BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Prietenul elevei de la Colegiul „Traian Vuia”, acuzată de tentativă de omor, trimis în judecată în al doilea dosar penal

Prietenul elevei de la Colegiul „Traian Vuia”, acuzată de tentativă de omor, trimis în judecată în al doilea dosar penal

De Adrian Laboș
la 17 August 2025 07:29

Prietenul elevei de la Colegiul „Traian Vuia”, acuzată de tentativă de omor, trimis în judecată în al doilea dosar penal

Foto: stiri.botosani.ro
17 August 2025 07:29
Parchetul de pe lângă Judecătoria Oradea a finalizat cercetările în cel de-al doilea dosar penal deschis pe numele unui tânăr de 18 ani, acuzat că a mințit în timpul procesului care o viza pe eleva de la Colegiul Tehnic „Traian Vuia” din Oradea, inculpată pentru că l-a înjunghiat pe un pedagog din cadrul școlii, în noiembrie 2023.
Scris de Adrian Laboș - Parchetul de pe lângă Judecătoria Oradea a finalizat cercetările în cel de-al doilea dosar penal deschis pe numele unui tânăr de 18 ani, acuzat că a mințit în timpul procesului care o viza pe eleva de la Colegiul Tehnic „Traian Vuia” din Oradea, inculpată pentru că l-a înjunghiat pe un pedagog din cadrul școlii, în noiembrie 2023.

Trimite articolul

X

Conform rechizitoriului, băiatul a depus mărturie mincinoasă chiar în fața Tribunalului Bihor, la termenul din 3 aprilie 2025 al procesului tentativei de omor de care era acuzată eleva. Concret, el i-a explicat completului de judecată că adolescenta, al cărei prieten era la momentul comiterii agresiunii, nu i-ar fi spus că o să încerce să îl ucidă cu un cuțit pe pedagog.

În schimb, în timpul anchetei a susținut că „inculpata i-a comunicat faptul că dorește să îi facă rău pedagogului, că va încerca să îl ucidă cu un cuțit pentru a scăpa de abuzurile acestuia și că urmează să-i facă rău în ziua de luni în cazul în care acesta se va prezenta la întâlnirea dintre conducerea școlii și părinții acesteia”.

Imediat după ce băiatul a dat declarația de martor în fața instanței, procurorul de ședință a anunțat că Parchetul se sesizează pentru săvârșirea infracțiunii de mărturie mincinoasă, „având în vedere contradicțiile flagrante ce rezultă din cele două declarații pe care acesta le-a dat”.

Tânărul a fost trimis în judecată la începutul lunii iulie, iar pe 12 august un judecător de cameră preliminară din cadrul Judecătoriei Oradea a dispus începerea procesului.

Cu cuțitul în școală

Este cel de-al doilea caz penal în care este implicat tânărul de 18 ani. În luna octombrie 2024, Judecătoria Oradea i-a aplicat măsura educativă neprivativă de libertate a asistării zilnice pe o durată de 4 luni, sub acuzația de portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase. El a fost sancționat astfel pentru că a introdus în școală, în două rânduri, un cuțit pe care l-a scos în fața unor colegi.

Prima dată s-a întâmplat pe 15 noiembrie 2023, când ar fi arătat arma albă unor colegi care l-au și fotografiat. Câteva zile mai târziu, pe 23 noiembrie 2023, a fost filmat de alți elevi având în mână un cuțit „pe care l-a scos la vedere ostentativ (…) în timp ce se afla în sala de clasă”. Pentru aceste fapte, tânărul a fost reținut pentru 24 de ore.

Informațiile despre introducerea cuțitului în școală au fost descoperite în timpul anchetei referitoare la atacul unei eleve de 15 ani asupra pedagogului colegiului. Acesta din urmă l-ar fi găsit pe băiat în camera de internat a adolescentei, cu două zile înainte de comiterea tentativei de omor.

De precizat că, pe 7 august, Tribunalul Bihor a condamnat-o la 5 ani de internare într-un centru de detenție pe eleva de la Colegiul Tehnic „Traian Vuia” din Oradea acuzată că l-a înjunghiat pe pedagogul școlii. Sentința nu este definitivă.

Prietenul elevei care a înjunghiat un pedagog de la Colegiul „Traian Vuia” a fost reținut de procurori

Prietenul elevei ce a înjunghiat un pedagog de la Colegiul „Traian Vuia”, condamnat pentru că a mers cu cuțitul la școală

Trimite articolul

X
Taguri:
judecata ,
tentativa de omor ,
traian vuia
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Orădeanul Mădălin Călugăr a învins un rus și continuă cursa pentru medalie la Campionatul European de Box
    Pugilistul de la CS Crișul Oradea se descurcă bine la Campionatul European de Box pentru tineret U19, aflat în desfășurare în Serbia.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Dan Pitic, speologul orădean care duce lumina în adâncuri în cele mai diverse peșteri turistice ale lumii
    Pentru Dan Pitic - spun angajatorii lui - iluminarea unei peșteri este mult mai mult decât instalarea de lămpi; este locul unde expertiza tehnică întâlnește viziunea artistică.

    FC Bihor

    Erik Lincar: „A fost o partidă copy paste a meciului cu Unirea Slobozia”
    Antrenorii echipelor FC Bihor și ASA Târgu Mureș au avut stări de spirit diferite la conferința de presă de după meci. 1

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în Oradea – strada Tudor Vladimirescu

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cod galben de caniculă în Bihor. Meteorologii avertizează asupra unui disconfort termic accentuat
    Duminică, 16 august, șase județe din vestul și nord-vestul României se vor afla sub Cod galben, din cauza temperaturilor ridicate și a disconfortului termic accentuat, potrivit unei avertizări transmise sâmbătă de ANM.

    BIHON Sport local

    Meciuri amicale ale echipelor bihorene din Liga 3. Transilvania a câștigat cu o echipă din Ungaria, iar Bihorul Beiuș a învins CS Oșorhei
    Transilvania Sport Academy s-a impus sâmbătă cu scorul de 2-1 în meciul de acasă cu Monostorpály (Ungaria).

    FC Bihor

    FOTO
    Blestemul minutului 83. FC Bihor a terminat la egalitate meciul cu ASA Târgu Mureș și rămâne fără victorie în actuala ediție
    Echipa gazdă nu s-a putut baza în acest meci pe aportul a patru jucători de bază: Dragoș Tescan, Paul Antoche și Peter Gal Andrezly. Repriza întâi a fost săracă în faze de poartă. 2
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X