lei, au fost aplicate pentru nepurtarea măștii de protecție, 13 sancțiuni contravenţionale, cu amenzi în valoare de 4.500 de lei, au fost aplicate pentru nerespectarea interdicțiilor privind deplasarea/libera circulație, iar 3 sancțiuni, cu amenzi în valoare totală de 8.000 de lei, au fost aplicate pentru nerespectarea măsurilor privind carantina/izolarea”, informează comisar-șef IPJ Bihor, Alina Fărcuța.

FOTO: Controale coronavirus 06.02.2021

 

Trimite articolul

X
Taguri:
amenzi ,
controale ,
coronavirus ,
oradea ,
politie
16 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Margarina Rama says:
    February 6, 2021 at 4:50 pm

    Și amenzile pentru ce s-au dat?
    Pentru măștile conforme?
    Sau pentru măștile neconforme?
    Nu e definit prin lege ce înseamnă “mască”, și “de protecție”.
    Atunci, pentru ce ați amendat ?
    Dar pe oficialități, cine le amendează pentru că permit să se vândă măști neconforme ?
    Nimeni.
    Trăim în era “Mucles”, ciocu’ mic și joc de glezne.
    Legi strâmbe.

    Reply
    • Gigi says:
      February 6, 2021 at 6:10 pm

      Singura modalitate ar fi părăsirea tarii sa rămână doar ei între ei sa se mănânce

      Reply
      • Gheorghe says:
        February 6, 2021 at 7:44 pm

        Drum bun , macar scapam de astia care nu vor sa inteleaga ( poate au capul turnat in beton ) ca suntem raspunzatori fata de siguranta celor din jur .Respect atitudinea celor ce nu vor sa poarte masca ( o pot face acasa in ocol la ei ) dar sa respecte si ei ceilalti cetateni cand ies pe domeniu public ! Iesiti linistiti fara masca si banii vostri circula !

        Reply
        • Banana sol says:
          February 6, 2021 at 8:23 pm

          De 8 Martie sã dea avertismente.

          Reply
        • Clientul says:
          February 6, 2021 at 8:37 pm

          Am crezut că mărirea salariilor va duce la schimbarea comportamentului de arendaș care rupe biciu pe spinarea pălmașului.
          Dar nu. Anul trecut pe vremea asta, o femeie a murit într-un spital din Constanța după ce a așteptat 16 ore la Urgențe.
          A fost palpată de o asistentă și lăsată să moară în spital.
          Personalul medical era ocupat să facă șpăgi.
          Nu știi ce să mai spui.

          Reply
        • Clientul says:
          February 6, 2021 at 8:38 pm

          Am crezut că mărirea salariilor va duce la schimbarea comportamentului de arendaș care rupe biciu pe spinarea pălmașului.
          Dar nu. Anul trecut pe vremea asta, o femeie a murit într-un spital din Constanța după ce a așteptat 16 ore la Urgențe.
          A fost palpată de o asistentă și lăsată să moară în spital.
          Personalul medical era ocupat să facă șpăgi.
          Nu știi ce să mai spui.

          Reply
        • Clientul says:
          February 6, 2021 at 8:39 pm

          Am crezut că mărirea salariilor va duce la schimbarea comportamentului de arendaș care rupe biciu pe spinarea pălmașului.
          Dar nu. Anul trecut pe vremea asta, o femeie a murit într-un spital din Constanța după ce a așteptat 16 ore la Urgențe.
          A fost palpată de o asistentă și lăsată să moară în spital.
          Personalul medical era ocupat să facă șpăgi.
          Nu știi ce să mai spui.

          Reply
        • Clientul says:
          February 6, 2021 at 8:43 pm

          Am crezut că mărirea salariilor va duce la schimbarea comportamentului de arendaș care rupe biciu pe spinarea pălmașului.
          Dar nu. Anul trecut pe vremea asta, o femeie a murit într-un spital din Constanța după ce a așteptat 16 ore la Urgențe.
          A fost palpată de o asistentă și lăsată să moară în spital.
          Personalul medical era ocupat să facă șpăgi.
          Nu știi ce să mai spui.

          Reply
          • Clientul says:
            February 6, 2021 at 9:12 pm

            Drum bun…?

