BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Polițiștii s-au autosesizat și îi caută pe cei doi tineri care au fost filmați pe o trotinetă, în Oradea. Ce amendă riscă

Polițiștii s-au autosesizat și îi caută pe cei doi tineri care au fost filmați pe o trotinetă, în Oradea. Ce amendă riscă

De Vlad Chelaru
la 24 September 2025 14:33
1 Comentarii

Polițiștii s-au autosesizat și îi caută pe cei doi tineri care au fost filmați pe o trotinetă, în Oradea. Ce amendă riscă

24 September 2025 14:33
În urma mediatizării la nivel național al incidentului din Oradea, polițiștii s-au sesizat din oficiu și îi caută pe cei implicați.
Scris de Vlad Chelaru - În urma mediatizării la nivel național al incidentului din Oradea, polițiștii s-au sesizat din oficiu și îi caută pe cei implicați.

Trimite articolul

X

„La data de 23 septembrie, în urma vizionării imaginilor surprinse în înregistrarea video, polițiștii Biroului Rutier Oradea s-au sesizat din oficiu și efectuează verificări pentru identificarea persoanei care conducea trotineta, cât și a pasagerului de pe aceasta, în vederea stabilirii cu exactitate a stării de fapt, urmând ca, în funcție de rezultat, să fie dispuse măsurile legale care se impun. Totodată, menționăm că Inspectoratului de Poliție Județean Bihor nu a fost sesizat, nici prin 112, nici prin plângere ori prin altă modalitate, cu privire la evenimentul surprins în înregistrarea video”, a transmis ofițerul pentru relații publice din cadrul IPJ Bihor, agent-șef Alin Laza.

Vă reamintim că incidentul cu pricina a avut loc luni, 22 septembrie, pe stada Primăriei din Oradea. În filmarea surprinsă de o cameră de bord a unei mașini care se afla în trafic se pot vedea doi tineri, aflați pe o trotinetă, circulând pe contrasens, moment în care pierd controlul vehiculului și cad pe asfalt.

Conducătorului unei trotinete electrice îi este interzis, potrivt art. 161 din Regulamentul de aplicare a O.U.G. nr. 195/2002:

– să circule pe sectoarele de drum semnalizate cu indicatorul având semnificaţia «Accesul interzis bicicletelor»;
– să înveţe să conducă trotinete electrice pe drumurile intens circulate;
– să circule pe trotuare, cu excepţia cazului când pe acestea sunt amenajate piste pentru biciclete;
– să circule în paralel, cu excepţia situaţiilor când participă la competiţii sportive organizate;
– să circule în timp ce se află sub influenţa alcoolului ori a substanţelor psihoactive;
– să se ţină de un vehicul aflat în mers ori să fie remorcat de un alt vehicul sau împins ori tras de o persoană aflată într-un vehicul;
– să circule pe aleile din parcuri sau din grădini publice, cu excepţia cazurilor când nu stânjenesc circulaţia pietonilor;
– să circule atunci când partea carosabilă este acoperită cu polei, gheaţă sau zăpadă;
– să circule cu defecţiuni tehnice la sistemele de frânare sau cu un vehicul care nu este prevăzut cu avertizor sonor;
– să traverseze drumurile publice, pe trecerile destinate pietonilor, în timp ce se deplasează pe bicicletă sau trotinetă electrică, după caz;
– să circule pe alte benzi decât cea de lângă bordură sau acostament, cu excepţia cazurilor în care conducătorii de bicicletă, înainte de intersecţie, trebuie să se încadreze regulamentar în funcţie de direcţia de deplasare;
– să conducă vehiculul fără a menţine contactul roţilor cu solul;
– să circule fără a ţine cel puţin o mână pe ghidon şi ambele picioare pe pedale, în cazul conducătorului de bicicletă, respectiv fără a ţine ambele mâini pe ghidon, în cazul conducătorului de trotinetă electrică.

De asemenea, conform art. 161, alin. (3), din Regulamentul de aplicare a O.U.G. nr. 195/2002, conducătorul de trotinetă electrică trebuie să aibă aibă asupra sa actul de identitate.

