BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Picii lui Charlie Chaplin, într-un musical pe scena Teatrului Regina Maria

Picii lui Charlie Chaplin, într-un musical pe scena Teatrului Regina Maria

De Camelia Buşu
la 30 May 2024 09:01 Reactualizat la: 30 May 2024 16:01

Picii lui Charlie Chaplin, într-un musical pe scena Teatrului Regina Maria

Luca Bran şi Rareş Roşu FOTO: TRM
30 May 2024 09:01 Reactualizat la: 30 May 2024 16:01
Duminică va avea loc premiera spectacolului „Piciul” în cadrul Festivalului Internaţional de Teatru Oradea.
Scris de Camelia Buşu - Duminică va avea loc premiera spectacolului „Piciul” în cadrul Festivalului Internaţional de Teatru Oradea.

Trimite articolul

X

După premiera „Eu pentru cine votez” a Teatrului Regina Maria din Oradea, care va deschide sâmbătă, 1 iunie, ediția a IX-a a Festivalului Internaţional de Teatru Oradea, în cea de a doua zi a festialului, în secţiunea Off Concurs, va fi prezentată cea de a doua premieră.

[eadvert]

Duminică, 2 iunie, de la ora 19:00, la Sala Mare a Teatrului Regina Maria, se va juca spectacolul „Piciul”, un musical în 2 acte în amintirea lui Charlie Chaplin, actorul simbol al filmului mut.

Una dintre capodoperele cinematografiei mute realizate de Charlie Chaplin se transformă într-un musical plin de viață și emoționant pe scena teatrului orădean.

„Povestea este una în ramă: Charlie Chaplin este împreună cu echipa sa pe studioul de filmare, preocupat peste măsură de muncă, când află că fiul său nou născut a murit. Tristețea și regretul îl năpădesc, când deodată un băiețel de 10 ani, urmărit de poliție, îl roagă să spună că el este tatăl lui. De aici se naște ideea unui nou film pe care Charlie Chaplin îl produce, în care protagoniștii sunt un geamgiu sărac, care găsește un copil abandonat și îl crește. Spectacolul păstrează gag-urile specifice filmelor lui Chaplin și adaugă dinamismul umorului verbal”, se precizează în prezentarea spectacolului.

În rolul lui Charlie Chaplin va juca actorul Daniel Vulcu. Doi pici minunați joacă rolul copilului Jacky: Luca Bran şi Rareş Roşu. Talentați şi plini de viață, cu o candoare care cucerește, cei doi nu urcă pentru prima dată pe scena teatrului, amândoi interpretând și rolul Mowgli din spectacolul „Cartea Junglei”, iar Rareș Roșu a apărut și în „Opera de trei parale”. La fel ca şi în „Cartea Junglei, cei doi vor juca pe rând în spectacol.

Luca are 9 ani şi este elev în clasa a II-a la Şcoala Gimnazială nr.1 din Sântandrei. Şi-a descoperit pasiunea pentru teatru de mic, când adora să joace jocuri de rol şi să mimeze personaje. Rolul Jacky este unul pe care îl iubeşte foarte mult.

Rareş are aproape 9 ani şi este elev la Liceul Greco-Catolic „Iuliu Maniu”. Mărturiseşte că iubeşte să fie pe scenă, dorinţa de a juca descoperind-o la cursurile de teatru „Artas”, coordonate de actriţa Anca Sigmirean. „Mare onoare îmi face acest rol Jacky din «Piciul», pe care îl joc alături de domnul Daniel Vulcu şi de ceilalţi minunaţi actori”.

Regizorul artistic al spectacolului este Halasy Imre iar coregraf Topolanszky Tamas. Muzica este semnată de Nagy Tibor, versurile aparţin lui Bradanyi Ivan, texul lui Pozsgai Zsolt, traducerea: Zeno Fodor. Decorul aparţine Irinei Chirilă iar costumele Amaliei Judea.

Din distribuţie mai fac parte: Ioana Cheregi, Ioana Dragoș Gajdó, Georgia Căprărin, Alexandru Rusu, Tudor Manea, George Dometi, David Constantinescu, Pavel Sîrghi, Eugen Neag, Sebastian Lupu, Ciprian Ciuciu, Lucia Rogoz, Anda Tămășanu, Giorgiana Coman, Anca Sigmirean, Carina Bunea.

Bilete pentru spectacol se găsesc la agenția Teatrului Regina Maria și online pe Eventim.ro. În acest spectacol se folosesc lumini stroboscopice și nu este recomandat persoanelor cu epilepsie, pacemaker și femeilor însărcinate.

Trimite articolul

X
Taguri:
charlie chaplin ,
fito ,
jacky ,
oradea ,
piciul ,
premiera ,
teatru ,
teatrul regina maria
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Cultură

    Poveşti în imagini, din Uganda. Tamás Tóth semnează expoziţia „Pe urmele trestiei de zahăr”, deschisă în Cetate
    Expoziţia reuneşte 75 de lucrări color care oferă o perspectivă aparte asupra oamenilor simpli din Uganda.

    BIHON Sport local

    Meciuri amicale în Liga 3. Lotus Băile Felix a remizat cu Unirea Sântana, iar Bihorul Beiuș a învins Viitorul Arad
    Două dintre cele patru echipe bihorene din Liga 3 au susținut sâmbătă dimineață meciuri de pregătire în vederea noului sezon.

    Cultură

    Festivalul de Teatru pentru Copii Arcadia revine după 8 ani în cadrul FITO. Vezi ce spectacole se vor juca
    Programul ediţiei a VI-a prezintă nouă spectacole pentru copii de toate vârstele și familii, care se vor juca la Sala Arcadia.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    Economic

    Pensia de invaliditate poate deveni pensie pentru limită de vârstă, dar regulile s-au schimbat
    Trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru limită de vârstă poate aduce surprize pentru persoanele ale căror drepturi au fost stabilite înainte de 1 septembrie 2024.

    FC Bihor

    FOTO
    Prima victorie din campionat se lasă așteptată. După succesul cu Farul, orădenii au remizat cu Olimpia Satu Mare
    CSM Olimpia Satu Mare și FC Bihor au terminat la egalitate, scor 0-0, în meci contând pentru etapa a 4-a din Liga 2.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cod galben de caniculă în Bihor. Ce temperaturi sunt prognozate și până când este valabilă avertizarea emisă de ANM
    Județul Bihor se află sâmbătă, 22 august, sub cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X