BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
PNL-ul și-a desemnat candidatul la comuna Ineu. Traian Călin Morna: „Vin la muncă, nu la funcții!“

PNL-ul și-a desemnat candidatul la comuna Ineu. Traian Călin Morna: „Vin la muncă, nu la funcții!“

De Ionela Dinu
la 19 March 2024 13:42
12 Comentarii

PNL-ul și-a desemnat candidatul la comuna Ineu. Traian Călin Morna: „Vin la muncă, nu la funcții!“

19 March 2024 13:42
Începând cu anul 2008, comuna Ineu îl are ca și primar pe Dumitru Togor, cu un total de 4 mandate.
Scris de Ionela Dinu - Începând cu anul 2008, comuna Ineu îl are ca și primar pe Dumitru Togor, cu un total de 4 mandate.

Trimite articolul

X

În cea mai recentă postare pe Facebook a lui Călin Morna, actual consilier local la primăria comunei Ineu, transmite faptul că a primit validarea de a candida pentru funcția de primar din data de 9 iunie.

[eadvert]

Acesta face parte din comisia „Programe de dezvoltare economico-socială, buget, finanțe, administrarea domeniului public și privat al comunei, amenajarea teritoriului și urbanism, agricultură, gospodărirea comunei, servicii, comerț“, conform site-ului primăriei.

El a atacat conducerea deja existentă și spune că „am încredere că putem schimba cu adevărat actualul model de administrație, care nu doar că și-a atins limitele în urmă cu mulți ani, dar în ultimii patru ani s-a dovedit de-a dreptul falimentar“, și, în același timp, promite schimbări majore pentru cetățeni, în speranța dezvoltării comunei, dar și a locuitorilor.

„Voi fi un primar pro-business, pro-dezvoltare, deoarece fără un mediu privat puternic și dinamic vom fi tot timpul cu mâna întinsă la politicienii care guvernează țara. Vreau să dăm posibilitatea fiecărui locuitor al comunei noastre să se dezvolte în satul lui, să-și construiască un cămin, să-și poată dezvolta o afacere, copii lor să aibă acces la un învățământ de calitate, să beneficieze de toate utilitățile“, transmite în aceeași postare.

Dorința sa de schimbare a început, probabil, din lipsa implicării actualului primar, deoarece, în nenumărate rânduri acesta și-a arătat nemulțumirea față de ceea ce se întâmplă în comună, contestând modalitatea de conducere a primarului PSD-ist. Doleanțele și le-a prezentat în mai multe postări pe Facebook, de-a lungul anilor, atât pe pagina sa, cât și pe cea a partidului (PNL Ineu). Printre acestea se numără achiziționarea unui utilaj pentru deszăpezire, evitarea inundațiilor prin decolmatarea văilor, realizarea rețelei de apă și canalizare etc.

Într-un raport de activitate pe anul 2022, Morna își justifică implicarea activă în ceea ce privește bunăstarea și dezvoltarea comunei prin interpelări precum: „Pe tot parcursul anului am oferit audiență, am răspuns mesajelor și solicitărilor venite dinspre cetățenii comunei și am fost prezent activ printre cetățeni“, „Am solicitat în scris primăriei să intervină de urgență cu material antiderapant carosabil deoarece era un real pericol pentru orice participant la trafic“, „Am participat în teren la soluționarea problemei de refulare a canalizării în Ineu“ și multe altele.

În declarația de avere din anul 2023, Călin a menționat doua surse de venit, printre care salariul de la primărie, 5.868 de lei, dar și un venit de 24.000 de lei din alte instituții, în calitate de muncitor. Acesta deține un magazin în localitatea Husasău de Criș, iar ca și terenuri a declarat un teren agricol achiziționat în anul 2020 în aceeași localitate.

Trimite articolul

X
Taguri:
Calin Morna ,
candidat ,
ineu ,
PNL
12 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. acefalu says:
    March 19, 2024 at 2:31 pm

    asa i ca aveti incredere in asta care va spune ca vine la munca?…asta dupa 34 de ani

    Reply
  2. Columbianu says:
    March 19, 2024 at 3:38 pm

    Sigur ca da toți asa spuneți apoi!!!

