BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
PNL Oradea nu-l mai vrea pe Bot parlamentar

PNL Oradea nu-l mai vrea pe Bot parlamentar

la 20 September 2012 15:33
20 September 2012 15:33
Întruniţi miercuri seara, liberalii orădeni i-au desemnat pe Florica Cherecheş şi Ioan Cupşa – ambii consilieri locali – drept viitorii candidaţi ai USL în colegiile deputaţiale 8 şi 9 din Oradea. Urmează să se decidă care în ce colegiu va candida.
Scris de Călin Corpaş - Întruniţi miercuri seara, liberalii orădeni i-au desemnat pe Florica Cherecheş şi Ioan Cupşa – ambii consilieri locali – drept viitorii candidaţi ai USL în colegiile deputaţiale 8 şi 9 din Oradea. Urmează să se decidă care în ce colegiu va candida.

Trimite articolul

X

Actualul deputat al PNL în Oradea, Octavian Bot, nu a primit niciun vot din partea colegilor săi de partid! Astfel, se poate spune că şansele sale de a candida pentru încă un mandat în Oradea sunt egale cu zero, din perspectiva conducerii PNL Oradea.

„Mă deranjează atitudinea lui Bolojan”

Joi, Octavian Bot s-a arătat dezamăgit de atitudinea PNL Oradea faţă de persoana sa. „Decizia de ieri (de miercuri seara – n.r.) nu mi se pare deloc potrivită, pentru că nu se respectă o hotărâre a forurilor superioare ale partidului, care au decis că parlamentarii în funcţie îşi păstrează colegiile”, şi-a început Bot tirada, calificând hotărârea PNL Oradea drept „o aiureală”. Deputatul îşi pune speranţa în Biroul Politic Central al PNL, cel care, de altfel, i-a şi acceptat revenirea în PNL din PDL, anul trecut.

Bot: „Eu ştiu că sunt îndreptăţit moral să candidez, pentru că eu am creat mişcarea liberală în tot Bihorul. În 1995 eu am semnat protocolul de unificare al partidului lui Patriciu cu Quintus. Că nişte şmecheri de la municipiu nu vor ei, că nu le place faţa lui Bot, asta e altceva. Dar PNL nu e proprietatea nimănui. Toate partidele din care am plecat au ajuns în PNL. Cu Crin Antonescu şi cu Ghişe suntem cei mai vechi liberali din parlament. Eu mă bazez pe hotărârea Biroului Politic Central. Când am revenit eu în PNL, Crin Antonescu a supus acordului BPC, care a votat în unanimitate pentru revenirea mea, în frunte cu Mircea Ionescu Quintus, în condiţiile păstrării mandatului”. Bot nu ascunde faptul că e deranjat de inclusiv de atitudinea primarului faţă de persoana sa.

„Ca om mă deranjează atitudinea lui Bolojan. L-am făcut consilier la Aleşd. Apoi în Biroul Permanent Judeţean al partidului. Atitudinea lui ca om mă surprinde. Dar aşa păţeşti…”, îşi varsă năduful noul şi vechiul deputat liberal, care crede că a făcut destule pentru Oradea, din postura de parlamentar. „Am modificat legea de renovare a faţadelor, care dă posibilitatea Primăriei să se implice în refacerea monumentelor istorice. E o realizare importantă pentru Oradea. Am sprijinit destule şcoli din colegiul ăsta. Mi-am făcut datoria. Dacă ei se feresc de mine, e treaba lor. Eu mizez pe respectarea hotărârilor forurilor centrale ale partidului”, îşi argumentează Bot pretenţiile.

Deputatul a ţinut să-şi întărească poziţia, susţinând că „la ultima Delegaţie Permanentă de acum două săptămâni s-a stabilit că toţi parlamentarii în funcţie îşi păstrează mandatul cu posibilitatea de a candida şi pe un alt colegiu”.

L-am întrebat pe Bot dacă-l tentează şi un alt colegiu din Bihor, în condiţiile în care în Oradea i s-a spus „pas”. Două colegii în care PNL are şanse mari să prindă mandate noi de parlamentar, iar deocamdată nu se cunosc candidaţii sunt Colegiul 2 Aleşd – Beiuş Senat şi Colegiul 4 Beiuş Camera Deputaţilor. „S-ar putea să vreau, dar deocamdată n-are rost să mă aventurez până când se poartă discuţii”, a mai spus Bot.

Trimite articolul

X
Taguri:
octavian bot ,
oradea ,
PNL
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Trei polițiști din Aleșd, înjurați și amenințați cu moartea de un scandalagiu. Unul din agenți a fost lovit
    A fost scandal de pomină provocat de un bărbat care i-a înjurat și i-a amenințat cu moartea pe cei trei polițiști din Aleșd, chemați să-l calmeze, după ce ar fi băut într-un local din oraș și nu a mai vrut să plece.

    Economic

    Îngrijirea bătrânilor costă tot mai mult: pensiile nu mai acoperă nici jumătate din tariful unui centru privat
    Îngrijirea persoanelor vârstnice în centrele private autorizate a devenit tot mai greu de suportat din punct de vedere financiar, atât pentru pensionari, cât și pentru familiile acestora.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident pe strada Thurzó Sandor din Oradea. Două persoane au fost transportate la spital
    Incidentul s-a petrecut în cursul zilei de vineri, 10 iulie.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    FC Bihor

    FC Bihor Oradea organizează selecție pentru copii și juniori, băieți și fete
    FC Bihor Oradea organizează o nouă acțiune de selecție dedicată copiilor pasionați de fotbal, dornici să deprindă tainele „sportului rege” sau să se dezvolte profesional.

    BIHON Sport local

    Cu un lot remaniat, CAO joacă sâmbătă în faza regională a Cupei României cu Minerul Rodna pe Stadionul Tineretului
    În 8, 11 și 15 iulie se desfășoară meciurile din grupele fazei regionale ale Cupei României. În regiunea 2 Nord-Vest, reprezentanta Bihorului, Club Atletic Oradea, va evolua sâmbătă, de la ora 18:00 cu Minerul Rodna, echipă care a reușit eventul în județul Bistrița Năsăud.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Președintele unei societăți agricole din Palota, Peter Dörner, condamnat cu suspendare pentru distrugere de înscrisuri
    Judecătoria Oradea a hotărât, vineri, să-l condamne pe Peter Dörner, președintele Consiliului de Administrație al societății agricole Frimont Palota, la 10 luni de închisoare, cu suspendare pe un termen de supraveghere de 2 ani, sub acuzația de participație improprie la sustragere sau distrugere de probe ori de înscrisuri.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X