BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Piaţa Cazaban - schimbare la faţă cu fonduri europene

Piaţa Cazaban - schimbare la faţă cu fonduri europene

De Cristina Ghilea
la 7 January 2020 15:54 Reactualizat la: 7 January 2020 17:51

Piaţa Cazaban - schimbare la faţă cu fonduri europene

7 January 2020 15:54 Reactualizat la: 7 January 2020 17:51
Piaţa Cazaban este cea de-a doua piaţă de cartier pentru care s-a predat, la Primărie, proiectul tehnic şi de arhitectură, în vederea reamenajării în contul unui proiect cu finanţare europeană.
Scris de Cristina Ghilea - Piaţa Cazaban este cea de-a doua piaţă de cartier pentru care s-a predat, la Primărie, proiectul tehnic şi de arhitectură, în vederea reamenajării în contul unui proiect cu finanţare europeană.

Trimite articolul

X

Coordonatele definitorii ale proiectului sunt o arteziană cu peliculă de apă, accesibilă direct trecătorilor dar şi păstrarea şi completarea vegetaţiei existente, cu arbori de dimensiuni mari, spune viceprimarul Mircea Mălan.

FOTO: Proiect Piața Cazaban 07.01.2020

Proiectul se referă la terenul din jurul bisericii ortodoxe din Ioşia, mergând până în Strada Cazaban respectiv până la Sala Sporturilor, cu platoul din faţa acesteia.

„Biserica a acceptat ca gardul să fie dărâmat şi terenul care îi aparţine să fie inclus în proiect, aşa cum s-a procedat şi în Piaţa Unirii, în jurul Catedralei Sf. Nicolae. Proiectul insistă pe arbori de mari dimensiuni, pateuri îniarbate şi conţine şi un curs de apă, o peliculă de 2, 3 cm prin care se poate trece cu piciorul. Spre strada Cazaban este prevăzută amenajarea unui loc de recreere”, spune vicele.

Proiectul păstrează o alee circulabilă cu maşina şi mai multe locuri de parcare.

Valoarea estimată a investiţiei este de 12,8 milioane lei, bani europeni, cu excepţia a 2% – contribuţia oraşului. Proiectanţi sunt firma UNITH 2B din Bucureşti, în colaborare cu una germană.

„În prezent, proiectul este verificat, atât din punct de vedere tehnic cât şi economic, după care vom da drumul la licitaţie”, mai spun edilul.

Scenariul cel mai optimist este că lucrările ar putea începe în primăvară.

FOTO | Parcul Magnolia va fi reabilitat din fonduri europene

Trimite articolul

X
Taguri:
oradea ,
piata cazaban ,
proiect
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Numărul tinerilor care își pierd viața în accidente rutiere a depășit decesele provocate de tuberculoză și consumul de droguri
    Accidentele rutiere au ajuns să reprezinte un risc major pentru tineri, iar numărul deceselor provocate de acestea a depășit numărul celor cauzate de tuberculoză și consumul de droguri, atrage atenția CNAIR.

    România

    Noua lege a integrității vizează și cuplurile LGBT: „Nu poți impune obligații fără să oferi și drepturi”
    Noua lege a integrității deschide calea spre recunoașterea juridică a parteneriatelor civile și a familiilor de facto, inclusiv a cuplurilor LGBT, susține Teodora Ion Rotaru, reprezentantă ACCEPT.

    Economic

    Românii strâng cureaua tot mai tare: Vânzările au scăzut drastic pe toate liniile în prima jumătate a anului
    Volumul cifrei de afaceri din comerțul cu amănuntul (cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete) a scăzut în primul semestru din acest an, față de perioada similară din 2025, atât ca serie brută cu 5,6%, cât și ca serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate cu 5,7%, arată datele Institutului Național de Statistică, publicate joi.

    BIHON CAO

    Locuitorii din Chișirid pot încheia contracte cu Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în localitățile Tileagd, Tilecuș, Șerghiș, Vârciorog și Fâșca

    Economic

    Suspendarea permisului pentru amenzile neplătite, blocată temporar de instanță. Ce se întâmplă acum cu șoferii
    Șoferii care nu și-au achitat amenzile de circulație nu riscă, cel puțin pentru moment, suspendarea permisului de conducere prin noul mecanism pregătit de Guvern.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Thermal Days, tururi ghidate și evenimente culturale. Descoperă ce poți face în Oradea în acest weekend
    Bihon.ro îți prezintă evenimentele care vor avea loc în Oradea în perioada 7 - 9 august.

    Cultură

    GALERIE FOTO
    Rock Filarmonica Oradea ţine vie tradiția: „Give Peace a Chance” a adunat din nou artiștii orădeni în memoria Hiroshimei
    La 81 de ani de la tragedie, la concertul comemorativ au participat două reprezentate ale Centrului Cultural Japonez al Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X