    Reply
  3. ioio says:
    March 19, 2024 at 4:51 pm

    Toti numa la munca veniti, apoi furati de rupeti. Daca venea vreunul la munca, satele din ziua de azi ar fi mici bijuterii. Toate arata ca o buda, inclusiv cele lipite de Oradea. Se vede ca v-ati spart de la atata munca. Si acum, un mesaj pentru votanti: sa votati tot ca prostii si anul asta, fraierilor.

    Reply
  4. Chircea Mirila says:
    March 19, 2024 at 7:58 pm

    Deci ala din stanga e candidatu’
    Ok! poate’l votam daca punem botul la povestile sale cu noi venim sa muncim nu sa gandim. Pardon! furam.
    Da’ gorila aia urata din dreapta cine-i?
    Si ce rol are in schema?

    Reply
    • Marinel says:
      March 20, 2024 at 8:14 am

      Ii ala care a spulbeat si va spulbera iar PZD in Bihor !

      Reply
      • dfgdg says:
        March 20, 2024 at 10:13 am

        minunat, si topul la salarii l-a spulberat.

        Reply
  5. bani multi bagati in promovare, "sa nu pierdem fondurile" says:
    March 19, 2024 at 9:35 pm

    da mai votanti, si sa nu uitati sa aplicati stampila de doua ori pentru ca sunt doi in poza.

    Reply
  6. Aptor Oradea says:
    March 20, 2024 at 8:19 am

    Explicatia pozei: doi boi!

    Reply
    • observator says:
      March 20, 2024 at 7:25 pm

      Zise el și mai luă o porție de fân !

      Reply
  7. jiji says:
    March 20, 2024 at 8:21 am

    cine va mai crede, de ce nu ati demonstrat nimic pana acum ? 🙁

    Reply
  8. sandu2100 says:
    March 20, 2024 at 2:57 pm

    Va aplica metoda din Oradea, taxe mri, demolari, porfir, gunoi pe 7 fractii, taxe de parcare, pasaje, poduri

    Reply
  9. Mariana P says:
    April 18, 2024 at 5:53 pm

    Morna Călin, un frate cu 2 neveste , amante cine mai stie? Si multe guri de hrănit. Si putine clase . E categoric unu pus pe căpătuială. Da Noa promite marea cu sarea, iar oamenii il cred.

    Reply
  10. powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Cu mulți debutanți în echipă, Transilvania Sport Academy a pierdut la scor primul meci în Liga 3
    La debutul în Liga 3, Seria 8, Transilvania Sport Academy a avut parte de un adversar redutabil la acest nivel, Sănătatea Cluj – formație care a evoluat în play-off-ul ediției trecute de campionat.

    BIHON Sport local

    GALERIE FOTO
    Trei puncte pentru Lotus Băile Felix. Un jucător nou venit a marcat golul decisiv
    Lotus Băile Felix și-a adjudecat cele trei puncte la debutul în noul sezon din Liga 3, Seria 8, la capătul unui meci destul de complicat cu tânăra echipă Viitorul Cluj.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    UPDATE Incendiu violent pe strada Calea Mareșal Alexandru Averescu din Oradea. Bărbatul resuscitat a murit: era un fotbalist cunoscut
    Incidentul s-a petrecut în seara zilei de vineri, 28 august.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Libertății din Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apa potabilă în Paleu și Săldăbagiu de Munte

    BIHON CAO

    CAO anunță întrerupere alimentării cu apă pentru zona străzilor Gheorghe Doja, Teleki Mihaly, Kabos Endre, Cartier Podgoria

    România

    Vești bune pentru șoferi: acciza la motorină scade din nou în septembrie
    Ministerul Finanţelor (MF) majorează la 25% reducerea temporară a accizei aplicabile motorinei standard pentru intervalul 1 - 15 septembrie 2026, ca urmare a noii evaluări bilunare prevăzute de mecanismul instituit prin Legea nr. 162/2026 privind declararea situaţiei de criză pe piaţa ţiţeiului şi/sau a produselor petroliere.

    Economic

    Terenurile din România care s-ar putea scumpi cu până la 20%. Ce schimbă noul Cod al Urbanismului
    Piața terenurilor din România intră într-o etapă în care nu doar locația și suprafața vor conta la stabilirea prețului.

    Economic

    Facturi mai mari fără aparate noi în casă. Cum crește consumul de energie din septembrie
    Schimbarea anotimpului se poate vedea și pe factura la energie electrică. Odată cu venirea toamnei, unele aparate din locuință sunt folosite mai des, iar diferența de consum poate deveni vizibilă de la o lună la alta.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X