BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Poliţiştii de prevenire bihoreni acţionează pentru siguranţa copiilor din comunităţile rurale

Poliţiştii de prevenire bihoreni acţionează pentru siguranţa copiilor din comunităţile rurale

la 25 February 2015 16:42
25 February 2015 16:42
În perioada februarie – martie a.c., poliţiştii Compartimentului de Analiză şi Prevenire a Criminalităţii împreună cu poliţiştii Serviciului de Ordine Publică – Compartimentul Sisteme de Securitate, Serviciului Rutier, poliţiştii de la posturile comunale de poliţie din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Bihor acţionează în mediul rural din Judeţul Bihor alături de reprezentanţi ai Centrului Regional Oradea – Agenţia Naţională Împotiva Traficului de Persoane în cadrul campaniei preventive „Copilărie în siguranţă”.
Scris de erdei - În perioada februarie – martie a.c., poliţiştii Compartimentului de Analiză şi Prevenire a Criminalităţii împreună cu poliţiştii Serviciului de Ordine Publică – Compartimentul Sisteme de Securitate, Serviciului Rutier, poliţiştii de la posturile comunale de poliţie din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Bihor acţionează în mediul rural din Judeţul Bihor alături de reprezentanţi ai Centrului Regional Oradea – Agenţia Naţională Împotiva Traficului de Persoane în cadrul campaniei preventive „Copilărie în siguranţă”.

Trimite articolul

X

În acest context, poliţiştii bihoreni şi partenerii de program derulează o serie de activităţi preventive în mediul rural, menite să contribuie la prevenirea criminalităţii şi la creşterea gradului de siguranţă a minorilor.
Grupurile ţintă ale activităţilor preventive desfăşurate de poliţiştii bihoreni sunt elevii de la instituţiile de învăţământ din mediul rural şi părinţii acestora, cadrele didactice şi alţi reprezentanţi ai comunităţilor locale cu rol în modelarea comportamentală a tinerilor sau în asigurarea protecţiei acestora.

Scopul campaniei îl reprezintă informarea cetăţenilor cu privire la măsurile de autoprotecţie care trebuie adoptate pentru reducerea riscului de victimizare prin diverse tipuri de criminalitate.

Informaţii preţioase

Informaţiile transmise de poliţiştii bihoreni şi partenerii de program în cadrul campaniei preventive sunt adaptate în funcţie de publicul ţintă. Astfel, pentru elevi s-au avut în vedere, cu prioritate prezentarea unor prevederi ale Codului Penal (adaptate nivelului lor de înţelegere): noţiuni privind infracţiunea, răspundere penală, măsuri ce pot fi luate faţă de minori, studii de caz, prezentarea unor fapte ce se circumscriu comportamentului antisocial şi riscurile la care se expun cei care le săvârşesc (fapte contravenţionale / prevăzute de regulamentele şcolare), consecinţele sociale ale comiterii de fapte ilegale asupra făptuitorului / victimei, noţiuni de legislaţie şi educaţie rutieră pentru copii, identificarea unor modalităţi de gestionare nonviolentă a conflictelor şi s-au dicutat de asemenea aspecte legate de prevenirea traficului de persoane şi modalităţile de prevenire a acestuia.

Pentru părinţi şi profesori, mesajele transmise de poliţiştii bihoreni se orientează înspre prezentarea fenomenului delincvenţei juvenile şi a semnelor timpurii ale apariţiei acestuia, prevederi legale privind răspunderea penală a minorului delincvent, acţiuni şi modalităţi de intervenţie în prevenirea traficului de persoane şi modalităţile de prevenire a acestuia, au fost menţionate instituţiile care oferă servicii minorilor delincvenţi şi colaborarea familiei / şcolii cu acestea. S-a discutat de asemenea şi despre prevenirea accidentelor rutiere şi recomandări preventive adresate bicicliştilor, pietonilor, căruţaşilor etc..

Astfel de acţiuni preventive au avut loc în cursul lunii februarie a.c. în cadrul comunităţilor rurale din Tinca, Cefa, Inand, Nojorid, Haieu, Rontău, Săcădat şi Săbolciu. În fiecare dintre instituţiile şcoalre vizitate de poliţiştii bihoreni au fost realizate activităţi preventive cu elevii, profesorii şi părinţii, au fost vizionate filme educativ – preventive şi au fost distribuite materiale informativ – preventive cu mesaj adecvat temei campaniei.

Trimite articolul

X
Taguri:
ipj bihor ,
siguranta copiilor
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Economic

    Retragere de urgență în rețeaua dm. Alerta vizează și magazinele din Oradea
    Un produs destinat hrănirii bebelușilor a fost retras urgent de la vânzare din magazinele DM, după ce au fost identificate riscuri care pot pune în pericol siguranța copiilor.

    România

    VIDEO
    Ilie Bolojan a fost reales președinte al PNL. Congresul i-a validat echipa și a cerut demisia lui Adrian Veștea din partid
    Congresul Extraordinar al PNL, desfășurat duminică, 21 iunie, la București, marchează un moment important pentru viitorul formațiunii, în condițiile în care liberalii își aleg noua conducere și încearcă să își redefinească direcția politică după ultimele luni marcate de tensiuni și schimbări la nivel guvernamental.

    BIHON Sport local

    FOTO
    Alexa Krenek, președinte CS Lotus Băile Felix: „Vrem ca jucătorii pe care-i aducem să se impună ca titulari”
    Lotus Băile Felix a încheiat play-out-ul din Liga 3, Seria 8, pe locul 2, fără înfrângere, cu 4 victorii și 2 egaluri, având doar 2 goluri primite în 6 meciuri, în ultimele 5 poarta fiind intactă.

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON Sport local

    GALERIE FOTO
    Cei mai buni! Orădenii de la Old Boys FC Bihor au câștigat turneul internațional de la Arad
    În 18 și 19 iunie s-a desfășurat ediția a III-a a turneului internațional „Old Boys Arad” cu 14 echipe din România și Ungaria la start.

    România

    VIDEO
    Mesajul lui Bolojan la Congresul PNL: „Nu poți să fii partener cu minciuna, cu fuga de răspundere și cu disprețul pentru România”
    Congresul Extraordinar al PNL se desfășoară duminică, 21 iunie, în prezența a 1.793 de delegați, după desemnarea lui Adrian Veștea în funcția de premier de către președintele Nicușor Dan. Pentru șefia partidului candidează doar actualul lider liberal, Ilie Bolojan, care și-a depus candidatura însoțită de moțiunea „Modernizare cu Rădăcini”, document prin care susține necesitatea reformării formațiunii fără abandonarea valorilor sale.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cod galben de caniculă și furtuni în Bihor. ANM avertizează asupra temperaturilor și instabilității atmosferice
    Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o atenționare Cod galben de caniculă și disconfort termic accentuat în 20 de județe, valabilă pe parcursul zilei de duminică.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X