Curtea de Apel Oradea a respins luni, ca inadmisibilă, cererea deputatei Peto Csilla Maria de anulare a actului de constatare întocmit de Agenţia Naţională de Integritate (ANI) în care este acuzată de conflict de interese fiindcă şi-a angajat fiica, de la 1 februarie 2009, la propriul birou parlamentar.
Scris de erdei-Curtea de Apel Oradea a respins luni, ca inadmisibilă, cererea deputatei Peto Csilla Maria de anulare a actului de constatare întocmit de Agenţia Naţională de Integritate (ANI) în care este acuzată de conflict de interese fiindcă şi-a angajat fiica, de la 1 februarie 2009, la propriul birou parlamentar.
Decizia judecătorilor orădeni poate fi atacată prin recurs, la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (ÎCCJ).
ANI a sesizat Parchetul de pe lângă ÎCCJ solicitând cercetarea parlamentarei bihorene și recuperarea salariilor achitate fiicei sale, în sumă de 8.100 de euro.
Zeci de persoane s-au adunat miercuri seară, 1 iulie, în Piața Unirii din Oradea pentru a-și exprima susținerea față de Viorel Pașca, în contextul anchetei desfășurate de DIICOT care îl vizează pe acesta și pe membri ai familiei sale.
Oficialii DIICOT au confirmat, printr-un comunicat emis miercuri seara, reținerea a 6 persoane (dintre care 5 sunt membri ai aceleași familii) în urma descinderilor care au avut loc în mai multe localități din Bihor, la așezămintele unde erau adăpostite mai multe persoane bolnave, aflate în îngrijirea fundației lui Viorel Pașca.
Tribunalul București a suspendat, miercuri, executarea și efectele Hotărârii Consiliului Național Extraordinar al PNL din 19 iunie referitoare la convocarea Congresului Extraordinar al formațiunii politice din 21 iunie.
Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Bihor au anunțat că au finalizat ancheta și au dispus trimiterea în judecată a unui bărbat de 27 de ani, aflat sub control judiciar, sub acuzația de dare de mită.
Citiți principiile noastre de moderare aici!