        • Unu says:
          February 6, 2021 at 9:49 pm

          Siguranță pe naiba, tu porți masca neconforma, eu port masca neconforma, despre ce siguranță dreku vb aici? Chiar sunteți vite ăștia din sectă?

          Reply
          • Money get money says:
            February 6, 2021 at 10:19 pm

            Gheorghe, zis Vasile sau Unom,
            fiind slugi plătite la stat, vorbesc ușor.

          • Vasile says:
            February 7, 2021 at 7:54 am

            Dacă și medicul sau asitentele poartă mască neconformă la operație, ai belit-o.

            Monkeys make monkeys

            Un prezervativ bun la vremea lui face cât 1000 de cuvinte.

        • NoGheorghe says:
          February 7, 2021 at 10:17 am

          Zice Gheorghe doctoru, pe vremuri ere turnator la securitate. Zi-le Gheorghe esti tare de tot.

          Reply
    • Adrian says:
      February 6, 2021 at 8:46 pm

      Foarte bine ai pus problema. Multi oameni dorm si se lasa manipulati, sunt socat ca multa lume nu vede legile si amenzile abuzive aruncate asuora cetatenilor de rand/ platitori de taxe si impozite. Este o agresiune la adresa cerateanilui de rand aceste abuzuri, multi vor ceni cu scuze si pretexte cum ca vezi doamne “ pentru bunul comun” …. este o escrocherie internationala!!!! Nu-i intereseaza pe absolut nimeni de sanatatea dvs, vor doar sa deveniti sclav !!!

      Reply
  2. drop says:
    February 7, 2021 at 8:40 am

    Batuti trebuie

    Reply
    • Laura says:
      February 7, 2021 at 9:49 am

      Nici în unitățile de învățământ nu se poartă masca și nu-i verifica nimeni

      Reply
  3. powered by Surfing Waves

    Cultură

    VIDEO
    O piesă despre dureroasele despărţiri. Călin Pop a lansat single-ul „Pustiu”
    Piesa a fost lansată în 26 iunie pe platformele de streaming.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Hotărâre definitivă în cazul a patru familii care și-au obligat cei 11 copii să cerșească în Oradea și alte orașe
    Curtea de Apel Oradea a menținut condamnările pronunțate de Tribunalul Bihor, în luna aprilie, pe numele celor opt părinți acuzați de exploatarea cerşetoriei și folosirea unui minor în scop de cerșetorie, după ce și-au pus cei 11 copii să apeleze la mila trecătorilor, în zona comerciale din Oradea, Beiuș, Arad și Timișoara.

    BIHON Sport local

    Remus Pașca: „La pauză ne-am montat și am ieșit pe teren să arătăm cu adevărat cine suntem și pentru ce ne-am pregătit”
    Atacantul Remus Pașca (30 de ani) a avut un sezon excelent cu 40 de goluri în campionat, 3 în Cupa României și 4 în dubla de baraj. Transilvania Sport Academy a revenit sâmbătă de la un neverosimil 0-2 grație celor trei goluri marcate de atacantul orădean. La finalul meciului, obosit de efortul depus pe o căldură caniculară, dar fericit pentru promovare, Remus ne-a acordat un scurt interviu. 1

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    Cultură

    Bazinul Didactic de Înot din Săcueni a devenit, prin intermediul artei fotografice, un bazin de aur
    Bazinul didactic de înot din Săcueni a ajuns, prin intermediul Adelei Lia Rusu, pe podiumurile internaționale ale fotografiei.

    Economic

    GALERIE FOTO
    Porsche, Mercedes și autorulotă Volkswagen, scoase la licitație de ANABI. Cât costă cele mai scumpe modele
    Agenția Națională de Administrare a Bunurilor Indisponibilizate (ANABI) a lansat o nouă rundă de licitații online pentru valorificarea unor autoturisme confiscate în cadrul unui dosar penal.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    18 ani de dezvoltare în Aștileu: investiții în școli, utilități, drumuri și noi oportunități pentru comunitate
    În urmă cu 18 ani, Ionuț Lazăr făcea primii pași în activitatea publică, iar acum conduce una dintre comunele din județul Bihor care au cunoscut o dezvoltare constantă în ultimii ani.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X