Nerespectarea de către conducătorii trotinetelor electrice a O.U.G. nr. 195/2002 ori a Regulamentului de aplicare a O.U.G. nr. 195/2002 atrage răspunderea contravențională a acestora, încălcările fiind sancționate:

– cu 6 până la 8 puncte-amendă, conform art. 101, alin. 1, pct. 8 din O.U.G. nr. 195/2002 pentru conducerea unei biciclete sau a unei trotinete electrice pe drumurile publice fără mijloace de iluminare şi dispozitive reflectorizant-fluorescente în stare de funcţionare pe timp de noapte ori fără îndeplinirea condiţiilor tehnice minime stabilite prin regulament, conducerea unei biciclete sau a unei trotinete electrice pe autostradă, nerespectarea de către conducătorul unei biciclete sau trotinete electrice a interdicţiei de trecere la culoarea roşie a semaforului, a semnalelor agentului de cale ferată, la trecerea la nivel cu o cale ferată industrială, semnalizată corespunzător ori a semnalelor, indicaţiilor ori dispoziţiilor poliţistului rutier, nerespectarea de către conducătorul unei biciclete sau trotinete electrice a interdicţiei privind circulaţia sub influenţa alcoolului, a produselor ori substanţelor stupefiante ori a medicamentelor cu efecte similare acestora, a interdicţiei privind interacţiunea motrică directă cu un alt vehicul aflat în mers ori cu persoane aflate în acesta ori a interdicţiei privind circulaţia în interiorul sau în afara localităţilor fără a purta îmbrăcăminte cu elemente fluorescent-reflectorizante, stabilite prin regulament, sau nerespectarea de către conducătorul unei biciclete sau trotinete electrice a obligaţiei de a circula cu viteză redusă, a obligaţiei de a se asigura că nu se apropie un vehicul feroviar sau a obligaţiei de a opri la trecerea la nivel cu calea ferată, stabilite prin regulament;

– cu 4 până la 5 puncte-amendă conform art. 100, alin. 1, pct. 14 din O.U.G. nr. 195/2002 pentru cazurile care nu sunt prevăzute mai sus.

Teribilism. Doi adolescenți, filmați cum pierd controlul unei trotinete pe strada Primăriei și lovesc o mașină parcată

Trimite articolul

X
Taguri:
filmati ,
oficiu ,
oradea ,
politisti ,
Primariei ,
sesizare ,
tineri ,
trotineta
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. sandu2100 says:
    September 24, 2025 at 4:49 pm

    O sa spuna postacii ca erma eu cu Tonya mea , dar ne-au speriat masinile, in sat la mine nu aveam doar cai si carute

    Reply
  2. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Pericol public. O groapă nesemnalizată de aproape doi metri adâncime a fost lăsată de izbeliște de muncitorii unei firme lângă cimitir
    Potrivit imaginilor primite la redacție de la mai mulți orădeni, pe strada Universității, vizavi de cartierul Europa, a fost săpată o groapă în zona trotuarului de lângă cimitirul Rulikowski.

    Economic

    ANPC: 67% dintre hainele verificate aveau etichete neconforme. Aproape 40.000 de amenzi în șase luni
    La 100 de zile de la preluarea conducerii ANPC, președintele instituției, Békési Csaba, și-a prezentat raportul de activitate acasă, la Oradea, ocazie cu care a făcut public și bilanțul Autorității pentru primul semestru al anului.

    Anunturi intreruperi energie electrica

    IEE 29.07.2026 - 31.07.2026 - PL Stei + PL Marghita + PL Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ianoșda

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă străzile Piața București, Săvineștilor, Berzei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ceica, Lăzăreni, Drăgești și Hidișelu de Sus

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Destin tragic. Un bărbat a murit după ce i s-a făcut rău în plină stradă, la Marghita
    Incidentul a avut loc vineri, 24 iulie, în jurul orei 9:45.

    Cultură

    Ioan Măric şi satul lui. Expoziţie de artă naivă contemporană, la Sinagoga Sion din Oradea
    Expoziția „Veșnicia s-a născut la sat” este organizată de Asociația Artiștilor Naivi din România.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Nouă misiuni diplomatice au trimis primarului Florin Birta o declaraţie comună, dispuse să colaboreze pentru Marșul Pride Oradea 2026
    Este al patrulea an când Primăria Oradea interzice desfăşurarea Marşului Oradea Pride. Niciun traseu în spațiul public nu a fost disponibil pentru comunitatea LGBT+.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X