BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Podul de la Informatica, avizat de Comisia Monumente

Podul de la Informatica, avizat de Comisia Monumente

la 2 March 2017 10:14 Reactualizat la: 2 March 2017 10:16
2 March 2017 10:14 Reactualizat la: 2 March 2017 10:16
La a treia înfăţişare în faţa experţilor, proiectul podului rutier a primit avizul favorabil al Comisiei zonale pentru monumente.
Scris de farcas - La a treia înfăţişare în faţa experţilor, proiectul podului rutier a primit avizul favorabil al Comisiei zonale pentru monumente.

Trimite articolul

X

Construirea unui pod rutier în locul pasarelei pietonale de la Informatica este unul dintre proiectele cele mai importante avansate de administraţia Bolojan la acest început de an, cu impact serios asupra zonelor pe care le leagă peste Criş.

Ideea a stârnit controverse încă de la început, înainte de a ajunge la exproprierile pe care le va impune lărgirea tramei stradale în zonă: ideea Primăriei, de a construi un pod după modelul celor existente în epocă, în Centru şi pe locul Podului Decebal, a fost respinsă de specialişti, pe motiv că e prea tehnicistă şi nepotrivită locului unde se doreşte a fi amplasat podul.

După două avize negative, ultima propunere a arhitecţilor a fost avizată favorabil.

Mircea Ghitea, şeful Direcţiei Tehnice din Primărie, spune că indicatorii tehnico-economici ai lucrării vor fi votaţi în Consiliul local cel mai probabil în luna martie.

Trimite articolul

X
Taguri:
oradea ,
pod rutier ,
Podul de la Informatica ,
proiect
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    FOTO
    Lotus Băile Felix a anunțat trei transferuri. Doi fotbaliști bihoreni au fost „repatriați”
    Se apropie reunirea lotului de la CS Lotus Băile Felix, programată luni, 6 iulie, la Stadionul Lotus din Sânmartin, și clubul prezidat de Alexa Krenek a oficializat primele trei transferuri pe pagina de facebook a clubului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primăria Oradea pregătește o perdea de apă iluminată și un sistem de proiecții video la Podul Sfântul Ladislau
    Primăria Oradea pregătește amenajarea unei perdele de apă iluminate pe latura din amonte a Podului Sfântul Ladislau, un proiect care a fost propus de cetățeni în cadrul campaniei de bugetare participativă.

    România

    Naționala de baschet a României este obligată să câștige în Muntenegru. Meciul decisiv are loc duminică
    Etapa a 5-a, penultima din faza secundă a calificărilor pentru FIBA Basketball World Cup 2027, a consemnat victoria istorică a României în fața Greciei, una din marile puteri ale baschetului european. Grecia este de altfel câștigătoarea medaliilor de bronz la ultima ediție a Campionatului European, cea din 2025.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    România

    Suporteri nemulțumiți că meciul România - Grecia nu a mai fost transmis în direct decât pe o aplicație TV
    Reprezentativa de baschet masculin a României a obținut joi seară o victorie istorică în fața Greciei, câștigătoarea medaliilor de bronz la FIBA EuroBasket 2025.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO/VIDEO
    Viorel Pașca s-a întors acasă după decizia Tribunalului București. A fost întâmpinat cu aplauze pe Aeroportul Oradea
    Viorel Pașca s-a întors, vineri, 3 iulie, în Bihor, după ce Tribunalul București a respins propunerea procurorilor DIICOT de arestare preventivă și a dispus cercetarea sa sub control judiciar în dosarul privind presupusa exploatare a unor persoane vulnerabile. 1

    România

    Reguli noi pentru mii de firme din România: tahograful devine obligatoriu și pentru dubițele de marfă
    Începând din 1 iulie, firmele care efectuează transport internațional de mărfuri cu autoutilitare și dubițe cu masa cuprinsă între 2,5 și 3,5 tone trebuie să respecte noi obligații impuse de legislația europeană.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X